Přes 40 obětí na životech má ruský raketový útok na dětskou nemocnici v Kyjevě. Ačkoliv se v probíhající kampani Donald Trump chlubí svou protimigrační politikou, Bidenova administrativa je efektivnější v deportaci nelegálních migrantů. Návštěva Údolí smrti v USA je životu nebezpečná, kvůli aktuální vlně veder, přesto zde míří davy turistů. Letošní rok zamíří k volebním urnám téměř polovina světové populace, voliči trestají své vlády za covidovou pandemii a dochází ke změnám vládnoucích garnitur
Rusko v pondělí za bílého dne odpálilo raketu na hlavní dětskou nemocnici v Kyjevě a zasypalo raketami další města na Ukrajině. Při nejsmrtonosnějším útoku za poslední měsíce zahynulo nejméně 41 civilistů.
Rodiče s dětmi v náručí se procházeli po ulici před nemocnicí, omráčení a vzlykající po vzácném leteckém útoku za denního světla. Stovky obyvatel Kyjeva pomáhaly odklízet trosky. Prezident Volodymyr Zelenskyj, který se před cestou na summit NATO do Washingtonu zastavil v Polsku, uvedl, že mrtvých je 37, včetně tří dětí. Více než 170 osob bylo zraněno. Podle údajů přímo z místa tragédie je však obětí minimálně více než 40, informovala agentura Reuters.
Donald Trump v předvolební kampani slibuje deportace nelegálních migrantů z USA, což odráží jeho předvolební slib z roku 2015, že deportuje přibližně 11 milionů přistěhovalců, kteří v USA pobývají nelegálně. Po svém vítězství v roce 2016 uvedl, že jeho administrativa má za cíl deportovat 2 až 3 miliony lidí se záznamem v trestním rejstříku. Během Trumpova funkčního období však počet deportací ze strany amerických imigračních klesl na nižší úroveň než po většinu let vlády Baracka Obamy, kterého někteří zastánci přistěhovalců přezdívali "vrchní deportátor".
Ve výsledku se na 3 miliony dostal Obama během svého prvního mandátu, Trump "jen" na 1,5 milionu deportací a Bidenova administrativa sice nyní zaznamenala pouze 1,1 milionu deportací, ale je jasné, že letošní rok překoná všechny za posledních 8 let. To znamená minimálně 0,5 milionu deportací, čímž překoná Bidenova vláda tu Trumpovu, uvedla agentura Reuters.
Stovky Evropanů cestujících po americkém Západě a dobrodruhů z celých Spojených států stále láká národní park Údolí smrti, přestože tuto pustou oblast známou jako jedno z nejteplejších míst na Zemi sužuje nebezpečná vlna veder, která má na svědomí víkendovou smrt motocyklisty.
Francouzští, španělští, angličtí a švýcarští turisté v pondělí opustili svá klimatizovaná auta a obytné vozy, aby si vyfotografovali pustou krajinu, která se tolik liší od zasněžených hor a zelených kopců, které znají ze svých domovů. Úředníci kalifornského parku varovali návštěvníky, aby zůstali v bezpečí. I krátká návštěva v extrémním vedru může být na turisticky populárním místě život ohrožující, píše agentura AP.
V roce 2024 se ve více než 70 zemích - zahrnujících 49 % světové populace - konají národní volby. Více než polovina této populace pochází z pouhých tří zemí: Indie, Indonésie a Spojených států. Jedná se o státy s více než 2 miliardami obyvatel dohromady.
Rok celosvětových voleb, v nichž hlasují národy s polovinou světové populace, je pro dosavadní vládce, kteří se potýkají s bolestivými ekonomickými následky pandemie Covid-19, trestem. Volby ve Francii a Velké Británii v posledních dnech ukázaly, že nespokojení, ale informovaní voliči využívají demokracii novými způsoby prostřednictvím taktického hlasování, aby změnili podobu svých zemí. V Íránu - i přes velmi omezující okolnosti voleb, které připravila klerikální autokracie - voliči překvapili a zastánce tvrdé linie prohrál, uvádí web CNN.
Zdroj: reuters.com , apnews.com, cnn.com