/Komentář/ Zatímco voličské nálady se u nás zdají stabilní, v sousedním Rakousku poprvé zvítězila strana Svobodných a došlo tak nečekané na proměnu voličské dynamiky v zemi, kde dlouho dominoval systém dvou stran. Na Slovensku vládní poslanec stále vyšetřuje proběhlou pandemii, aby se mohly zakázat vakcíny. U našich sousedů covid opustil hájemství medicíny a vydal se na politickou scénu. U nás může nastat podobný scénář.
Lockdowny a přeplněné nemocnice rozhodně nejsou příjemnou vzpomínkou. Většina z nás se jí pokusila vytěsnit a naopak si dopřát odříkaného chleba největší krajíc. To jsme v létě viděli například prostřednictvím mimořádného zájmu o zájezdy cestovek, z něhož pražské letiště dokonce zkolabovalo pod tlustým nánosem kufrů charterových letů.
Covidové restrikce už dlouho připomíná jenom prosba používat roušky v některých zdravotnických zařízeních při symptomech respiračního onemocnění. Nebylo o co stát, tak si dobu masivního šíření smrtící choroby příliš připomínat nechceme. Nemoc rozhodně nevymizela a onemocnění koronavirem je na začátku podzimu opět aktuální, nemocnice se však v proočkované a promořené populaci již nezaplňují. Jenže bezprecedentní situace plná zákazů je stále společenským traumatem, jak doložila cestovatelská horečka. Pro někoho však obtížná minulost stále skýtá skrytý potenciál.
Pandemie měla na politiku velmi zvláštní kolektivní dopad, který jsme podle mého názoru ještě plně nedocenili. FPÖ (rakouská strana Svobodných -poz. red.) velmi dobře mobilizovala heterodoxní myšlení, které pandemie podnítila. Využil to, co se mnohým v politickém mainstreamu zdálo jako „volební sebevražda“,
vysvětlil pro Finnacial Times Marcus How, vedoucí výzkumu ve vídeňské poradenské společnosti pro politickou analýzu VE Insight.
K bezprecedentnímu vítězství došla ve víkendových volbách v Rakousku strana Svobodných vedené kontroverzním politikem Herbertem Kicklem. Bývalý ministr vnitra je kontroverzním právě proto, že svého času neváhal šířit covidové konspirace. Kdo si dnes vzpomene na kuriózní případy, kdy se pacienti na svých lékařích domáhali předepsat koňské medikamenty? Tak právě to doporučoval svého času Kickl.
Zatímco jeho český kolega Lubomír "Flákanec" Volný spáchal s podobnou rétorikou onu politickou sebevraždu, covidový konspirátor Kickl za hranicemi slaví politický triumf. Jeho vadou na kráse je, že právě kvůli podobným excesům (a taky kvůli plejádě skandálů, včetně financování strany z Ruska) s Kicklem nikdo vládnout nechce a sestavením vlády ho odmítá pověřit i prezident.
Politická realita v každé zemi je odlišná, ale klíčový rozdíl mezi Volného neúspěchem a Kicklovým volebním vítězstvím může klidně spočívat především v načasování. Společenský i politický mainstream s gustem na trápení s pandemií zapomněl, ovšem radikálové se na téma očividně mohou klidně nabalit. Navíc se často jedná o část elektorátu, která k volbám pravidelně nechodí a může se jenom nechat "motivovat" a pro jedno funkční období pořádně zamíchat kartami.
Vzpomeňme na podporovatele influencera Filipa Turka, kteří straně milovníků benzínu přinesli parádních 10 % v eurovolbách, aby se o pár měsících v souboji o kraje vypařili jako dým z dieselového motoru. Kickl není jediný, kdo se pokouší zahrát covidovou kartu.
Na Slovensku probíhá vyšetřování pandemie a následné plošné vakcinace. Vede ji nezávislý odborník, tak jak vnímá nezávislou erudici současná slovenská vládní garnitura. Ortoped a poslanec Peter Kotlár (SRN) sepisuje zprávu, jejíž výsledek je dopředu znám. Navrhne zákaz mRNA vakcín. Kotlár při tom veřejně tvrdil, že pandemie na Slovensku nikdy neproběhla. Volební preference současné vládní koalice u našich východních sousedů při tom rozhodně neklesají.
Zvedne hozenou rukavici od našich sousedů i někdo v Česku? Nejvýraznější hráč posledních voleb hnutí ANO je tentokrát mimo hru. V časech nejtěžšího šíření covidu mělo na bedrech vládní odpovědnost a viděli z první ruky, že umírání nemocných nebylo jen internetovou smyšlenkou.
Nabízela by se např. Kateřina Konečná (KSČM). Snaží se sice propagovat každé nekomunistické téma za ziskem politické pozornosti, ale bohužel kritizovala Evropskou komisi za to, že málo tlačí na širokou podporu vakcín. Své vakcinační hujerství jí asi jen těžko pomůže oslovit podobnou skupinu jako Kicklovi.
Chytit by se mohl Tomio Okamura (SPD), který se rád nalepí na každý alarmistický výmysl z ciziny, ale po úspěchu s rasistickými obrázky od umělé inteligence nejspíše zůstane ve spokojené nečinnosti. Vládní strany z principu odmítají oslovovat své, natož cizí voliče, tudíž by Česko mohlo nechat covidová témata minulosti. Pokud někdo s blížícími se volbami do Sněmovny neobjeví díru na trhu.
Zdroj: autorský článek, komentář, hlidacipes.org, europarl.eu, ft.com