Jako děti jsme snad všichni doma poslouchali „řeči“ rodičů. Jednou to byl zákaz, podruhé příkaz, jindy zase promlouvání do duše. To, co jsme jako malí nenáviděli, dnes vyžadujeme. To, co nás v dětství obtěžovalo, dnes vyhledáváme. Všechno přichází s věkem. I zjištění, že mámy mají vždycky pravdu a že „vědí“ mnohem dřív, než děti.
Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě. Například v 16. století se v Anglii oslavoval svátek matek pod názvem Mateřská neděle a připadal na postní dobu před Velikonocemi. Ve starověkém Řecku se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů. V Československu se začal slavit tento svátek v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Po druhé světové válce byl postupně zatlačován do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen. Po roce 1989 se opět začal slavit veřejně.
Den matek nebo také Svátek matek se u nás v České republice slaví vždy druhou květnovou neděli. A zvykem je, že děti obdarovávají své maminky ručně vyrobenými dárky nebo třeba i básničkami. Mezi dospělými jsou dnes oblíbené hlavně květiny nebo krabice s čokoládovými bonbóny. V podstatě je to jedno. Jde přeci o to, aby ty naše mámy věděly, že bez nich bychom zřejmě nikdo nebyli tam, kde zrovna jsme.
Každý z nás k někomu vzhlíží. A tak jsme se zeptali našich celebrit, která žena je pro ně inspirací a co je samotné dělá silnější. Jana Adamcová nedokázala označit někoho konkrétního: „Vždycky mě inspiruje žena, která je silná, překonává velké překážky a obětuje se. Já strašně cítím tyhle charitativní věci. Takže každý, kdo dělá něco navíc pro druhé, je pro mě inspirací.“ Naopak Monika Marešová má v této otázce jasno: „Moje maminka“.
Tak jako slavíme Den matek, slavíme i Den otců. V mnoha zemích včetně České republiky se slaví třetí neděli v červnu, v některých státech se ale tradičně váže ke svátku sv. Josefa, 19. března.