Každá doba má své umělce, vědce, filozofy, spisovatele i módní návrháře. Hana Podolská (1880 – 1972) je fenomén, módní návrhářka, která reprezentuje styl odívání v době první republiky. Tak jako dnes vzhlížíme k módním značkám, jako je Chanel nebo Dior, za první republiky to byl u nás modelový dům Hany Podolské.
Jednalo se o nejprestižnější salón meziválečného období české společnosti. Proto si zde luxusní večerní róby i elegantní šaty pro volný čas nechávaly šít tehdejší celebrity, jako byla Adina Mandlová, Nataša Gollová, Jarmila Novotná a další. Za kliku dveří salónu v pražském paláci Lucerna nejednou vzala i Hana Benešová.
Její šaty se objevily také v mnoha filmech, které vám jsou jistě známé: Rukavička (1941), Kristián (1939), Katakomby (1940), Zlatá Kateřina (1934).
Nejedná se o žádné módní retro, ale o dlouhodobý koncept sledování stylu. Kurátorkou této jedinečné výstavy je PhDr. Eva Uchalová, která se dlouhodobě zabývá módou první republiky, o čemž svědčí i její mnohé publikace a předešlé výstavy. Přes 30 let sbírala materiály a šaty z dílny Hany Podolské a vy nyní máte možnost je nejen spatřit, ale také si osahat luxusní materiály, ze kterých byly ušity. Organizátoři připravili i jednu úžasnou věc: mikroskop, který si nasadíte na svůj mobil a poté na jeho displeji můžete vidět strukturu látek mnohonásobně zvětšenou. Doporučujeme určitě nevynechat!
Luxusní módní dům se vyvinul z malé krejčovské dílny, kterou založila Johanna Vošahlíková, což je původní jméno Hany Podolské. "Hana" vzniklo zkrácením jména Johanna a když si v roce 1907 vzala za muže Viktora Podolského, získala příjmení, pod kterým ho znaly všechny vážené a důležité osoby meziválečné doby.
Kurátorka výstavy PhDr. Eva Uchalová nadále prosí všechny, kdo by mohli sbírku rozšířit o nové kousky nebo informace, aby se na ní obrátili prostřednictvím kontaktů uvedených na webové stránce Uměleckoprůmyslového musea.