Top hledané
Výsledky (0)
Čím šokoval Evžen Linhart své okolí? Tíhl k myšlence zjednodušení architektury a oproštění se od historizujících vlivů.

Čeští architekti: puristické stavby Evžena Linharta šokují dodnes!

Mgr. Jana Höger
08. prosince 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Kolektivní dům v Litvínově

Evžen Linhart byl architekt meziválečné moderny (20. - 30. léta 20. století), který směřoval k puristicky-funkcionalistickému pojetí staveb, čili architektuře odmítající jakékoliv ornamenty a zdobení. Byl činorodý, aktivní, ale i přesto většina jeho staveb zůstala nerealizovaná. Je to velká škoda.

Hybatel a propagátor puristické architektury

Počáteční návrhy šokovaly svou strohostí, funkčností a účelností, avšak nebyly zbaveny elegance a luxusu. To je na stavbách Evžena Linharta fascinující, jeho schopnost docílit geniality pomocí čistých a přesných linek. Ornament a dekor je chybějící element, přesto budovy působí vznosným dojmem. Své nasměrování opíral o myšlenky světoznámého francouzského architekta La Corbusiera, které ho vedlo k tomu, aby spolu s přáteli založil Puristickou čtyřku, neboli neformální skupinu mladých absolventů architektury na ČVUT, kteří se hlásili k purismu.

Nevídaná luxusní vlastní vila v Dejvicích (1927-1929)

O tomto domě můžeme hovořit jako o první funkcionalistické stavbě v Praze. Čisté, jasné formy jsou oživovány půlkruhovým balkónem na východní fasádě, zasklenou salou terrenou u vstupu nebo předsazeným schodištěm vedoucím na střešní terasu při severním průčelí. Během stavby došlo k navýšení nákladů a proto byli manželé Evžen a Ema Linhartovi nuceni vilu 2 roky pronajímat, aby se jim finančně ulevilo.

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2, Praha 6

Úctyhodná budova pro váženou instituci gymnázia na Evropské třídě

Benešovo státní reálné gymnázium postavené v letech 1936-1938 je památkově chráněnou budovou. V současnosti zde sídlí Vyšší odborná škola pedagogická a sociální. Základním půdorysem luxusní stavby je písmeno L a zdobným prvkem je předsazená část se schodištěm. Luxusní škola byla ve své době vybavena takovými vymoženostmi, jako je střešní terasa, observatoř, prostorné vestibuly, posluchárny či velká zahrada.

Co ještě Linhart postavil?

Prahu zdobí i další jeho luxusní stavby – obytný dům na Babě pro redaktora Československého rozhlasu Eduarda Lisého nebo blok nájemních domů na Žižkově. Také mimo Prahu realizoval své projekty – rodinný dům Václava Šlechty v Písku nebo Kolektivní dům v Litvínově.

V jednoduchosti je síla, tím se architekt Linhart řídil celý život.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze