Top hledané
Výsledky (0)
Praha skrývá mnoho architektonických klenotů. Představujeme vám nevšední pražskou vilu v jedinečném stylu čistého purismu.

Výjimečné pražské vily: Odvážně minimalistická stavba Františka Strnada

Mgr. Jana Höger
23. 1. 2019
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Vila Františka Strnada na Praze 6

V roli projektanta stavby stál známý architekt Josef Gočár. Propojil svůj talent a popustil uzdu své fantazii. A výsledek? Krásné a luxusní, prostě nóbl bydlení. Luxusní vila z 1. poloviny 20. let 20. století stojí v Praze 6 - Bubeneč, v ulici Na Marně.

Cizí představa, vlastní stavební firma

Stavební podnikatel František Strnad přenechal tvorbu projekčních plánů světoznámému architektovi Gočárovi, ale stavbu prováděla jeho firma. Cihlou k cihle si tak vystavěl dům svých snů, a to v duchu purismu. Což v praxi znamená, že stavba je osvobozena od jakýchkoliv zdobných prvků, umělecky a luxusně pak působí geometrické tvary a jejich čistá krása, linie, přesnost.

Vila Františka Strnada, boční část domu
Vila Františka Strnada
Vila Františka Strnada

Pro sebe jen to nejlepší

Bylo by smutné, kdyby František Strnad stavěl krásné domy jen pro své zákazníky. I on si pro svou rodinu vybudoval nevídané sídlo. Exteriéru dominuje předsunutý prosklený úsek, tzv. vitrínou, která však zanikla při přestavbě v 50. letech. Interiér je v přízemí, kde se nacházela společenská místnosti, rafinovaně oddělován skleněnými posuvnými panely, které bylo možno při větším počtu lidí zasunout a zvětšit tak prostor.

V prvním patře se nacházely obytné místnosti – ložnice s koupelnami. Druhé patro bylo určeno pro služebnictvo a užitkové prostory – prádelnu a sušárnu.

Interiér se stopami slavných umělců

I když byl exteriér chudý na umělecký projev, nitro stavby bylo poseto tvorbou předních umělců – Františka Kysely, Otto Gutfreunda, Josefa Bílka, Kamila Roškota.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Osud slavné luxusní vily

Dům byl vystavěn v letech 1925–1926, ale již za 3 roky ho rodina prodala Matějovi Valterovi. Před druhou světovou válkou opět změnil majitele. Po roce 1948 se stal majitelem československý stát, který podstoupil stavbu mongolskému velvyslanectví. V letech 1958–1964 ztratila status obytného prostoru a přeměnila se v prostor komerční, a to pro tiskovou agenturu Nová Čína.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Nádherné architektonické dílo, před kterým musí každý smeknout. Vzhůru do Tianjin Binhai Library, luxusní knihovny v Číně přezdívané „The Eye“, tedy „Oko“.

Futuristický svět moderních knihoven: Čínská „strážkyně moudrosti“

Mgr. Jana Höger
15. ledna 2019
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Tianjin Binhai knihovna v Číně

Knihy byla od pradávna nositelkami moudrosti, poselství. Na jejich stránkách se uchovaly texty staré tisíc let. V dnešní moderní době mění svou podobu, ale své poslání ji zůstalo: předávat napříč generacemi moudrosti těch, kteří mají moc vdechnout příběhům život.

Nejde jen o statisícové položky v knihovnickém katalogu. Je to i výzva pro architekty, aby knihovně, stánku moudrosti, vdechli luxusní vzhled. To se podařilo například v Číně, kde se knihovna proměnila v malý mikrosvět knih. 

Podlahové a stropní knihovny tvarované jako oko. Knihovna Tianjin Binhai
Knihovna Tianjin Binhai, Čína
Knihovna Tianjin Binhai, Čína

Oko do autorovy duše: knihovna Tianjin Binhai v Číně

Knihovna Tianjin Binhai je vystavěna jako výzva budoucnosti, neotřelým způsobem pracuje s prostorem, futuristickou vizí. Posouvá hranice knihovny jako budovy směrem k pojetí knihovny jako uměleckého artefaktu. Návštěvníci se tak ocitají na „planetě“, kde vládnou knihy, jenž se v elegantním uložení pnou vzhůru. Návrh pochází od holandské firmy MVRDV a metaforicky připomíná obří oko s duhovkou uprostřed v podobě sférického schodiště. Knihovna má celkem 33 700 m² a byla otevřena v roce 2017.

Levitující knihy

Interiéru dominuje čistá, minimalistická bílá: nenarušuje, je uniformní a dává tak vyzdvihnout obsahu, který pojímá. Police mnohdy plní i funkci schodů či sedadel. Monumentální není jen samotná luxusní stavba, ale i množství svazků, které mohou čítat až 1 200 000 knih. Ty nejsou uloženy ve strohých, rovnoměrných policích, ale spíše levitují v proudění vzduchu, protože to přesně připomínají vlnící se křivky poliček.

Prodej luxusního bytu 3kk v Pařížské ulici
Prodej luxusního bytu 3kk v Pařížské ulici, Praha 1

Luxusní iluze „od podlahy ke stropu“

Že by byl architekt iluzionista? Spíše vizionář, který uměl maximálně využít prostor a vytvořit z něho luxusní dílo. Vyskytují se zde imaginární knihy, a to v podobě potištěných hliníkových desek tvořící zadní části polic.

Čínské heslo „Nedotýkám se opravdových knih“.

Mladá generace si osvojila četbu knih za pomocí aplikací, spíše než aby četla brožované či vázané knihy. To však nevadí tomu, aby byly i takovéto knihy uchovány v reprezentativním prostoru. Médium přenosu se mění, ale spisovatel bude dál psát řádky pro své hladové čtenáře.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
MVRDV
Achterklooster 7 3011 RA Rotterdam NL
+31(0)104772860