Vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh varoval Izrael před následky zabití zástupce šéfa palestinského hnutí Hamás Sáliha Arúrího na předměstí Bejrútu. Spojené státy se dohodly s Katarem na prodloužení jejich vojenské přítomnosti na tamní rozlehlé základně o dalších 10 let.
Zabití zástupce šéfa palestinského hnutí Hamás Sáliha Arúrího na předměstí Bejrútu bylo očividnou agresí Izraele a vážným a nebezpečným zločinem, k němuž nelze mlčet, prohlásil dnes vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh. Spojeneckému hnutí Hamás vyjádřil soustrast. Současně varoval Izrael před bezbřehými důsledky, pokud se rozhodne vést válku proti Libanonu. Spojené státy mezitím zopakovaly, že se obávají rozšíření války mezi Izraelem a Hamásem na další fronty na Blízkém východě. Podle analytiků mohlo jít mimo jiné i o vzkaz Izraele Hizballáhu, že snadno dosáhne i na jeho hlavní baštu. Šlo totiž o první takový úder na území libanonského hlavního města, jak uvedl server Ceskenoviny.cz.
Spojené státy dosáhly dohody s Katarem, což jim umožňuje prodloužit jejich vojenskou přítomnost na tamní rozlehlé základně o dalších 10 let, řekli CNN tři američtí představitelé obrany a další úředník obeznámený s dohodou.
Dohoda, která nebyla veřejně oznámena, zdůrazňuje, že se Washington spoléhá na malou zemi Perského zálivu, která nedávno hrála ústřední roli při zprostředkování propuštění Američanů ze zajetí v Gaze a Venezuele.
Letecká základna Al Udeid, která se nachází v poušti jihozápadně od Dauhá, je největším americkým vojenským zařízením na Blízkém východě a může pojmout více než 10 000 amerických vojáků.
Bývalý prezident Sierry Leone Ernest Bai Koroma byl obviněn ze čtyř trestných činů, a to včetně velezrady. Koroma se měl podílet na neúspěšném vojenském pokusu o svržení vlády této západoafrické země v listopadu, jak uvedl soud v hlavním městě Freetown. Středeční rozhodnutí soudu by mohlo eskalovat napětí v zemi po pokusu o převrat a sporných volbách, ve kterých byl loni v červnu zvolen prezidentem opět Julius Maada Bio. Země se stále vzpamatovává z občanské války, která mezi roky 1991 až 2002 zabila více než 50 tisíc lidí, napsal servere televize Al Jazeera.
V případech střelby v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy z 21. prosince, která si vyžádala 14 obětí na životech z řad studentů i pedagogů fakulty, a také dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, ke které došlo o týden dříve, provádí policisté a žalobci řádné a standardní prověřování skutků a vyhodnocují všechny potřebné důkazy, uvedl server Ceskenoviny.cz.
„Státní zastupitelství vnímá zájem veřejnosti na tom být o předmětných trestných činech informována a lze též předpokládat, že právě v souvislosti s dalším procesním vývojem věci bude možné v zákonných mantinelech uvolnit další oficiální a potvrzené informace, a to minimálně prostřednictvím sdělovacích prostředků,"
řekl mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.
Zdroje: CNN, Ceskenoviny.cz, Al Jazeera