Kvůli konfliktu, který Izrael vede v odvetě za říjnové teroristické útoky, země posílila svůj rozpočet na obranu. Dánsko plánuje rozšířit brannou povinnost na 11 měsíců a posílit výdaje na obranu na 2,4 procenta hrubého domácího produktu.
Izraelští zákonodárci schválili podle portálu Ceskenoviny.cz pozměněný státní rozpočet na letošní rok, který přidává desítky miliard šekelů na financování války Izraele proti palestinskému hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Novela zákona o státním rozpočtu navyšuje celkové výdaje o 70 miliard šekelů, v přepočtu tedy 443 miliard korun, ve srovnání s rozpočtem schváleným loni. Z toho 55 miliard - okolo 348 miliard korun - má jít na obranu a zbývajících 15 miliard šekelů na financování civilních potřeb, jako jsou kompenzace domácnostem a podnikům postiženým válkou. Ratingová agentura Moody's minulý měsíc snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Izraele o jeden stupeň na A2 s odkazem na podstatná politická a fiskální rizika vyplývající z války v Pásmu Gazy.
Dánsko, které je jedním ze zakládajících členů NATO, plánuje v příštích pěti letech navýšit svůj obranný rozpočet o 5,9 miliardy dolarů, tedy přes 140 miliard korun. Tamní premiérka Mette Frederiksenová uvedla, že výdaje na obranu budou letos a v roce 2025 činit 2,4 procenta hrubého domácího produktu. Země současně rozšiřuje brannou povinnost, aby reagovala na měnící se bezpečnostní klima v Evropě. Od branců se nově očekává, že budou v armádě sloužit 11 měsíců. V současnosti jsou to čtyři měsíce. Země po skončení studené války své vojenské kapacity omezila. Ruská invaze na Ukrajinu ale obavy o bezpečnost na kontinentu oživila, jak uvedla Al Jazeera.
Zhong Shanshan, který je nejbohatším mužem v Číně, se stal terčem útoků ze strany místních nacionalistů. Ti ho obviňují z nedostatku vlastenectví. Jeho nápojová firma Nongfu Spring, která je největším výrobcem balené vody v zemi, už proto čelí poklesu ceny svých akcií. Vedle toho hrozí i snížení celkových prodejů této značky.
Nacionalistům vadí také skutečnost, že akcionáři značky Nongfu Spring jsou rovněž některé významné americké investiční fondy, včetně Vanguard a BlackRock. Syn majitele dostal navíc před nedávnem americké státní občanství, jak také poznamenala agentura AP.
Bývalý desetibojař Robert Změlík kvůli dluhům z podnikání prodá své medaile z velkých akcí. Kromě své nejcennější sportovní trofeje her v Barceloně se zbaví také zlata z halového mistrovství světa v sedmiboji v roce 1997 a evropského halového šampionátu o pět let dříve. Jako první o tom informoval deník E15.
Podle insolvenčního rejstříku dosahují Změlíkovy dluhy 1,7 miliardy korun. S tím ale někdejší úspěšný atlet nesouhlasí. Dluhy však v každém případě souvisejí s krachem společnosti Starlife na potravinové doplňky na bázi tradiční čínské medicíny, kterou založil ještě během sportovní kariéry.
Zdroje: Ceskenoviny.cz, Al Jazeera, AP, E15