Prezident Petr Pavel soudí, že je nefér, kdy první dáma nemá placené zdravotní a sociální pojištění. Chce to napravit, jak uvedl ve videu zveřejněném na sociální síti X. Více než měsíc po jejím celostátním odstavení sítě X obnoví Brazílie její provoz. Rozhodl o tom tamní soud.
Prezident Petr Pavel žádal, aby se část jeho prezidentských náhrad převedla na jeho manželku, nechtěl peníze navíc, uvedl včera ve videu zveřejněném na sociální síti X. Reagoval tak na chystanou novelu zákona o platu představitelů státní moci, která má poprvé zavést financování činnosti partnerky či partnera hlavy státu, informoval server Ceskenoviny.cz. Návrh vzbudil kritické reakce.
„Nikdy jsem nežádal navýšení finančních prostředků, naopak můj návrh zněl, aby část mých náhrad byla snížena a převedena na manželku, tak aby mohla plnohodnotně vykonávat svoji práci a nebyla závislá na manželovi,"
řekl Pavel a dodal:
„Zároveň není správné, aby doba, kterou první dáma stráví službou, nebyla započítána do důchodu, aby jí nebylo hrazeno zdravotní a sociální pojištění."
Soudce brazilského Nejvyššího soudu Alexandre de Moraes v úterý povolil v zemi obnovení služby platformy X. Stalo se tak více než měsíc po jejím celostátním odstavení. Kvůli tomu platforma na čas ztratila uživatelskou základnu od 20 do zhruba 40 milionů lidí. Musk označil soudce za autoritářského a cenzora. Brazílie nebyla přitom první zemí, která zakázala službu X. Už předtím se to stalo například v Rusku, Číně, Íránu, Myanmaru, Severní Koreji, Venezuele či Turkmenistánu. Jinde, jako třeba v Pákistánu, Turecku a Egyptě, byl její provoz na čas zastavený, uvedla agentura AP.
Velká Británie čelí „ohromujícímu nárůstu“ pokusů o chaos v zemi ze strany Ruska a Íránu. Tyto nepřátelské státy rekrutují zločince, aby za ně „dělali svou špinavou práci“, řekl včera šéf britské domácí zpravodajské agentury MI5 Ken McCallum. Uvedl, že počet vyšetřování, které provedla MI5, se za poslední rok zvýšil o 48 procent. Hlavními pachateli jsou podle něho Írán, Rusko a Čína. V případě mapování hrozeb ze strany Íránu řekl, že se policie od roku 2022 vypořádala s 20 spiknutími podporovanými Teheránem. Spolu s tím varoval, že by mohl Írán své cíle ještě rozšířit, zejména pak v případě eskalace napětí na Blízkém východě, jak upozornila Al Jazeera.
Více než tucet amerických států podalo žalobu na TikTok. Tvrdí, že tato populární aplikace poškozuje duševní zdraví mládeže tím, že je pro děti návyková. Žaloby vycházejí z národního vyšetřování, které některé státy zahájily už v březnu 2022. Jedná se například o Kalifornii, Kentucky a New Jersey. TikTok sice nedovoluje dětem mladším 13 let přihlásit se do hlavní části své služby a omezuje obsah pro všechny mladší 18 let, podle tvrzení kritiků však mohou děti tato omezení snadno obejít, napsala agentura AP.
Zdroj: Ceskenoviny.cz, Al Jazeera, AP