Staré chalupy a chaty postavené v roubeném stylu dokáží navodit tu pravou luxusní atmosféru. Jen se jim musí trochu oprášit starý kabát. Díky citlivému architektonickému zásahu můžete získat jedinečný skvost v podobě kouzelné pohádkové chaloupky.
Roubenka je obydlí postavené technikou roubení: vodorovně vedené trámy jsou v rozích spojovány různými tesařskými vazbami. Roubení představuje jednu z nejstarších stavebních technik, která je stále populární především v horských vesnicích. Dřevo zde bylo vždy nejdostupnějším materiálem, proto se využívalo ke stavbě domů.
Rozvoj zaznamenaly roubené stavby především ve. 14 století. Nejstarší dochovanou roubenku najdete v obci Rtyně v Podkrkonoší na čísle popisném 53. Jedná se o památkově chráněný dům. Do konce 18. století se nejčastěji používala ke stavbě jedle, potom borovice a v poslední řadě smrk.
K omítání roubenek se často používala směs hlíny a řezané slámy a to zvenku i v interiéru – tradičně se tomuto materiálu říkalo „kožich“, a to především proto, že měl luxusní izolační vlastnosti. Kožich se později natíral na bílo, takže dům často působil jako zděný.
Zatímco nám dnes zrekonstruované roubené stavby dodávají pocit venkovského luxusu, dříve to tak určitě nebylo! U původních roubenek můžete často pozorovat velmi malá okna. Bylo to proto, že dříve se jako okenní výplň používalo tabulové sklo získávané foukáním válců, které bylo velice drahé. Většina lidí si velká luxusní okna zkrátka dovolit nemohla.
Jako podlaha sloužila pouze udusaná hlína, což bylo běžné až do konce 18. století. Místo mytí se udržovala kropením. Teprve později si cestu do interiérů našly podlahy dřevěné. Barevné dlaždice s mozaikovými motivy, které často na podlahách starých roubenek můžete vídat, přichází až koncem 19. století.
Užít si romantickou zimní pohodu v luxusní roubence nemusí být jen váš nesplněný sen. České hory jsou poseté roubenými chalupami k pronájmu, stačí si jen vybrat svou cílovou destinaci!