V nové výstavbě se setkáme s vysokými stropy jen opravdu zřídka. V historických domech nebo průmyslových areálech je potkáváme tradičně a logicky tady otevírají prostor pro rekonstrukce nebo úpravy interiéru podle gusta zákazníka. Velký prostor má svá specifika, která však umožňují popustit uzdu fantazii a otevírají dveře designovým možnostem, jež v "typizovaném" bydlení moderní zástavby muselo ustoupit energetické praktičnosti.
Při stěhování do novostaveb, ať už se jedná o bytové nebo rodinné domy, často přemýšlíme o energetické náročnosti a logicky chceme, aby byla co nejnižší. Účty za topení jsou důležitou otázkou, ale nejsou jediným aspektem domácího prostředí.
Pokud se nad ní dokážeme povznést, při prohlídkách bydlení v centrech měst, obzvláště ve starší výstavbě, narazíme na byty s vysokými stropy. Tento prvek historické architektury dává vyniknout prostornosti bydlení, ovšem jen u historického pojetí interiéru takového bytu rozhodně nemusí zůstat.
Vysoké stropy naopak umožňují využít nadstandartního prostoru ke kreativní realizaci bytového designu s řadou moderních prvků. Spojení krás historické atmosféry a účelovosti moderního zařízení může být lákadlem pro všechny, kteří se dokáží povznést nad kalkulačkové výpočty cen nákladů na bydlení.
Na druhou stranu moderní prvky dokážou navíc zefektivnit i problematičtější vytápění. Může jít o nejrůznější podhledy, které strop sníží. Využít se dá minimalistické řešení, především to snižující strop a tím i vytápěnou plochu, ale také široké škály designových možností. V současnosti populární dřevěné dekorace se do bytu s vysokými stropy hodí, jelikož opticky zútulňují prostor.
Plocha bytu s vysokými stropy otevírá dveře i nejrůznějším formám vestavěných skříní. Moderní materiály umožňují poměrně nenáročnou výstavbu takovéhoto nábytku. V určitých úhlech je pak možné mít i úložný prostor nad hlavou. Co si budeme povídat, místa k ukládání a odkládání věcí není v bytě nikdy dost, obzvláště pokud žijeme i s dětmi.
I když platí, že novostavby s vysokým stropem jsou poměrně vzácnou záležitostí, tato prostorová varianta není jen případem bytů z přelomu 19. a 20. století v centrech měst, i když tam se s ní setkáváme nejčastěji. S velkými prostory a vysokými stropy se potkáme často v rekonstrukcích nepoužívaných průmyslových areálů. Z podstaty věci se v takovém bydlení kloubí domácí a pracovní prostředí, což je s rostoucí popularitou práce home office čím dál častější.
"Služební byt vznikl v objektu bývalých tiskáren v Holešovicích, které byly zrekonstruovány a upraveny na ateliéry a kanceláře, jež se nyní pronajímají. Firma hledala způsob, jak poskytnout krátkodobé bydlení a zároveň možnost obchodních jednání pro ředitelku společnosti,"
popsal web Idnes.cz v soutěži neobvyklých bytových řešení rekonstrukci výrobního areálu, kam se kromě nebytových prostor podařilo dostat "hybrid" mezi kanceláří a bytem.
Jedinečnou příležitostí vysokého stropu jsou mezonety. Kdo nesnáší schody, tak se jim vyhne obloukem, ale z estetického hlediska se těší značné popularitě. Byt však pro "mezipatro" potřebuje dostatek místa. Využití má pak široké, používat se dá jako částečně oddělená pracovna, ložnice, herna pro děti nebo obývací místo k odpočinku.
Ještě pro jednu specifickou skupinu lidí má byt s vysokým stropem unikátní potenciál. Patří sem knihomolové. Obzvláště poddruh, který nejen knihy rád čte, ale také sbírá a dekoruje jimi své obydlí. Čím vyšší strop, tím větší knihovna se dá ke stěně umístit, čímž byt získá specifickou atmosféru. Nesmíme opomenout ani vánoční nadšence. Vysoké stropy umožňují pořízení si velkého vánočního stromu, který je každému znám jen z amerických filmů. Takový strom dodá tomuto prostoru zcela jiný nádech a jinou atmosféru..
"Množství zájemců o koupi nové nemovitosti si výšky stropů všímá a dává přednost těm, které mají vyšší strop. Podle některých studií by tyto dispozice měly působit pozitivně na lidské přemýšlení a emoce, které v tomto prostoru prožívají,"
upozornil před časem pro LP-Life.cz architekt Martin Brychta na výhody větších prostor pro přívětivou domácí atmosféru.
Bydlení je zkrátka často i o emocích, pocitech a subjektivních dojmech, které u nás mohou převládnout nad "kalkulačkovým" myšlením o nákladech na vytápění.
Zdroj: autorský text, stavebnictvi3000.cz, idnes.cz, archiweb.cz