V jakoukoliv denní dobu vás nádhera luxusní stavby Tádž Mahal ohromí. Ráno narůžovělý, navečer bílý a s měsíčními paprsky zlatavý. Tádž Mahal vám vyrazí dech.
„Tádž Mahal je ztělesněním všeho čistého, posvátného a nešťastného“, spisovatel Rudyard Kipling.
Šáhdžahán byl jeden z mughalských panovníků a jako takový měl ve svém harému mnoho krásných žen. Jedna však byla výjimečná a Šáhdžahán ji vroucně miloval. Říkalo se jí Mumtáz Mahal, perla paláce. Po jejím 14. porodu však v roce 1629 zemřela a panovníkovo srdce krvácelo žalem. Tvrdí se, že po její smrti 8 dní nejedl a nepil a zdržoval se jen ve svých komnatách. Nařídil státní smutek, který trval 2 roky. Zakázal lidem používání hudebních nástrojů i nošení veselého oblečení. Dámy se nesměly zdobit šperky ani používat parfémy.
Šáhdžahán se rozhodl, že nechá postavit luxusní hrobku, která je hodna krásy jeho milované ženy. A tak se po 22 letech těžkých prací zrodil ve městě Ágra Tádž Mahal jako symbol oddanosti muže k ženě a svou nádherou fascinuje lidstvo dodnes.
Celkem 20 000 dělníků se vystřídalo na stavbě dokonale symetrického mauzolea a 1000 slonů přepravovalo vzácný mramor, jenž se těšil ve vzdálenost 300 km. Další luxusní materiály putovaly do Ágry ještě z větších dálek. Tyrkys z Persie a Tibetu, malachit z Ruska a karneol z Bagdádu. Na stavbě bylo použito stříbro a 500 kg zlata.
Tádž Mahal představuje komplex několika staveb postavených z exkluzivních materiálů, jako je mramor, polodrahokamy a červený pískovec použitý na výstavbu dvou mešit.
V centru stojí samotná hrobka vystavena do osmiúhelníku, na jejímž úplném vrcholku se tkví půlměsíc - neopomenutelná součást každé muslimské stavby. Vnější výzdobu tvoří luxusní kaligrafické prvky a květinové i abstraktní motivy. Stavba je jedinečná díky poloprůsvitnému mramoru, který způsobuje to, že za úplňku budí dojem jakoby svítila. Ze 3 stran je Tádž Mahal obehnán zdí z červeného pískovce, za kterou jsou umístěny hrobky sluhy a dalších manželek.
Hrobku zdobí 4 minarety vysoké 40 metrů s dvěma balkony. Kolem budovy se rozprostírá překrásná zahrada, která slouží jako nejkrásnější ukázka perských zahrad. Má tvar čtverce o straně 300 metrů a je protkána chodníky dlážděnými mramorem. V luxusní zahradě najdete spoustu vodních kanálů a bazénky, ve kterých se zrcadlí bílý klenot Tádž Mahal.
Praví se, že Šáhdžahán chtěl postavit pro sebe stejnou stavbu na opačné straně řeky v černém provedení, která by můstkem byla spojena s hrobkou jeho ženy. Osud však měl jiné plány. Panovník onemocněl, vlastním synem byl svržen a pohřben vedle své ženy.