Střetnutí viceprezidentských kandidátů před listopadovými volbami překvapilo věcností a přátelským tónem mezi oběma soupeři. Jelikož se jednalo nejspíše o poslední velkou diskuzi před listopadovými volbami přitáhlo střetnutí velkou pozornost médií. Demokratická kandidátka Kamala Harrisová navíc se svým republikánským soupeřem diskutovala jen jednou. O to větší pozornost byla upírána na republikána JD Vance a demokrata Tima Walze. Došlo i na řadu kuriózních tvrzení a výroků.
Doposud byl JD Vance považován za Trumpova útočného psa, který ho v radikalitě své rétoriky dokonce převyšoval a zároveň byl považován za jednu z největších slabin Trumpovy kampaně. Relativně mladý senátor se totiž těšil jen velmi malé popularitě a příliš dobře téměř osmdesátiletého Trumpa nedoplňoval.
Po debatě mezi viceprezidentskými kandidáty se však situace poněkud změnila. V diskuzi vystupoval sebejistým a velmi věcným způsobem a zdatně sekundoval populárnímu a pohotovému Timu Walzovi z tábora demokratů. Obecně je debata považována za vyrovnanou, ale lehce v průzkumu CNN zvítězil právě Vance (51 ku 49).
K viceprezidentské diskuzi letos bylo upřeno více pozornosti než obvykle, jelikož mezi současnými kandidáty na prezidenta proběhla jen jedna diskuze. Další klání tým prezidenta Donalda Trumpa zatím odmítá, pravděpodobně kvůli úspěchu jeho protikandidátky v jejich zatím jediném střetnutí před kamerami CNN.
Dlouhou tradici měly v USA tři velké debaty mezi kandidáty největších amerických stran v září a říjnu před listopadovým termínem voleb. Trump se takto střetl třikrát s Hillary Clintonovou a nejinak tomu bylo např. s Barackem Obamou a Mittem Romneym v roce 2012. Nicméně už minulé střetnutí mezi Trumpem a Joe Bidenem bylo o jednu debatu chudší kvůli covidové pandemie. Letos pak nejspíše zůstane u nezvykle jedné debaty.
Příčinou podle Trumpovy neochoty střetnout se s Harrisovou je také již proběhlá diskuze s Bidenem, který však právě v důsledku nepřesvědčivého výkonu a následného nátlaku zrušil svou kandidaturu.
Kořením debaty se staly bizardní argumenty a výroky, kterým se obou kandidátům nepodařilo vyvarovat. Tima Walze dostihla především jeho minulost, kdy byl hostujícím učitelem v komunistické Číně v roce 1989. Svůj tehdejší pobyt dával do kontextu k pohnutých časům masakru na náměstí Nebeského klidu. Podle dobových novin však byl v červnu, kdy se masakr odehrál v Nebrasce. Dotaz moderátorek ho pak zcela vyvedl z míry.
"Jediné, co jsem k tomu řekl, bylo, že jsem se tam v létě dostal a špatně jsem se vyjádřil, takže to prostě řeknu - to jsem řekl. Byl jsem v Hongkongu a v Číně, když tam probíhaly protesty proti demokracii. A z toho jsem se naučil spoustu toho, co je potřeba ve vládní politice,"
odpovídal zmateně Walz během diskuze. Zajímavě působila i Walzova narážka na blížící se osmdesáté narozeniny Donalda Trumpa, jimiž zdůvodňoval jeho špatnou vybavenost pro řešení aktuálních konfliktů na Blízkém východě. Současný prezident demokratické strany Joe Biden je však ještě starší než Trump.
I přes sebevědomé vystupování si několikrát naběhl i JD Vance. Přestože se pokoušel nepůsobit tak radikálně jako v dosavadním průběhu kampaně, někdy se do svých odpovědí také zamotal. Drogovou problematiku tak podle něj nejlépe vyřeší zdravý rozum.
"Posloucháním odborníků tomu nezabráníme. Zastavíme to tím, že budeme naslouchat zdravému rozumu, kterým se Donald Trump řídí,"
řekl k narůstajícím problémům s užíváním drog a jejich distribucí republikán. Poměrně zvláštně také působila připomínka moderátorek, že v minulosti JD Vance označoval Trumpa za "novodobého Hitlera", jeho potencionálnímu viceprezidentovi pak nezbylo než se bránit konstatováním, že se v něm mýlil.
Přestože závěr debaty patřil Walzovi, který uzemnil Vance otázkou na Trumpovy snahy neuznat výsledky minulých prezidentských voleb po útoku na Kapitol, Vance přicházel do debaty jako outsider, ale podle zahraničních hodnocení jako poražený neodešel. Navíc dominoval úvodu diskuze, kterou sleduje více diváků. Ačkoliv nyní predikce mírně favorizují Harrisovou, Vance udržel díky diskuzi Trumpa ve hře.
Zdroj: autorský článek, presidency.com, apnews.com, cnn.com, seznamzpravy.cz, x.com