Tato stavba vychází z historizujícího stylu, je tichou připomínkou velkolepého uměleckého slohu a byla svěřena expertu na italizující architekturu. Antonín Vítězslav Barvitius se spolu se svým švagrem pokusili vytvořit souborné umělecké dílo "Gesamtkunstwerk", snoubit architekturu s jedinečnou bohatou výzdobou. Vznikla tak budova pro luxusní soukromý život, jednak nabízela možnosti reprezentativních prostor a sídel různých firem.
Ten odpovídá umělecky zaměřené osobnosti pana Lanny, jenž byl vášnivým sběratelem umění a starožitností. Nástěnná interiérová malba odkazuje k antickým a mytologickým kořenům a o autorství se vedou spory, mohlo jít dokonce o Viktora Barvitia.
Luxusnost stavby a vysoké estetické cítění vnímáme již při prvním pohledu na průčelí, kde se nachází aktivizující štukatérské reliéfy či na šestici nástěnných maleb v patrové lodžii směřující do zahrady. Ústředním motivem jsou takzvaní eroti, starověcí ochránci místa, kteří nejenom skotačili, ale vykonávali i různé práce dospělých.
Díky tomu, že stavbu v roce 1957 odkoupila Akademie věd, se její krása nevytratila, ale zakonzervovala a současnost tak může využívat její malebnosti.
V přízemí vily se nachází vstupní hala s recepcí a dva společenské sály. Menší sál (původně kulečníkový) s kapacitou max. 18 osob je určen menším, komornějším akcím, větší pak nabízí prostor pro pořádání konferencí, svateb a dalších oslav. V budově je umístěna stálá expozice významného českého grafika Oldřicha Kulhánka.
Luxus není určen jen náhodným hostům, ale i těm, kteří se chtějí krásou stavby potěšit trvaleji. K tomu je určeno ubytování v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích nadstandardní kvality.
Vila Lanna stojí za návštěvu, nabízí klid zahrady, hřejivý luxus a nezapomenutelným "historizující" zážitek.