Vlci se na našem území vyskytovali nejvíc kolem 17. století, ale žijí tu i dnes. Jsou to dravé šelmy, které jsou plaché, ale není radno si s nimi zahrávat. Nemusí to být totiž vždy úplně bezpečné. My však víme o jednom místě, kde to bezpečné je! Chcete pozorovat vlky v přírodě? Vydejte se na Šumavu!
Návštěvnické centrum Srní, které bylo vybudováno v roce 2015, vás seznámí s životem vlků a jejich soužití s člověkem. A hned vedle se za nimi můžete rovnou vydat! Hlavním magnetem areálu je 300 metrů dlouhá dřevěná stezka nad zemí, díky které můžete tyto krásné a divoké šelmy pozorovat ve výběhu velkém 3 ha. Někdy jsou opravdu dobře schovaní a chce to trpělivost, než je uvidíte. Na stezce je k tomu účelu umístěno několik pozorovacích přístřešků. Problémem bývají jen nevychované děti, ale i dosplí, kteří jsou hluční a vlky zaplaší. Snad budete mít štěstí.
Vaše děti budou z hledání vlků nadšení! A kdyby je to přestalo bavit, můžou se zabavit na dětském hřišti, které je umístěno hned vedle budovy Návštěvnického centra. Bohužel ale vaši psi si živé vlky neprohlédnou! Mají k nim totiž z pochopitelných důvodů vstup zakázán. Než si stezku projdete, můžete využít speciální kotce u vstupu, kam můžete své čtyřnohé kamarády na tu chvilku odložit.
Pokud si budete chtít udělat trochu delší procházku než jen 300 metrů, můžete se vypravit na 2 km dlouhý naučný okruh, který je zábavný a zároveň poučný i pro děti. Dozvíte se na něm mnoho zajímavostí o místních šelmách, rostlinách a stromech.
Mapa: ZDE
Vstup do areálu je zdarma. Vlčí stezka je otevřená do 21:00, budova Návštěvnického centra do 16:00.
Chcete-li zajet na Šumavu a navštívit Srní, doporučujeme vám hotel Kašperk v Kašperských Horách.(Dvoulůžkový pokoj Comfort na 1 noc - 3 800 Kč)
Vlci v Čechách se vyskytují především v horách na Šumavě, v Jeseníkách a v Beskydech. Ale také v Českém Švýcarsku nebo dokonce na Třeboňsku. Jsou ukryti v lesích, ale mohou se objevit i u lidských obydlí a právě v takovém případě mohou být nebezpeční! Už asi 50 let nebylo v Evropě hlášeno žádné zabití člověka vlkem ve volné přírodě. Pokud ale dostane vzteklinu, dokáže pokousat i několik lidí najednou. Přestože může zaútočit v rámci sebeobrany, jsou útoky vlků na lidi velmi vzácné.
Vlk je divoká šelma, nespoutané a ostražité zvíře a jeho ochočení je hodně složitý proces, který nemusí dopadnout úspěšně. Přesto se o něj lidé snaží. Vlci nejsou psi, nechtějí s člověkem spolupracovat, a to ani pokud se narodili a žijí v zajetí. Mají silné instinkty a vy nikdy nebudete vědět, zda vás váš naoko vychovaný vlk jednoho dne nepokouše. Jsou ostražití, velmi opatrní a nedůvěřiví, což jim však pomáhá přežít ve volné přírodě. Nechme je proto raději tam!