Podle statistiky americké Národní asociace realitních kanceláří ženy předhánějí muže v potřebě vlastního bydlení. Tvoří 19% svobodných kupců domů a bytů ve srovnání s 9% svobodných mužů. Mohou se ženy stát tou skupinou, která v době upadajícího zájmu o hypotéky poptávku po nemovitostech oživí? Otázka se nabízí mimo jiné i proto, že něžné pohlaví patří oproti mužům častěji k těm, které více investuje do nákupů a jiných nabídek.
Ženám sice trvá mnohdy delší dobu, než se pro nákup rozhodnou, nevadí jim ale věnovat více času a energie zkoumání a porovnávání různých typů produktů. Jejich přístup je oproti mužům současně náchylnější k emočnímu vnímání. Důvod, proč tomu tak je, nalezneme v odlišné fyziologii jejich mozků.
Ženy se zpravidla vyznačují silnějším shlukem nervových vláken, jež propojují levou a pravou hemisféru. To jim umožňuje při řešení problémů a otázek více využívat obě strany mozku. U mužů převažuje spíše jen levá hemisféra. Mozek mužů je sice o zhruba 10 procent větší, ten ženský má ale podstatně více nervových zakončení a spojení. Ženy jsou více emocionální, protože při plnění úkolů, jakými může být třeba i řešení jejich bytové situace, využívají svou větší a organizovanou mozkovou kůru.
Emoce mohou hrát velkou roli. Nemusí proto tolik vadit, že průměrná mzda žen, přesněji řečeno medián tohoto ukazatele, je podle Českého statistického úřadu o 14 procent nižší než u mužů. To podle výpočtu finančních expertů znamená, že ženy na hypotéku musí v průměru spořit o dva roky a sedm měsíců déle.
Zahraniční data přesto ukazují, že ženy mohou být další významnou cílovou skupinou, na kterou se mohou hypoteční instituce zaměřit. Podle americké The National Association of Realtors se podíl single žen, které se rozhodly pořídit si vlastní bydlení, loni zvedl na 19 procent. V roce 2014 to bylo přitom jen 15 procent. Šetření Bank of America je v tomto směru ještě optimističtější. Tvrdí, že svoji nemovitost má tak již dokonce 30 procent z nich. 65 procent těchto žen pak uvádí, že s nákupem bytu či domu nebudou čekat až do svatby.
Výzkum UniCredit Bank z roku 2019 přitom současně potvrzuje, že polovina mužů dává přednost investici do rodinného domu a šest z deseti single žen spíše bydlení v bytě. Pochopitelně, z pohledu ceny a tím i požadované výše splátky hypoték bývá většinou levnější.
Není proto ani překvapivé, že ženy si troufají žádat zpravidla o menší částky. Nejméně si v té souvislosti na bydlení půjčují svobodné ženy do 30 let, jak ukázal průzkum Hypoteční banky. Nejvyšší si podle tohoto zdroje naopak nárokují manželské páry se třemi a více dětmi. Na pořízení malého bytu si hypotéku vyřizují dvě třetiny mladých žen a polovina mužů žijících bez partnerů. Pokud jsou ale na úvěr dva, peníze jsou v tom případě investovány spíše na pořízení domu.
I podle společnosti KRUK, která se zabývá vymáháním nesplacených pohledávek, se již v minulosti ukázalo, že ženy jsou v otázce finanční situace mnohem zodpovědnější než muži.
V dalších měsících sice poptávka po hypotékách pravděpodobně neporoste, ženy se ale mohou stát důležitým jazýčkem na vahách. K důvodům, proč dochází ke zpomalení tempa růstu, se LP-Life vyjádřil předseda představenstva banky Jiří Feix.
tvrdí šéf jednoho z největších poskytovatelů hypoték u nás.
Naše banky zatím zůstávají spíše konzervativnější a na single ženy tolik necílí. Pozná se to podle toho, že zmíněné finanční instituce nebyly ochotné uvést bližší data k tomu, zda a jaký podíl single žen u nich v současnosti hypotéky vlastní.
Loňské šetření České bankovní asociace přesto prokázalo, že hypotéky rozhodně nejsou mrtvým produktem a v budoucnosti můžou nahrávat většímu zájmu ze strany samotných žen.
vysvětlil LP-Life Vladimír Staňura, hlavní poradce asociace.
Většina dotázaných chce hypotéku použít právě pro vlastní bydlení. Okolo 12 procent si ji pořizuje z důvodu realizování rekonstrukce. Zhruba 10 procent jí dává přednost kvůli koupi pozemku. Co se časových dispozic týká, 56 procent zájemců hypotéku splácí 25 až 30 let. Kratší dobu splácení, tedy od 20 do 24 let, preferuje okolo 17 procent z nás. Experti k tomu dodávají, že na delší dobu se upisují z pochopitelných důvodů mladí, na kratší sázejí starší ročníky.
Hypotéku si mohou vzít samozřejmě jak svobodné ženy, ale také matky samoživitelky nebo ženy na mateřské. Zajímavost? Z žen čerpajících úvěr samostatně je až 40% rozvedených! Složité životní situace dostávají ženy do úvěrové nevýhody, neboť nemají dalšího spolužadatele, který by se mohl za půjčené peníze zaručit. I proto bývají často zařazeny do rizikovější kategorie s vyšší úrokovou sazbou z hypotéky.
Banky posuzují každou žádost individuálně. Zajímá je například to, jaký má žadatelka objem vlastních zdrojů, kolika žadatelka dosáhla let, jak vysoké příjmy může doložit, jak dlouho a v jakém oboru pracuje a čím hypotéku bude financovat. Obtížněji úvěr na bydlení získávají mladé samoživitelky s krátkou pracovní historií, kterým logicky chybí dostatek vlastního kapitálu. V takovém případě může pomoci pojištění schopnosti splácet, kterým se problémy s případným výpadkem při splácení dají výrazně vykrýt.
Ženy na mateřské zažívají neméně složitou situaci. Po porodu pobírají po dobu 28 týdnů peněžitou pomoc v mateřství, avšak banky, které hypotéky finančně podporují až několik desítek let, příjem z mateřské v plné výši neuznávají. Následný rodičovský příspěvek, jenž ženy od státu dostávají, navíc bývá výrazně nižší než příjem z mateřské. Odborníci proto radí, ať takové ženy získají buď nějaký další příjem, nebo se obrátí o finanční pomoc na svého partnera.
Zdroje: ČTK, bankrate.com, bankovnipoplatky.cz, vlastní dotazování