Top hledané
Výsledky (0)
Říká se: „Kolik lidí, tolik chutí.“ Tento fakt platí nejen u nás, ale i v Rumunsku. O této zemi jihovýchodní Evropy kolují desítky pověstí. Kromě nejslavnějšího a nejkrvežíznivějšího obyvatele, hraběte Drákuly, patří k bohaté historii Rumunska také svatební tradice. Liší se v jednotlivých regionech, ale jedno mají společné – když svatba, tak se spoustou dekorací.

Beru si Rumuna: Ženicha oholí sekerou. Pak je podle tradice pokoušen jinými ženami, aby dokázal svou věrnost

Kristina Valachyová
05. září 2024
+ Přidat na Seznam.cz
15 minut
Speciální rubrika
Rumunská svatba

Mnozí říkají, že svatba je jedním z nejdůležitějších okamžiků v životě člověka. A to rozhodně platí v Rumunsku, kde je rodina velmi důležitá a kde jsou svatby velmi důležitou společenskou událostí. Do Rumunska jsme se chystali už asi dva nebo tři roky před svatbou, ale nikdy na to nebyl ideální čas. Abych pravdu řekla, tato země lákala více mě, protože jsem chtěla vidět Drákulův hrad. Takže svatba byla dobrý důvod, proč se tam vydat. Rumunské svatební tradice mají dlouhou a slavnou historii, která sahá stovky let do minulosti.

Rumunská svatba

Rumunské svatby, které se označují jako „cikánské“, jsou často spojovány s kulturou a tradicemi Romů, etnické skupiny, která žije v Rumunsku a mnoha dalších zemích. Romské svatby jsou známé svou barevností, bohatou výzdobou, hudbou a tancem. Není to tedy tak, že by všechny rumunské svatby byly „cikánské“, ale některé rumunské svatby jsou ovlivněny romskou komunitou nebo k ní patří.

Výběr kmotrů

V dnešní době jsou rumunské svatby zajímavou kombinací starého a nového, náboženství a tradic. Když se pár rozhodne pro svatbu, existuje mnoho kroků a postupů, které musí před touto událostí dodržet. V první řadě by si měli stanovit datum a ověřit dostupnost lidí na radnici (pro občanský sňatek), kněze (pro církevní svatbu) a také místo svatby. Po tom všem si pár musí najít jiný manželský pár (v kostele), který bude jejich kmotry (nași).

Nejdůležitějšími osobami na svatbě - po nevěstě a ženichovi - jsou kmotři (v rumunštině nazývaní nasi). Po svatbě se tito jedinci stanou "duchovními rodiči novomanželů", kteří je budou provázet životem.

Výběr správných kmotrů je pro rumunské páry velmi důležitý, protože se od nich očekává, že je budou respektovat po celý život, stejně jako jejich rodiče. Pro kmotry je také velkou ctí, že byli vybráni pro tuto roli.

Rumunské svatební šaty

Rumunská svatba je luxusní událost. Ve skutečnosti je to pro většinu lidí fantastická událost. Svatba je jedním z mála případů, kdy se Rumuni pořádně obléknout a sejdou se. Jako oslava lásky a oslava blízkých je to velká věc nejen pro šťastný pár, ale také pro celou komunitu. Cílem je ukázat svůj respekt k nevěstě a ženichovi tím, že si na svatbu obléknete své nejlepší šaty. To obvykle znamená luxusní obleky pro muže a elegantní večerní róby pro ženy. Učesané vlasy, make-up a detailní nehty jsou samozřejmostí. Když plánujete svůj šatník jako svatební host, představte si, že jdete do opery nebo na gala ples. Důrazně doporučujeme zvolit pohodlné boty nebo si vzít pohodlný pár na přezutí, protože na každé rumunské svatbě se bude hodně tančit!

Otevřít v galerii (1)
Rumunská svatba
Rumunská svatbaZdroj: Unsplash

Doprovod aut

Pokud přijedete do Rumunska v době svateb, snadno zjistíte, že Rumuni jsou na svatbách velmi hluční. A zdaleka nejhlučnější je průvod aut, který jede ke kostelu nebo k radnici. Nezáleží na tom, jestli je sobota nebo neděle odpoledne a vy si chcete jen odpočinout doma u televize, u piva, čaje nebo kávy, nebo si zdřímnout po dlouhém týdnu v práci, Rumun opravdu chce, abyste věděli, že ho doprovází auta ze svatby. A na silnici bude troubit, jako by byl v dopravní zácpě. A není to jen jeden vůz v průvodu. Je tam 10 aut! Tak zavřete oči a představte si, že troubí 10 aut najednou. Hrůza! A co je na tom docela zajímavé: nikdo nebyl pokutován za rušení veřejného pořádku. Nebo možná, nevím...

Rumunský svatební obřad

Události ve svatební den se obvykle dějí takto: v sobotu ráno jde pár na radnici, aby se legálně vzal (musí říci "ano" a podepsat papíry).

Abyste mohli uzavřít sňatek v Rumunsku, musíte mít dva samostatné svatební obřady a civilní obřad se musí konat před církevním obřadem. Je to proto, že "církev vás požádá o oddací list vydaný radnicí".

Ať už se tento obřad koná jakkoliv, není dlouhý, obvykle trvá 15-20 minut. Když novomanželé opouštějí radnici, jejich hosté organizují jakýsi tunel lásky a drží nad hlavou květiny. V některých oblastech jsou nad hlavami házena rýžová a obilná semena jako symbol bohatství.

Pak jde nevěsta do domu svých rodičů a ženich ke svým rodičům. Začínají přípravy na církevní obřad. Ženich se obléká do svatebního obleku a holí se.

Holení ženicha

V minulosti byl ženich oholen svými nejlepšími kamarády a společně šli ke kmotrům a pak všichni do rodiny nevěsty. Dnes je ženichovo holení „pouze symbolické“ a představuje přeměnu z mladého muže v muže se zodpovědností. Někdy muži „jen předstírají“, že ženicha holí mečem, sekerou, velkým nožem nebo něčím podobným.

Po oholení jdou do domu kmotrů a jdou s nimi pro nevěstu, většinou za doprovodu hudebníků a jeho přátel. Přivezou si několik borovic, které před vstupem do domu nechají, aby jim to přineslo štěstí.

Mezitím v domě nevěsty probíhají přípravy, kdy družičky a matka připravují budoucí manželku na svatbu. Pomohou jí se obléct a pak jí kmotra nasadí na hlavu závoj. Teprve pak může ženich vidět svou nevěstu. Ne vždy to je tak jednoduché. V některých venkovských oblastech je zvykem, že nevěsta zůstává skrytá a ženich je pokoušen nabídkou jiné nevěsty. Někdy je falešná nevěsta stará žena nebo muž převlečený za ženu, pro pobavení všech. Dokazuje tak svou věrnost. 

Návštěva u nevěsty končí, jakmile kmotra vezme z těsta jeden koláč, rozbije ho nevěstě o hlavu a kousky rozdělí hostům. Říká se, že to symbolizuje štěstí, prosperitu a lásku. Odtud se všichni vydají do kostela

Tradice a rozdělení náboženských obřadů

Většina Rumunů jsou pravoslavní křesťané. Před vstupem do kostela by měl každý vhodit nějaké mince do kbelíku s vodou, který se nachází vedle hlavních dveří kostela. Při odchodu z kostela pak novomanželé kopnou do již zmíněného vědra a vylijí vodu, která symbolizuje jejich budoucí problémy.

Náboženský obřad svatebního průvodu začíná tím, že nevěsta vstoupí do kostela s kmotrem. Je následována ženichem spolu s kmotrou a míří k přednímu stolu symbolizující malý oltář, kde všichni čtyři zůstávají pohromadě jako velká nová rodina. Pokud se v kostele při příjezdu nevěsty koná další svatba, obě nevěsty se vyhýbají vzájemnému setkání, protože se věří, že je to špatné znamení. Lidé věří, že to znamená, že by manželství skončilo rozvodem.

Náboženský obřad, během kterého kněží čtou modlitby a pasáže z Bible, je obvykle dlouhý. A hosté zůstávají během bohoslužby stát.

Během náboženského obřadu stojí po boku nevěsty kmotra, která za pomoci družičky drží vysokou svíčku (70-130 cm vysokou a ozdobenou květinami) a po boku ženicha stojí kmotr, kterému pomáhá svědek s další svíčkou.

Výměna prstenů

Následuje výměna prstenů. První částí obřadu je zásnubní obřad, kdy se snubní prsteny navlékají na prsteníček pravé ruky. Později si na církevním obřadu mezi sebou vymění snubní prsteny a skončí na levém prsteníčku nevěsty a ženicha.

Svatební koruny

Dalším tradičním momentem při obřadu jsou svatební koruny. Tyto koruny, které jsou umístěny na hlavách páru, symbolizují myšlenku, že pár, který si brzy řekne své ano, "se stane králem a královnou v den svého duchovního spojení". V závěrečné části svatby vezme kněz kmotra za ruku (se svíčkou), potom ženicha, nevěstu, kmotru s druhou svíčkou a všichni se uchýlí k tradičnímu svatebnímu tanci kolem svatého stolu.

Po skončení obřadu jako první opouštějí kostel ženich a nevěsta, kteří musí nohama převalovat kbelík, aby vylili vodu a smyli případné budoucí problémy. Staré rumunské přísloví říká: "Všechno špatné může být smyto a vše dobré může být sjednoceno" (Cele rela să se spele, cele bune să se adune! ). Peníze sbírají malé děti přítomné na obřadu.

Po náboženském obřadu, zejména ve městech, se novomanželé fotí u symbolických památek ve svém městě, jako je Vítězný oblouk v Bukurešti nebo Líbající brána v Targu Jiu – patří mezi ty nejoblíbenější. Zatímco někteří se rozhodnou naplánovat si focení po náboženském obřadu, jiní to dělají v různé dny a dokonce na různých místech (u moře, v horách), aby se ujistili, že získají dokonalé fotografie, které jim pomohou si zapamatovat tento den na celý život.

Svatební hostina

Když se zúčastníte rumunské svatební hostiny, pamatujte na dvě věci: dobře se vyspěte a připravte se na to, že budete hodně jíst. Většina svateb trvá až deset hodin a jídlo a nápoje se podávají po celou noc.

Hosté obvykle začínají přicházet na místo konání kolem 19:00. Pár, kmotři a rodiče novomanželů jsou obvykle přítomni, aby všechny přivítali a obdrželi další sadu polibků a gratulací. Oslava obvykle začíná asi o hodinu později (někdy i více) tancem šťastného páru a poté je rodina, kmotři a hosté pozváni, aby se k nim připojili na tanečním parketu.

Poté se podávají předkrmy. V závislosti na tom, jaká je svatba, mohou být tradičnější nebo sofistikovanější. Tradiční předkrmy se obvykle skládají z výběru studených masových výrobků a sýrů, mini-quiche, jednohubek a zeleniny (okurka, rajčata, sladká paprika, olivy). Na svatbách na venkově se jako předkrm nebo první chod podávala polévka (ciorba), ale v té době se večírky konaly doma. V restauracích se dnes polévka na svatbě podává jen zřídka.

Svatba bez "sarmale" není svatba

Hostina pokračuje prvním chodem, který bývá o něco lehčí, například ryba. Po půlnoci pak přichází na řadu hlavní chod.

Jedním z jídel podávaných na rumunské svatební hostině je "sarmale". Toto jídlo obsahuje listy kyselého zelí plněné mletým masem a rýží. Před konzumací tohoto jídla se každý modlí křesťanskou modlitbu Otče náš.

Pak jsou tu mici (grilované závitky z mletého masa) a cozonac (sladký chléb). Oblíbené jsou také nápoje jako tuica (slivovice) a místní vína.

Během oslavy je také zachováno několik svatebních tradic. Pravděpodobně nejoblíbenější tradicí je únos nevěsty.

Únos nevěsty

Někdy večer může být nevěsta unesena z recepce a bude od svého nového manžela požadovat výkupné. Jedná se o jednu z nejneobvyklejších rumunských tradic z pohledu cizince, ale vše se nese v duchu zábavy. Únos je obvykle prováděn ženichovými přáteli, obvykle tak, že diskrétně vezmou nevěstu za ruku, než aby si ji přehodili přes ramena jako pytel brambor!

Kolik je ochoten zaplatit, aby získal zpět lásku svého života?

Výpočet částky nechám na vaší fantazii. Jen vězte, že to není levné a nemluvíme jen o penězích. Ženich je často žádán, aby zazpíval nebo řekl věnování své lásce. Často ho žádají o lahve alkoholu, ale také ho mohou přimět tančit nebo přetvořit trapné okamžiky jeho života. Neexistují žádná pravidla a vše, co zloději chtějí, dostanou. Dohoda je samozřejmě možná. Cílem je pobavit ženicha i hosty. Od peněz po dárky, od věnování po tanec na koštěti a podobně, od básní po zeleninu (ano, to všechno jsme už slyšeli), ženich udělá cokoli, co ho napadne. A pokud ne, nevíme, co se stane, protože nikdy se nenašel ženich, který by nebyl ochoten riskovat svou hrdost a peněženku, aby získal svou ženu zpět.

Ženich může být také unesen, ale tentokrát skupinou blízkých přátel páru. Hra probíhá podle stejných pravidel jako v případě nevěsty. Pokud se chystáte vzít někoho z jiné kultury, upozorněte ho na tento zvyk. Možná vás překvapí smysl pro humor vašeho partnera.

Krádež nevěstiny boty

Tuto akci většinou provádějí děti ve věku 5-7 let, protože jsou schopny diskrétně vstoupit pod stůl a vzít si nevěstě střevíček. Samozřejmě musíte také zaplatit poplatek, abyste mohli botu vykoupit zpět.

Tanec a hudba na svatební hostině

Mezi tanci se také hodně pije a tančí. Na svatbě dnes můžete slyšet téměř jakýkoli druh hudby, od diska, popu a dokonce i rockových balad až po manele, ale jedním hudebním žánrem, který tu bude vždy, je tradiční lidová hudba, známá jako muzica populara. Určitě budete mít příležitost zatančit si horu, sarbu a možná i tanec tučňáků (Dansul Pingunului). El Meneaito je také stále populární na rumunských svatbách. Hudba a jídlo tedy jdou ruku v ruce. Pokud je hudba na svatbě dobrá, nemusíte mít pocit, že jste jedli tři dny během jedné noci.

Po podávání koláče se provádí speciální tanec známý jako "hora". Nejprve nevěsta a všichni hosté začnou tančit. Muži se k nim mohou připojit, ale za toto privilegium musí zaplatit nějaké peníze, které dostane nevěsta.

Po servírování svatebního dortu, chytání nevěstiny kytice a téměř skončené oslavě je tu ještě jedna důležitá tradice. Zahraje se populární rumunská píseň s názvem "Rozluč se, drahá nevěsto (se svým otcem a matkou)" ( Ia-ți mireasă ziua bună- de la tată, de la mumă )  a v tu chvíli kmotra sejme nevěstě z hlavy závoj a nahradí jej šátkem. Tato tradice je známá jako "legatoarea" ("vázání").

Není to však snadné. Tradičně ji nevěsta odmítne třikrát.

Poté, co se kmotře konečně podaří závoj sundat, je nevěstě na hlavu navléknut šátek. Celý akt by měl ukázat, že nevěsta již není dívkou, ale vdanou ženou.

Po tomto okamžiku zaujme místo nevěsty na židli mladá žena, která popadla nevěstinu kytici nebo jiný svobodný přítel, a novomanželka položí mladé ženě na hlavu svůj bývalý závoj. Tanec začíná znovu, ale tentokrát kolem budoucí nevěsty. Jedná se o poslední důležitý okamžik svatební hostiny.

Před odchodem z oslavy by hosté měli novomanželům nabídnout dárek.

Dárek, který je vždy dán

Svatební dary přicházejí ve všech tvarech a velikostech a to, co je považováno za vhodné, se v jednotlivých kulturách značně liší. V některých zemích je tradicí, že svatební hosté kupují promyšlené dárky pro šťastný pár v jejich výjimečný den. Dnes je to v Rumunsku velmi vzácné.

Místo toho, aby se stůl plnil pestrobarevnými balíčky, je nejběžnějším svatebním darem v Rumunsku obyčejná obálka s nenápadně zastrčenými penězi uvnitř.

Peníze poskytované na svatbách by se daly považovat za druh komunitní půjčky. Když se šťastný pár rozhodne pro svatbu, celá komunita se k nim připojí, aby oslavila a finančně přispěla do svazku. Vybrané peníze budou použity na zaplacení svatby a líbánek a doufejme, že páru zůstane malý obnos, aby mohli začít nový společný život. Později, až bude mít každý z těchto hostů svou vlastní svatbu, dostanou také peníze na začátek nového života.

I proto jsou svatby v Rumunsku tak velkým problémem. Každý příspěvek je prostředkem k zaplacení vlastní svatby. Každá z těchto občasných malých plateb se vám vrátí v jedné velké platbě, až na vás přijde řada. Čím více svateb se zúčastníte a čím více peněz do každé z nich vložíte, tím více můžete očekávat, že se vám ve váš velký den vrátí. A když se oženíte, je samozřejmé, že peníze vrátíte zpět do komunitního fondu, abyste přispěli svým přátelům (a jejich rodinám!), protože každý z nich slaví svůj vlastní velký den.

Pravidlo: Obecně se uznává, že minimální dar na rumunské svatbě je 400 lei (přibližně 2000 korun) na osobu pro někoho, kdo vydělává méně než minimální mzdu. Standardní dar je 500 lei (přibližně 2500 korun) na osobu pro sousedy a příležitostné přátele a dále se zvyšuje v závislosti na tom, jak blízký je každý host páru – větší částky dávají blízcí přátelé, příbuzní, rodiče a ti, kteří mají větší prostředky.

Svatební pověry

S tímto zvláštním dnem je spojeno také několik pověr. Například déšť ve svatební den znamená štěstí v manželství a bohatství. Pokud nevěsta na svatbě pláče, znamená to, že bude v manželství šťastná. Naopak smůla je se vzít v květnu, protože se říkalo, že tato manželství končí rychle.

Rumunské posvatební tradice

Poté, co se novomanželé na nějakou dobu rozloučí se svými svatebčany a vrátí se domů, ženich musí vzít nevěstu do náruče a projít s ní přes práh domu. Tento akt symbolizuje první překážku, kterou nevěsta a ženich společně překonávají, vzájemně se podporují a jsou spojeni láskou.

V Rumunsku pokračuje posvatební oslava následující den

Ráno po večírku se koná další večírek, kde se podává speciální polévka s názvem "Ciorba de potroace".  Vyrábí se ze zelí a různých drůbežích drobů. Recepty se liší region od regionu. Traduje se, že toto jídlo je velmi dobré na kocovinu.

Pokud se zúčastníte tak důležité události, nezapomeňte novomanželům popřát "Casă de piatră!" (doslova – Dům z kamene), což znamená "Máte dlouhé a odolné manželství!"

Na co se v Rumunsku mimo svateb můžete?

Rumunsko je překvapením Evropy. Dlouho mělo pověst zaostalé země, ale pomalu klepe na dveře a je čas objevit její krásu. Hrady v Transylvánii, barevné kostely v Maramureši, Drákula a vznešená Bukurešť. Země plná překvapení!

Rumuni jsou často vnímáni jako velmi rodinně orientovaní a tradiční, což se odráží v jejich hodnotách a každodenním životě. Rodina hraje v rumunské kultuře velmi důležitou roli a silné rodinné vazby jsou běžné. Zde jsou některé z hlavních rysů toho, jak se rodina projevuje v Rumunsku:

  1. Blízké rodinné vztahy: Rumuni mají velmi blízké vztahy se svou rodinou, včetně členů širší rodiny, jako jsou prarodiče, tety, strýcové a bratranci. Setkání s rodinou jsou častá a jsou důležitou součástí života.
  2. Úcta ke starším: V rumunské kultuře je kladen velký důraz na úctu ke starším členům rodiny. Prarodiče často hrají klíčovou roli při výchově dětí a jsou považováni za moudré a zkušené jedince.
  3. Tradiční hodnoty: Rodiny často udržují tradiční hodnoty, jako je úcta k náboženství, společné stolování a slavení svátků. Tradiční rodinné role matky jako primární pečovatelky a otce jako živitele rodiny, jsou stále běžné, i když modernizace přináší změny.
  4. Pomoc mezi členy rodiny: V Rumunsku je běžné, že si členové rodiny navzájem pomáhají, ať už jde o finanční podporu, pomoc při péči o děti nebo každodenní úkoly. Solidarita v rodině je silně zakořeněna.
  5. Význam rodinných oslav: Rodinné oslavy, jako jsou svatby, křtiny a narozeniny, jsou velmi důležité a často se slaví s velkou okázalostí. Tyto akce jsou příležitostí pro celou rodinu k setkání a posílení rodinných vazeb.

Celkově je rodina v Rumunsku považována za základní pilíř společnosti a hraje klíčovou roli v osobním životě každého jednotlivce.

Jak vnímat Rumunsko a Rumuny?

Rumunsko je země s velmi přátelským obyvatelstvem. Ale i ti nejpřátelštější lidé mohou být docela otravní, když k nim přistupujeme s odporem a nepřátelstvím. V České republice, zejména mezi starší generací, je již dlouhou dobu zakořeněna představa Rumunska jako špinavé a nebezpečné země s obyvateli, kteří žijí možná ve středověku a snaží se vás za každou cenu okrást. Tento stereotyp je částečně způsoben tím, že většina lidí starších 30 let navštívila Rumunsko v době totality, kdy země procházela nejen krizí sociální, ale i potravinovou.

Chudoba byla téměř na každém místě. Není tedy divu, že v té době byla země plná žebráků nebo lidí, kteří si od vás chtěli koupit něco, co nedostali. Návštěvníci si tuto myšlenku uchovali a částečně ji okořenili různými historkami typu "stalo se to kamarádovi známého", které v našich krajích kolují dodnes. K tomu všemu přispívá i nepřátelský postoj Čechů vůči Romům, kteří v Česku žijí v poměrně velkém počtu. Ale jaká je realita?

Rumuni jsou velmi otevření a ochotní lidé. Neváhejte a pokud vám někdo nabídne účast například na grilování se svou rodinou, využijte toho! Pokud něco potřebujete, hledáte, nebojte se zeptat. Je pochopitelné, že někdy může být temperament Rumunů na obtíž, což souvisí i s tím, že obyvatelé Rumunska většinou nemají potíže s vyhazováním odpadků do přírody nebo s absolutním nerespektováním pravidel silničního provozu. Doporučuji však zachovat si nad tím chladnou hlavu, snažit se pochopit rumunskou mentalitu a pracovat na navázání přátelství s místními obyvateli!

Zdroj: autorský text, vlastní dotazování, theknot.sk, romania-insider.com, theguardian.com, hostelcluj.com, studyromanian.com, romaniatrends.ro, giftexpress.ro, 3seaseurope.com, medium.com, storiesaboutbuildings.com, romaniaexperience.com, weddinginromania.com, weddings.traditionscustoms.com

 

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1
Pronájem luxusního bytu, Praha 2 Vyšehrad
Pronájem luxusního bytu, Praha 2 Vyšehrad, Praha 2
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze