Hlavní město zasáhla stávka zemědělců za doprovodu jejich traktorů. Ačkoliv účastníci oficiálně deklarovali problémy s regulacemi v zemědělském sektoru, organizátoři demonstrace Bohumír Dufek a Zdeněk Jandejsek čelí kritice vzhledem k jejich politických ambicích. Ty zkritizovali vládní politici v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným a nakonec byly příčinou odchodu části demonstrantů ze stávky.
V Praze byla zahájena avizovaná protestní akce českých zemědělců, kteří dorazili do hlavního města přibližně s 500 kusy zemědělské techniky, zejména s traktory z řady českých regionů. Ačkoliv mělo do Prahy přijet až 1000 traktorů, část zemědělců dopředu účast v protestu odřekla.
Magistrát Hlavního města Prahy varoval Pražany a všechny ty, kteří do města dojíždějí za prací, aby zvážili alternativní způsoby dopravy. K hromadnému kolapsu dopravy ve městě tak nedošlo a podle informací od pozorovatelů na vytížených silnicích v Praze byla mnohem nižší intenzita automobilové dopravy.
Kolem 6:00 dorazily desítky traktorů před budovu Ministerstva zemědělství, kde přišel diskutovat z demonstranty i ministr marek Výborný (KDU-ČSL). Ten uvedl, že chápe jejich požadavky, nicméně jeho projev před demonstranty a novináři přerušovala skandování.
"To, že bych teď konkrétní kroky nebo změny, které v oblasti zemědělství v ČR plánujeme, komunikoval nebo konzultoval s panem Dufkem, nepovažuji za důvodné. V tom jednoznačně jednám s těmi třemi nevládními organizacemi (Agrární komora, Zemědělský svaz, Asociace soukromého zemědělství), to jsou pro mě partneři, ti jsou pro mě důležití,"
řekl na místě podle ČTK ministr Výborným. Připomněl tak neúčast největších zemědělských sdružení na protestech. Demonstrantům vadí zejména plán zemí Evropské unie na snížení emisí v ekonomice, tzv. Green Deal a také snižování dotací právě směrem k zemědělcům, které jsou součástí konsolidačního balíčku vlády.
Právě organizátoři demonstrace stáli za kritikou vládních politiků. V čele protestu totiž stojí zmíněný odborář Bohumír Dufek a agrobaron Zdeněk Jandejsek. Oba se v minulosti účastnili provládních protestů organizovaných Jindřichem Rajchlem (Pro 2022). Zdeněk Jandejsek je sám aktivní v politickém životě, v minulosti spolupracoval s mimoparlamentní stranou Trikolora a v současnosti je místopředsedou další malé strany JaSan.
"Dnešní protest není protestem zemědělců, nýbrž je to jen záminka prokremelských sil, jak se vymezit proti vládě. Od protestu se ostatně distancovala i Agrární komora a ostatní organizace. Představitelé hnutí ANO říkají, že mluvit o protestujících, že jsou proruští, je hanlivá nálepka. Ale není. Stačí se podívat, kdo za protesty stojí a jaké názory zastává. Takže když to shrnu: Dnešní protest fakt není bojem za lepší podmínky zemědělců. Je to jen pokus na sebe upozornit a obyčejné lidi omezit tím, že jim organizátoři blokují traktory silnice,"
napsala na X kriticky směrem k lídrům demonstrace europoslankyně za ODS Veronika Vrecionová.
Zdeněk Jandejsek je vlastníkem holdingu zemědělských a potravinářských firem, který inkasoval na dotacích přes dvě miliardy korun. Větší kontroverze budí jeho výroky v nichž odmítá současné demokratické zřízení nebo hovoří o celosvětových konspiracích.
"Máme zprávy ze zasedání těch potentátu z Davosu a z dalších míst, to jsou představy globálního resetu lidi zbavit rozhodování. Dát jim karty, čipy a hlavně, aby lidí nebylo deset miliard, ale jen dvě miliardy...Chceme aby byla ustanovena státní rada, která bude rozhodovat o tom, jak budou nastaveny volby a tak dále..."
prezentuje na videu na sociálních sítích své představy o světě Jandejsek a netají se ambicemi změnit demokratické parametry současného státního zřízení.
Právě jeho politické ambice jsou na překážku největším zemědělských profesním sdružením, aby stávku podpořily i přes to, že v některých bodech se s demonstranty shodují. Zejména v kritice Green Dealu a omezování zemědělských dotací.
"Mluvčím (demonstrace) je bývalý předseda Agrární komory Zdeněk Jandejsek, majitel zemědělského holdingu Rabbit, jehož obrat se za rok 2022 zvýšil o 34 procent. Prahu tak nejspíš zablokují traktory, z nichž většina stojí víc než luxusní auto, nikoliv kvůli požadavkům existenčně ohrožených zemědělců, ale především kvůli politickému boji,"
uvedl k politickému pozadí demonstrace komentátor ČRo Jan Vávra.
Řada účastníků protestů v průběhu akce nabyla podobného dojmu a uvedla, že odpolední části stávky se nezúčastní a opustí Prahu. Podle informací od demonstrantů, kteří opouštějí předčasně stávku odjede více než polovina zúčastněných traktorů.
Zdroje: ČTK, idnes.cz, novinky.cz, irozhlas.cz, twitter.com, autorský článek