Jako z hororu. Praha je plná krytů a skrytých podzemních cest. O mnohých z nich se ještě ani neví, nebyly objeveny. Ty u Vyšehradu ale známé jsou. A vůbec poprvé se otevřely pro veřejnost v rámci akce Na den pod zem, která letos probíhá až do 15. března. Podolské kasematy mají co nabídnout, protože v nich dodnes, dá se říci, trošku straší...
Tyhle podzemní chodby vznikly v průběhu 17. století jako jedna z částí systému vyšehradských podzemních chodeb.
Po roce 1938 byly upraveny na protiletecké kryty, využívané za druhé světové války ze strany Pražského sanatoria Rudolfa Jedličky, které bylo v té době proměněno na lazaret SS. V padesátých letech se zde možná scházeli tzv. Vyšehradští jezdci, pouliční gang pražské mládeže, revoltující proti komunistickému režimu.
řekl ředitel organizace Národní kulturní památka Vyšehrad Petr Kučera.
Ten také přiznal, že i když nebyly chodby zpřístupněny veřejnosti, tak místní o chodbách samozřejmě vědí, tudíž se velmi často stávalo, že našli přeštípnuté zámky, což dokazovalo, že do chodeb někdo prostě pravidelně chodí.
Protože chodby jsou v některých místech opravdu strašidelné, tak o to víc byla sobotní skupina překvapena, když průvodce zjistil, že někdo během 24hodin vyměnil zámek a někdo odnesl z místa kousek podlahy.
nevěří vlastním očím Kučera.
V prostoru o 250 metrech je možné vidět různé místnosti, které byly dobudovány v roce 1938, kdy byly přestavovány na protiletecké kryty. Najdete zde různé relikty z předválečné doby - vrata, rozvaděč, výklenky pro zásoby nebo dobové záchody.
Organizace se snaží celý systém Vyšehradských kasemat zpřístupnit veřejnosti. Doufá, že se tak stane ještě letos, a to během dubna a května.