Top hledané
Výsledky (0)
Sociální sítě poslední dobou zaplnily snímky a videa z večírků, která oznamují pohlaví dítěte - gender reveal party. Celebrity v tom jedou taky. O co jde?

Budeš holka nebo kluk? Jedni to řeší, jiní ne

Lenka Ciznerová
13. prosince 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Miminko při oslavě narozenin s balonky a dortem.

To napětí. Bude to ona nebo on? Otázka, kterou si před pár lety položila i slavná americká blogerka Jenny Myersová Karvunidisová, jež pak tomuto momentu vdechla zcela nový život. Veřejně sdílela, jak rozřízla předem připravený dort a podle náplně se dozvěděla, že čeká holčičku. Po jejím vzoru dnes odhalení pohlaví dítěte sdílí na sociálních sítích statisíce lidí.

Po USA podlehla jak Evropa, tak v poslední době hlavně Čína. Právě čínské sociální sítě jsou podobných večírků plné. A nejde jen o dorty. Sledovanost večírků na sociálních sítích je tím větší, čím originálnější party je. Největší byznys jsou balonky s ukrytými konfetami. Vrcholem party je chvíle, kdy rodiče balónky propíchnou a spolu se všemi hosty se podle barvy dovědí, jestli budou mít kluka nebo děvče.

Do té doby nezná pohlaví dítěte nikdo, kromě lékaře. Ten ho po sonografickém vyšetření napíše na papírek, zalepí do obálky a předá rodičům. Ti pak obálku odnáší do cukrářství, papírnictví nebo party agentuře. Po rozlepení obálky je pak dekorace tajně připravena.

Otevřít v galerii (5)
Jaká barva náplně je asi uvnitř? Modrá nebo růžová?
Jaká barva náplně je asi uvnitř? Modrá nebo růžová? Zdroj: Unsplash

"Už je to pár let, co jsem dostala první obálku s tajemstvím. Tehdy jsem si o tom musela něco dohledat na internetu, ale bylo to milé. Naši zákazníci mají radši konzervativní varianty než jsem viděla. Převažuje spíše jednoduchý design dortu a tradiční suroviny. Krém uvnitř dortu je v souladu s barvou buď malinový nebo borůvkový,“

říká pro LP-Life Bára Zemanová, zakladatelka cukrářství Čp.1.

Prodej bytové jednotky 2+kk, Praha 2 Vinohrady
Prodej bytové jednotky 2+kk, Praha 2 Vinohrady, Praha 2

Čína. Syn byl vždycky víc

V Číně to ale rodiče mají poněkud komplikovanější. Nejzásadnější roli hraje skutečnost, kdy na rozdíl od západních kultur tady pořád narození syna považují za něco víc než dcery. Syn je pokračovatelem rodu a ten, který ve stáří pečuje o rodiče. S dcerou odchází možnost starat se i značná část majetku v podobě věna. Už ve středověku to tak zejména prvorozené dcery neměly vůbec jednoduché. Pokud přežily ledovou koupel, stejně nikoho moc nezajímaly. Takové čínské Popelky. Tehdy Čína prvně poznala nedostatek žen.

Otevřít v galerii (5)
Narodí se dívka nebo kluk?
Narodí se dívka nebo kluk?Zdroj: Freepik

Řekni, kde ty dívky jsou

Další vlna přichází v roce 1979. Tehdy Čína se zděšením zjišťuje, že za posledních 30 let jejich populace narostla z 540 na 940 milionů. Takový nárůst vyvolal obavy z přelidnění a téhož roku vyúsťuje v takzvanou politiku jednoho dítěte. Touha po tom zjistit pohlaví a mít syna opět hraje zásadní roli. Nešťastní rodiče tehdy ve snaze přivést na svět syna zabránili podle studie Národní singapurské univerzity narození minimálně 12 milionů dívek. Celkově do roku 2013 pak Čína přišla o 337 milionů dětí.

Nejspíš i proto statistiky v roce 2010 neúprosně ukázaly, že v zemi je o 32 milionů chlapců do 20 let víc než děvčat. V roce 2012 vláda vydává zákaz lékařům pohlaví sdělovat. Porodnost ale stále klesá a počet chlapců se nemenší. V roce 2015 tak povoluje děti dvě, a když letos přichází informace o 20% nadbytku mužů a nejhorším poklesu porodnosti za posledních deset let od roku 1979, povoluje dokonce tři.

Otevřít v galerii (5)
Graf
GrafZdroj: LP-Life

Číňané jen krčí rameny

Před 30 lety byli proti a chtěli mít víc dětí než jedno. Jenže s rostoucí ekonomikou a stoupajícími náklady teď více než jedno dítě představuje velikou finanční zátěž a tak plánují maximálně dvě. A tak se holčičkám snad blýská na lepší časy. Sociologové spoléhají na to, že nedostatek dívek zvýší poptávku a Čína se snad pomalu vrátí do kolejí vyrovnaného poměru populace. A možná jsou první vlaštovkou právě nově sdílená videa na sociálních sítích.

Otevřít v galerii (5)
Žena symbolicky ukazuje, že to podle barvy botiček bude holčička.
Žena symbolicky ukazuje, že to podle barvy botiček bude holčička. Zdroj: Pixabay

„V budoucnu čeká miliony mužů život bez manželství, což může pro společnost znamenat velké riziko,“

varuje Li-Šu-čuo, přední demograf na sianské univerzitě Ťiao-tchung.

U nás krize nehrozí

Je dobré si přiznat, že kluků se prostě už historicky vždy rodilo víc. A nejinak je to i u nás. Jsme s poměrem dívek 100:104 – 105 chlapcům po dobu historie naší země celkem ukázkovou zemí. Pro srovnání. V Číně v letech 1979 připadalo na 100 dívek 106 mužů, ale už v roce 2005 se poměr vyšplhal na 121 : 100. O deset let později, po prvních uvolněních, počty klesly na 116 a zatím se žádný větší pokles neděje.

České ženy po vzoru Jenny!

Ani u nás není o podobné party nouze. Podobně zaimprovizovala i Martina. Má už dvě holky a s mužem se chtěli nechat překvapit do poslední chvíle. Jenže osud nachystal do cesty Covid-19. A tak bylo jasné, že u porodu bude sama.  

Otevřít v galerii (5)
Maminka už nejspíš tuší, že ji v bříšku roste chlapeček.
Maminka už nejspíš tuší, že ji v bříšku roste chlapeček. Zdroj: Pixabay

„S mužem jsme se dohodli tak, že až mě odveze do porodnice a zůstanu sama, odjede domů a tam holky odpálí konfety. O pár hodin dřív tak věděli, že jim domu povezu bráchu,“ 

prozradila LP-Life. 

Překvapení s dortem použila k oznámení i herečka Lucie Benešová, když na sociálních sítích sdílela fotku dortu vlastní dcery a oznámila tím, že se stává babičkou.

Skryté konfety pak zvolila Gabriela Soukalová , která tak zjistila, že čekají holčičku.

Zdroje: CNN, Český statistický úřad, Novinky, iDnes, Wikipedia - politika jednoho dítěte, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze