V posledních letech se v Česku daří technologickým startupům, které se velice úspěšně prosazují hlavně ve světě. A mnohdy je paradoxně za hranicemi znají lépe než doma, protože nabízí naprosto unikátní aplikace, služby nebo produkty, které nemají konkurenci. Toto jsou mladí a ambiciózní podnikatelé, kteří jednou budou možná tak slavní, jako Bill Gates. A to nemluvě o jejich bankovních kontech.
Je velmi pravděpodobné, že jste o firmě Productboard ještě neslyšeli. Není to žádné překvapení, protože tento český startup momentálně září hlavně v zahraničí. Dvojice Hubert Palán a Daniel Hejl totiž vytvořili software, který na trhu doposud nebyl. Řeší zapeklitý problém, něco, co se nazývá produktový management, a zjednodušeně řečeno pomáhají firmám vytvářet nové věci – od programů, přes mobily až po zubní kartáčky.
Pokud tomu stále nerozumíte, nezoufejte. Když Bill Gates zakládal Microsoft, také lidé nechápali, co tím operačním systémem myslí. A kde je tento zakřiklý pán dnes? Dámy, které se tehdy přepočítaly, dnes mohou akorát tak počítat, kolik milionů minulý týden daroval na charitu...
Právě o Productboardu se občas říká, že je to Microsoft v plenkách. Ostatně čísla tomu nasvědčují – začátkem roku získali rekordní investici ve výši 45 milionů dolarů, historicky vůbec největší na české startupové scéně. A mezi investory jsou fondy, které zbohatly už na firmách jako Google nebo Amazon. Zkrátka a dobře, tato dvojice má cestu vydlážděnou k tomu, aby začala přepisovat dějiny nejslavnějších technologických firem světa.
Tento muž je zřejmě neznámějším představitelem studia Beat Games, které uchvátilo svět revoluční hrou Beat Saber. Díky jedinečnému konceptu, při kterém v rytmu hudby sekáte světelnými meči letící kostky, jejich hra totálně zatřásla světem virtuální reality a přitáhla k ní davy natěšených hráčů. Do té doby byla virtuální realita většinou lidí opomíjena, ale hry Beat Saber se v rekordním čase prodaly miliony. Úspěch byl tak velký, že se dokonce slavné kapely začaly samy hlásit, aby se jejich hudba mohla ve hře objevit. Ano dobře slyšíte! Momentálně se „paří“ třeba na Green Day a další pecky budou následovat.
Vše vyvrcholilo tím, že studio koupil gigant největší – Facebook – a jde o jednu z nejúspěšnějších českých akvizic vůbec. Cena transakce sice nebyla zveřejněná, ale vzhledem k tomu, že Beat Saber je teprve na svém počátku, je už nyní jasné, že hudební skladatel a spolumajitel herního studia Jaroslav Beck je zabezpečen do konce života.
Podnikavý mladík Lukáš Balík založil startup Spaceflow v roce 2017, tedy ve svých 25 letech a dneska už mu běžně volají developeři, aby v jejich obrovských kancelářských a rezidenčních komplexech zprovoznil svou službu pro komunitní komunikaci. Lépe řečeno, jemu osobně zřejmě nevolají, na odobné formality už má svůj obchodní tým. Lukáš se soustředí spíše na to, aby jeho startup uspěl v USA a Británii. Právě do USA přesunul své sídlo a momentálně připravuje nové investiční kolo, ve kterém chce získat miliony dolarů. Pokud se to podaří, bude to znamenat jízdenku na podnikatelské výsluní.
Oblast působení firmy Spaceflow je totiž nanejvýš aktuální a lákavá – do již zmíněných kancelářských a rezidentních budov zavádí novou digitální platformu, která propojuje nájemníky a majitele. Prostě jde o takový „facebook“ pro budovy, něco, co v následujících letech zažije obrovský boom. A právě Spaceflow v tomto oboru patří ke světové špičce. Cílem firmy je, aby její službu jednou používaly všechny budovy světa. Ambice to není malá, ale rozhodně ani nereálná.
A proto doporučujeme: Sežeňte si na Lukáše číslo, dokud to není globální celebrita ve stylu Elona Muska nebo Marka Zuckerberka. Pak to bude o mnoho složitější…
Původně jsme chtěli do výběru zařadit také Olivera Dlouhého a startup Kiwi.com. Tento letenkový vyhledávač je hlavně ve světě natolik úspěšný, že když se loni jeho část prodávala, šlo o byznysovou událost roku. Je téměř jisté, že v tomto případě „létaly“ miliardy, ale uplynulo pár měsíců a situace se změnila.
Letecký provoz na celém světe se prakticky zastavil a tržby firmy se propadly téměř na nulu. Kiwi.com má sice tučné finanční rezervy a těžké měsíce přečká, je ale otázkou, jak tvrdý dopad to na firmu bude mít. Oliver Dlouhý je dostatečně ambiciózní a má za sebou silný investiční fond, takže velká tragédie to možná nebude.