Busking je výraz pro provozování umění (tanečního, hudebního, divadelního...) ve veřejných prostorech, za které umělec získává peníze v podobě odměny od svého publika. V mnoha zemích a městech je tento druh umění zakázán. V Čechách podléhá jistým pravidlům, v Mexico City byste za něj z ulice mohli putovat přímo do vězení.
Buskeři jsou talentovaní umělci, kteří by se rozhodně měli podporovat. Nejeden busker se z ulice dostal až do vyprodaných arén. Byl to například Bono Vox z U2, Janis Joplin, Bob Dylan nebo David Bowie.
Busking, přestože má moderní název, představuje tradici dlouhou tisíce let a hraje velmi důležitou součást městského života. Ožívá ulice, přináší do města vibrace, přitahuje lidi ven, nabízí kulturu každému, kdo jen tak okolo projde. Lidé se díky němu v anonymních městech sbližují, navazují kontakty, komunikují.
Vyhláška platná v Praze nabyla účinnosti v březnu roku 2016. Busking nezakazuje, ale určuje místa, kde nesmí být provozován. Jsou to například dětská hřiště, kostely, nástupní ostrůvky a konkrétně určitá část Staroměstského náměstí, Křižovnické náměstí, Tylovo nebo Letenské náměstí.
Busking je možné provozovat jen od 9:00 do 21:00, pokud se jedná o akustickou produkci, je to doba kratší. Akustické produkce se navíc musí obejít bez zesilovačů, nesmí se používat hlasité hudební nástroje, jako jsou například bicí, zákaz platí na používání dud a saxofony jsou povoleny jedině s dusítkem.
Jeden busker může zabírat plochu jen do rozlohy 1,5 m² a u nás nemusí žádat o žádné povolení, jako je to nutné třeba v jiných zemích.
Vydejte se do ulic a pátrejte po venkovních umělcích i mimo červnový festival Praha žije hudbou (7.-9.6.)!