Když se řekne Praha, existuje několik opravdu signifikantních věcí, které ji charakterizují. Jednou z nich je řeka. Vltava je opravdovou dominantou a každý, kdo hlavní město někdy navštívil, už z hlavy pravděpodobně nikdy nevymaže pohled na vodní hladinu v pozadí s Karlovým mostem a Pražským hradem. Okolí řeky zkrátka žije – a je zajímavější, než jste si možná mysleli. Poznejte dělící čáru metropole tak, jak jste ji dosud neznali.
Teď se vrátíme trochu do minulosti. Kdyby tehdy nebylo řeky, možná by neexistovala ani Praha. Vltava kdysi plnila funkci důležité dopravní tepny a sloužila jako zdroj pitné vody pro město. I když tomu už tak není, Vltava stále zůstává pro Prahu zcela zásadní.
V nejméně hlubokých místech fungovaly brody – v Praze jich kdysi dávno bylo šest. Ty ale později nahradily přívozy, kterými se můžete svézt dodnes, a mosty, bez kterých si pražský život už ani nedokážeme představit. Najdeme jich tu 18.
Od pramene má celý její tok 430 kilometrů, 30 z nich protéká právě Prahou. Když ji srovnáme s jinými světovými řekami, asi nás nepřekvapí, že nepatří k těm „nej“. Alespoň co se délky a šířky týče. Minimálně jedním superlativem se ale pyšnit může. Slavný deník New York Times ji zařadil do výběru nejkrásnějších vodních toků v Evropě.
Vltava je odjakživa opředená různými pověstmi a povídkami, které se předávají z generace na generaci. Například známá legenda o skoku Šemíka a Horymíra z Vyšehradu, kteří měli opravdu štěstí. Právě pod Vyšehradem je totiž nejhlubší – kdyby se rozhodli skočit například z Karlova mostu, nemuselo by to tehdy dobře dopadnout.
Jako u každé řeky, i podél Vltavy najdeme podle lidových vyprávění vodníky, do vody tedy není radno se pouštět jen tak někde. Tyto povídky nádherně dokreslují magickou atmosféru míst kolem břehů, hlavně v centru města.
Na Vltavě je nejlepší, že každé místo podél toku je jiné a má svou specifickou atmosféru, vždycky vás však něčím dostane. Aktivit kolem řeky i na řece je nespočet. Ten, kdo vodu miluje, si zde rozhodně přijde na své. Na Vltavě funguje již zmíněný přívoz, vyhlídkové lodě a také oblíbená zábava v horkých letních dnech, šlapadla.
Centrem dění je nepochybně náplavka, kde si každý přijde na své. Posezení s přáteli, dobrý drink, pravidelné food festivaly s jídlem z celého světa nebo víkendové farmářské trhy, na kterých nakoupíte nejčerstvější potraviny od farmářů. U břehů se nachází množství sportovišť a podél vedou cyklostezky.
Její obyvatelé si okolí nemohou vynachválit.
řekla Markéta Stará, která v okolí náplavky žije přes 10 let. Majitelka půjčovny loděk a šlapadel, Lenka Knapová, pro změnu dodává:
Majestátní tok hraje velkou roli, i co se týče městského života. Věděli jste například, že směrem od řeky začíná v Praze číslování domů? Vltava má navíc pro místní zásadní význam v orientaci. Určitě jste i vy sami už někdy slyšeli:
kterou obzvlášť rodilí Pražané s oblibou používají. Vltava slouží v Praze jako půlicí čára a rozděluje ji na dvě části. Která část je lepší, necháme na vašem uvážení. Přesto ještě přidáme názor mluvčího místního povodí, Ing. Huga Roldána:
Říká se, že rodilí Pražané mají Vltavu v žilách. Řeka omývající matičku měst život v ní stále zásadně řídí a ovlivňuje.
uzavírá historička Jana Koulová.
Ten, kdo u řeky bydlí, má opravdu štěstí. Je v centru dění, ale zároveň mu neschází dostatek klidu. A pohled na vodní hladinu při západu slunce, nebo brzy ráno za svítání? V New York Times měli pravdu. Opravdu jde o jednu z nejkrásnějších evropských scenerií.
Zdroje: naprahuprahy.cz, kudyznudy.cz, idnes.cz, vlastní dotazování