Top hledané
Výsledky (0)
Trh práce se konečně probouzí. A co dělaly celebrity během pandemie, aby se uživily, nebo aby pomohly?

Celebrity během pandemie: hrobník, kurýr anebo řidič autobusu

Kristina Valachyová
24. dubna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut
Diana Morová vypomáhala jako zdravotnice

Čísla nabídek práce na slovenském pracovním portálu Profesia začala výrazně narůstat. Počet nabídek za březen 2021 přesáhl vůbec poprvé od začátku koronavirové pandemie hranici dvaceti tisíc. Zatímco některé profese, například herci, umělci obecně, číšníci či lidé pracující ve službách, v předchozím roce téměř zanikly nebo měly minimální prostor pro práci, jiné naopak najímaly kohokoli. Například kurýrem či řidičem rozvážkové služby se mohl stát kdokoli. Pomoc byla vítaná i ve zdravotnictví.

Velkou novinkou oproti minulosti jsou nabídky tzv. remote work, s nimiž přichází stále více společností. Tento termín označuje poptávku firem po zaměstnancích, kteří budou trvale pracovat z domova, aniž by docházeli do kanceláře. Ze strany uchazečů je pak největší zájem o pracovní pozice v administrativě. Platí, že pokud firma zveřejní nabídku v tomto odvětví, zareaguje na ni v průměru kolem 50 lidí.

Otevřít v galerii (8)
Headhunteři nemají o práci nouzi. Pracovní pohovor
Headhunteři nemají o práci nouzi. Pracovní pohovorZdroj: Profimedia

„Téměř úplně nám zmizely nabídky práce pro pokojské, recepční a jiný hotelový personál. Také neevidujeme nabídky práce pro číšníky, ani nabídky ve službách, jako je kadeřník, vizážista či aranžér. Pokles jsme zaznamenali i u profesí, typických pro organizování společenských akcí, tedy hostesek, event marketérů a mnoha dalších pozic,“

řekla LP-Life.cz Nikola Richterová, PR manažerka portálu Profesia.sk.

Herci a zpěváci jsou už bezmála rok bez práce, a tedy i bez příjmů. Složenky je ale potřeba zaplatit i navzdory tomu. Mnozí z nich si proto museli najít náhradní zdroj příjmů. Kdo kde skončil?

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Peter Bažík jako kurýr

Otevřít v galerii (8)
Peter Bažík pracuje jako kurýr
Peter Bažík pracuje jako kurýrZdroj: Profimedia

Slovenský hudebník Peter Bažík si aktuálně přivydělává jako kurýr pro zverimex. Jelikož i celebrity musí z něčeho vyžít, rozhodl se vyzkoušet i jinou profesi, než je ta hudební. Splnil si svůj dětský sen a začal pracovat v obchodě s potřebami pro zvířata, která miluje už odmala.

„Rád dělám lidem radost a rád poznávám nové lidi, což mi tato práce umožnila. Krátce nato rozjela firma i rozvoz, takže mi nabídli práci kurýra,“

řekl rodák z Oravy. 

„Velice rád jsem to přijal, protože řízení auta patří k činnostem, které mě baví. Zpívat a skládat hudbu jsem ale nepřestal. Pořád pracuji na nových projektech a věřím, že až pandemie pomine, budu se moci naplno vrátit k vytváření krásných zážitků a emocí na pódiu,“

uvedl Peter.

Diana Mórová jako zdravotnice

Otevřít v galerii (8)
Diana Mórová se původně chtěla stát lékařkou
Diana Mórová se původně chtěla stát lékařkouZdroj: Profimedia

Svůj dětský sen si splnila i slovenská herečka Diana Mórová, známá například jako členka poroty televizní show Česko Slovensko má talent, v níž si u diváků získala velkou oblibu. V době, kdy se herecké příležitosti zrovna nehrnou, se rozhodla pomáhat ostatním. Kromě toho, že se stará o domácnost a tráví hodně času se synem, chodí také vypomáhat jako zdravotnice do nemocnice na bratislavských Kramároch.

„Chodím pomáhat do nemocnice. Moje kamarádka je pediatrička, a když mám volno, během týdne jí pomáhám. Má ambulanci, kam chodí malé děti, ať už na pravidelné kontroly, nebo jako pacienti. Já zakládám výsledky z krve do karty pacienta, nebo když přijdou děti na kontrolu, zaznamenávám váhu, výšku, měřím jim třeba i tlak, všechno zapisuji. Pomáhám jí hlavně proto, že nestíhá. Strašně mě to baví. Já jsem totiž taky chtěla být lékařkou,“

řekla Mórová.

Při testování v první linii pomáhaly i další slovenské celebrity, například herec a zpěvák Juraj Bača, zpěvačka Dominika Stará, tenistka Dominika Cibulková nebo internetový komik Fero Joke.

Tomáš Novotný jako hrobník

Divadlo mu zavřeli, a tak se rekvalifikoval na hrobníka.

„Rozhodl jsem se nesedět doma a udělat si rekvalifikační kurz v oboru hrobník. Já vím, že se to možná někomu může zdát zvláštní, ale já to tak neberu. Je to práce jako každá jiná.“

Tomáš se fyzické práce nebojí. Jak říká, práce hrobníka nespočívá jen v kopání hrobů.

„Je tam hodně teoretických znalostí, které jsem se musel naučit, složit test a poté je předvést,“

řekl s tím, že kromě základních pravidel bezpečnosti musí hrobník vyznat v pravidlech a postupech smutečního obřadu a pohřbívání těl nebo ve velikostech hrobů a hrobek.

„Takže pokud bychom už nikdy nemohli hrát, nebránil bych se dělat správce hřbitova,“

vysvětlil.

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2, Praha 6

Bára Basiková jako brigádnice

Otevřít v galerii (8)
Z Báry Basikové je brigádnice
Z Báry Basikové je brigádniceZdroj: ROBERT RAMBOUSEK / MAFRA / Profimedia

Bára Basiková pracovala během pandemie už skoro všude – na poště, v lékárně, v domově pro seniory, kde roznášela jídlo nebo stlala postele.

„K těm brigádám jsem se většinou dostala přes kamarády. Nikdy jsem si nemyslela, že můžu přijít o práci, ale stalo se. Člověk se nějak živit musí,“

prozradila Bára.

Václav Kopta jako řidič MHD

Otevřít v galerii (8)
Václav Kopta
Václav KoptaZdroj: Profimedia

V dětství toužil řídit autobus. Jeho sen se mu teď splnil, stal se řidičem pražské MHD na lince v oblasti Dejvic.

„Strašně si to užívám a dělá mě to šťastným. I v téhle nepříliš šťastné době mám pocit, že můj život má nějaký smysl. A nesedím jen doma na zadku a nesleduji, jak za oknem létají holubi. Trvalo několik měsíců, než jsem prošel všemi zdravotními zkouškami, psychologickými testy a získal všechna potřebná povolení. Nyní mohu s klidným svědomím konstatovat, že to stálo za to,“

řekl herec.

Všichni šijí roušky

Módní značky, včetně těch luxusních, se během pandemie vrhly na šití roušek. Tento sortiment zařadily do své nabídky světové značky jako Louis Vuitton, Chanel, Zara, Dior či Prada. Roušky vyráběla i influencerka Zuzana Plačková nebo zpěvačka Lucie Bílá, která je vyučenou švadlenou.

Pandemie si vyžádala zvýšený počet kurýrů, e-shopy kvůli objednávkám praskaly ve švech

Otevřít v galerii (8)
Služby přepravních společností šly na dračku
Služby přepravních společností šly na dračkuZdroj: Unsplash

DPD

Obrat DPD vzrostl v roce 2020 o 42 procent oproti roku 2019. Vzhledem k tomu, že se firma nestihla na nárůst poptávky během pandemie připravit, pomáhali jejím kurýrům i taxikáři. Rekordním byl listopad 2020, kdy firma celosvětově doručila 13,9 milionu balíků. Přijato bylo více než 20 tisíc nových zaměstnanců.

PPL

Rekordní množství zásilek si vyžádalo více rukou i u společnosti PPL. Během tří týdnů musela společnost navýšit počet kurýrů z 1300 na 1600, což byl dosud nevídaný nárůst.

Alza

Výrazný nárůst objednávek značně zvýšil i obraty Alzy, a to až o stovky procent.

„Uzavření části kamenných prodejen a omezení veřejného života v ČR a SR se výrazně podepsalo na nákupním chování zákazníků. Češi i Slováci se intenzivně přesouvají do on-line prostředí a volí e-shopy jako bezpečnější variantu nákupů – obrat při meziročním srovnání stoupl v obou zemích o více než 70%, v Maďarsku o více než 100%, v Rakousku přes 300%,“

řekla Kateřina Daňková z PR oddělení společnosti Alza.

Amazon

Zatímco jiní bojují o holé přežití, Amazon vydělal během pandemie více než na Vánoce. Firma prodala zboží za více než 50 miliard dolarů. I předtím patřila k největším společnostem na světě, v poslední době však nabírala nové zaměstnance rychlostí, která nemá v historii firmy obdoby. Tento gigant se potýká s rekordní poptávkou, jeho zákazníci si proto museli zvyknout na delší dodací lhůty i na problémy se zadáváním objednávek na přetížených webových stránkách Amazonu.

Kvůli zahlcení on-line objednávkami se projevily nedostatky v logistice a v dodavatelském řetězci. Zatímco v minulosti přijímal Amazon kolem 1500 pracovníků denně, během pandemie je to až 2800. Takto masivní nábor zaměstnanců je v historii soukromých společností, nejen v USA, zcela bezprecedentní.

„Nejblíže lze tuto situaci přirovnat k zaměstnávání celých průmyslových odvětví v dobách války, jako byla například výroba lodí v počátcích 2. světové války, případně výstavba domů poté, co se vojáci vrátili,“

uvedly New York Times.

Celkové tržby Amazonu vrostly na 88,9 miliardy dolarů, což je výrazně nad prognózami, které předpovídaly tržby ve výši 81,6 miliardy dolarů. Na globální úrovni však roste i napětí mezi vedením Amazonu a zaměstnanci jeho skladů. Zaměstnanci tvrdí, že společnost neudělala dost pro to, aby je ochránila před koronavirem. Téměř 20 tisíc zaměstnanců společnosti Amazon v USA mělo pozitivní test na covid-19 nebo se předpokládá, že byli nakaženi. Firma se brání a tvrdí, že míra nákazy jejích zaměstnanců je hluboko pod úrovní běžné populace USA.

Na Seychelách nenajdete jiné kolo, než Kellys

Společnost Kellys vytěžila z pandemie maximum. Dokazuje to zisk, který se zvýšil až o 237 procent na 3,1 miliónu eur a tržby, které narostly o 39 procent na téměř 45 milionů eur (1,2 miliardy Kč). Jde o masivní posun oproti roku 2019, kdy tržby společnosti dosahovaly 32 milionů eur. Během dvou měsíců pandemie vyprodala svá kola do celého světa.

Otevřít v galerii (8)
Seychely
SeychelyZdroj: Profimedia

„Pokud za námi dnes přijdeš s požadavkem, že chceš dané kolo, my ti řekneme, že bude za víc než dva roky,“

tvrdí Michal Divinec, ředitel Kellys.

Pokud si tedy nyní objednáte kolo, je možné, že ho dostanete až v roce 2023. To je údajně zapříčiněno tím, že výrobci komponentů nestíhají vyrábět.

Umělci si nechali zaplatit i během pandemie

Někteří umělci řešili během pandemie omezení kulturní produkce tím, že začali pořádat on-line vystoupení. Zatímco někteří byli solidární a koncertovali zadarmo, našli se i takoví, kterým se bez honoráře vystupovat nechtělo.

Otevřít v galerii (8)
Rytmus připravil speciální on-line show
Rytmus připravil speciální on-line showZdroj: Profimedia

Zatímco zpěváci Miro Žbirka, Peter Nagy nebo Robo Opatovský vystupovali zadarmo, za svou produkci si naopak nechali zaplatit Rytmus (77,58 Kč za on-line přístup) nebo Marián Čekovský (51,63 Kč za on-line přístup).

„Rozdíl mezi těmito koncerty je ten, že já budu mít světelnou a vizuální show v plné palbě v nejlepším klubu na Slovensku. Natáčet to bude 5 kamer s veškerou kvalitou a technikou,“

řekl raper.

Podobnou show připravil i Majk Spirit, ten ale zadarmo.

Hotely, restaurace a turistická střediska jsou ve velmi špatné situaci, čekají na uvolnění

Cestovní ruch, gastronomie a provoz hotelů má za sebou historicky nejhorší čtvrtletí. Stravovací provozy jsou aktuálně stále zavřené, fungují jen v omezeném režimu (donášky jídla).

Podle Svazu cestovního ruchu SR dosáhnou ztráty způsobené koronakrizí v tomto odvětví až půl miliardy eur. To může podle prezidenta svazu Marka Harbuľáka vyústit ve ztrátu až 68 tisíc z celkového počtu 160 tisíc pracovních míst v cestovním ruchu.

„Pokud v letních měsících nedokážeme otevřít, velká většina podniků to nepřežije,“

řekl Harbuľák.

Jaký bude mít krize dopad na startupy?

Mladé inovativní firmy postihla pandemie rozdílně v závislosti na sektoru, ve kterém působí. Příjmy některých firem, mimo jiné například společnosti Zoom, radikálně stouply. Mnoha startupům však pandemie zkomplikovala situaci, zejména pokud jejich pilotní projekty souvisely s odvětvími, která koronakrize výrazně zasáhla. Mnoho projektů se ruší nebo odkládá. Přes 20 procent nových startupů během pandemie vzniklo v oblasti zdravotnictví. Tento trend nemá obdobu v žádném jiném odvětví. Patří sem například startup Velmio, původně zaměřený na těhotenské poradenství, který vyvinul aplikaci na sledování covid-19 kontaktů, používanou v Estonsku a v Austrálii.

Krachy, způsobené pandemií

Aerolinie Flybe

Krach postihl leteckou společnost Flybe, která byla jednou z největších britských aerolinií. Na firmu byla uvalena nucená správa. Správci se stali čtyři vedoucí zaměstnanci poradenské firmy EY. Aerolinie se sídlem v Exeteru na jihozápadě Anglie se potýkaly s dlouhodobými finančními problémy v důsledku  slabé poptávky a tvrdé konkurence. Ty byly pandemií koronaviru ještě prohloubeny. Loni přešly pod konsorcium Connect Airways, vedené britskou leteckou společností Virgin Atlantic, ozdravení se však nepodařilo.

Klenotnictví Aurum

Konec z důvodu špatné finanční situace ohlásily i Klenoty Aurum.

Skončily i zavedené oděvní značky Kara a Pietro Filipi.

Změny jsou občas v životě potřeba jako sůl. Mnoho celebrit ukázalo, že ačkoliv jim práce obyčejných lidí někdy moc nevoní, složenky za ně nikdo nezaplatí a je potřeba přijmout, co život nabízí. Necháme se překvapit, kam je osud zavede…

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze