Centrální bankéři pokračují ve zrychleném tempu snižování základní úrokové sazby, od níž se odvíjí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Bankovní rada České národní banky ji totiž jednomyslně srazila hned o 0,5 procentního bodu na 5,25 procenta.
Pokles úrokových sazeb, který odstartovala centrální banka už loni v prosinci, pokračuje. Oproti předchozímu období, kdy se tyto sazby držely rok a půl ve výši sedmi procent, je to bezpochyby pro domácí ekonomiku dobrá zpráva. Z 5,75 se snížila na 5,25 procenta a dostala se tak na nejnižší úroveň od počátku května 2022.
Podle Bohuslava Čížka ze Svazu průmyslu vysoké úroky pro firmy představovaly překážku v růstu či plánování investic, míní. Snížení úrokové zátěže je proto podle něj z hlediska podnikatelské aktivity přínosné.
Uvedené sazby se přitom drží nad aktuální výší průměrného zdražování. Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku totiž v březnu dosáhla jen na 2 procenta. A to je také meta, k níž se chce bankovní rada blížit i v delším časovém horizontu. Pro srovnání: loni v březnu byla podle podkladů Českého statistického úřadu ještě na úrovni 15 procent.
„Inflace by se měla dlouhodobě stabilizovat okolo 2 procent,“
poznamenal na květnové tiskové konferenci guvernér Aleš Michl. Jedním dechem ale také dodal, že boj s inflací prý rozhodně nekončí.
S tím souhlasí hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group Vladimír Pikora.
„Pro centrální banku je klíčové, že inflace je v cíli České národní banky. Otázkou je, zda se tam udrží. Pokud výrazně nesníží sazby, koruna nemusí oslabovat a přivážet inflační tlaky. Vliv růstu cen služeb vítejme a nebojujme s ním. To zvyšuje naše mzdy, aby mohly konvergovat k západní Evropě,“
řekl LP-Life Pikora.
Přestože Michl tvrdí, že bankovní rada bude na každém ze svých budoucích zasedání vycházet z aktuálních dat vývoje ekonomiky a nemůže zaručit, že sazby budou dál klesat, většina expertů si myslí opak.
„Lze předpokládat, že Česká národní banka bude úroky snižovat i na dalších zasedáních, což povede k poklesu úroků tuzemských bank, jak u vkladů, tak úvěrů,“
odhaduje budoucí vývoj analytik Generali Investments Radomír Jáč, jak informovala Česká tisková kancelář.
Analytik České bankovní asociace Jakub Seidler je názoru, že rozhodnutí centrálních bankéřů se tradičně nejrychleji promítne na trhu u těch produktů, u kterých jsou úrokové sazby nejvíce svázány s krátkodobou sazbou České národní banky.
Aktuální situace proto také nahrává jiným formám investic, než na jaké jsme byli doteď ve velkém zvyklí.
„Klesající míra úrokových sazeb přináší pro české spořitele a investory značné výzvy. Nejen, že se propisuje do úročení spořicích účtů, ale klesají také výnosy u dluhopisových produktů a investičních platforem. V důsledku toho hledají lidé alternativní způsoby, jak ochránit své úspory, aby neztrácely na hodnotě,“
uvedl v tiskové zprávě ředitel investiční platformy InvestBay Daniel Rajnoch a dodal, že zlaté časy čeká zejména trh s nemovitostmi. A to hlavně kvůli zlevňování hypoték, které by nemělo být pouze letos, ale i v dalších letech.
„Z našeho dubnového průzkumu “Jak Češi investují“ vyplynulo, že Češi nejvyšší bodovou hodnotou stran bezpečnosti investic ocenili nemovitosti. Za spíše bezpečné je považuje 64 procent dotázaných. Naopak jako spíše nebezpečné označilo nejvíce Čechů kryptoměny. Tento trend ukazuje, že v době nízkých úrokových sazeb preferují investoři aktiva s dlouhodobou hodnotou a stabilním výnosem. Vzhledem k tomu, že se úrokové sazby nadále snižují, je pravděpodobné, že bude tento trend ještě zesilovat,“
řekl Rajnoch.
Domácí hospodářství oživuje a očekávání ekonomů jsou veliká. To se také promítá do odvážnějších prohlášení bankéřů. Následující věty Aleše Michla, jež uvedl po květnovém zasedání rady, by proto také byly před několika málo měsíci jen těžko představitelná.
„Česká ekonomika se na konci loňského roku odrazila ode dna. Růst pokračuje i letos. Přesto se stále ještě pohybuje pod svým potenciálem.“
Teprve následující měsíce nám ukáží, zda jsou uvedená tvrzení opravdu oprávněná a zda nejsou výhledy ekonomů až příliš optimistické. Jedno je ale jisté již nyní - čas růžových brýlí právě začíná.
Zdroje: ČNB, ČTK, InvestBay, vlastní dotazování