Dobré zprávy! Česká republika již není závislá na zemním plynu z Ruska. V lednu 2023 klesly jeho dodávky na nulu, protože vláda v Praze začala loni radikálně omezovat jeho dovoz po invazi ruské armády na Ukrajinu v únoru 2022. Na Facebooku to oznámil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Neřekl však, zda je jeho země nyní na ruském plynu nezávislá trvale.
Dovoz plynu z Ruska do České republiky klesl na nulu.
říká na sociální síti Facebook ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
V předchozích letech byla Česká republika téměř zcela závislá na ruském plynu, který tvořil zhruba 97 % celkových dodávek. Když však Moskva na konci srpna zastavila přepravu plynu plynovodem Nord Stream do Německa, mohou dodávky ruského plynu do ČR proudit pouze přes Slovensko. Mezitím dodávky přes Slovensko klesly od září do konce roku 2022 na pouhá 2,2 % a v lednu na nulu.
píše Síkela.
uvádí Síkela.
Česká republika v průběhu roku nahradila ruský plyn alternativními dodávkami, především z Norska přes Německo a také zkapalněným zemním plynem z Belgie a Nizozemska.
říká Síkela.
Dodávky norského plynu přes Německo do České republiky se od října do konce roku 2022 zvýšily přibližně o 23 procent, z Nizozemska o 29 procent a z Belgie až o 250 procent. Snížení dovozu ruského plynu podle Sikela přispělo i ke snížení spotřeby této suroviny v Česku, která v posledních třech měsících loňského roku klesla o téměř 28 procent, čímž se ušetřilo 850 milionů metrů krychlových plynu.
uvedl ministr.
Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ocenil nízký podíl dodávek z Ruska, informuje iRozhlas. O tom, jaký plyn do Česka poteče, se však podle něj nerozhoduje doma, ale v Německu.
řekl.
Do Česka tak podle Havlíčka bude vždy proudit pouze plyn směřující do Německa, ať už mají tuzemští operátoři smlouvy s kýmkoli.
Před několika dny Josef Síkela na své facebookové stránce uvedl, že země zvládá letošní zimu nejlépe v historii.
píše Síkela.
dodal.
Česká republika udělala velký krok. Překročila milník a stala se nezávislou na plynu z Ruska.
Země EU snížily od srpna loňského roku do ledna letošního roku spotřebu plynu o 19,3 % ve srovnání s průměrem za stejné období předchozích pěti let (2017-2022). Překročily tak cíl úspor, který si stanovily v loňském roce, aby se vyrovnaly s poklesem dodávek plynu z Ruska. Uvedl to evropský statistický úřad Eurostat ve zprávě z 21. února 2023.
Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu se země EU zavázaly, že od srpna 2022 do března 2023 sníží spotřebu plynu o 15 % oproti průměru za stejné období předchozích pěti let.
Podle analýzy Eurostatu 22 z 27 členských států snížilo spotřebu nejméně o 15 %. Patří mezi ně i Česká republika, která je však pod průměrem EU, jenž činí 19 %.
Mezi srpnem 2022 a lednem 2023 zaznamenalo Irsko (-0,3 %) nejmenší pokles spotřeby zemního plynu mezi zeměmi EU v referenčním období, zatímco Španělsko (-13,7 %) a Slovinsko (-14,2 %) zaznamenaly výrazný pokles, přičemž ještě nedosáhly 15% cíle. V ostatních členských státech EU spotřeba 15procentní cíl překročila, v některých výrazně (nad 40 %).
Nejvíce klesla spotřeba ve Finsku (-57,3 %), Litvě (-47,9 %) a Švédsku (-40,2 %).
Naopak Malta zvýšila spotřebu o 12 procent, zatímco na Slovensku je spotřeba vyšší o 4,5 procenta. Irsko, Španělsko a Slovinsko také zatím nesplnily cíl snížení spotřeby, ačkoli jejich spotřeba v porovnání s předchozími pěti lety klesla.
Zdroje: ČTK. FB Jozef Síkela, iRozhlas, Eurostat, vlastní dotazování