Přestože v České národní bance na pražských Příkopech pracuje 1400 lidí, je tento prostor obyčejným smrtelníkům zapovězen. Panují zde velká bezpečnostní pravidla pro vstup, tudíž když se vedení rozhodlo ke 100. výročí od zavedení československé koruny zpřístupnit prostory, nemohli jsme u toho chybět.
Tato událost se koná pouze jednou za tři roky. Banka prostě nechce často podstupovat bezpečnostní riziko, a navíc si chce udržet takový ten punc exkluzivity. Do budovy se dostanete pouze, když máte poničenou bankovku a jdete si ji tam vyměnit, a to jenom do velké místnosti hned za bezpečnostními rámy.
Budova je skutečně rozlehlá, ztratí se v ní i sami zaměstnanci. Nás zaujalo hlavně druhé patro, které se mezi domorodci nazývá „patro s červeným kobercem“. Skutečně tam je červený koberec v chodbě jsou kanceláře nejen guvernéra banky Jiřího Rusnoka, ale i ostatních členů bankovní rady.
Hned naproti úhledně a velmi čistě zařízené kanceláři guvernéra jsou dveře do zasedačky, kde padají ta nejzásadnější rozhodnutí bankéřů. Jako například výše úrokových sazeb u hypoték nebo výše kurzů vůči euro nebo dolaru. Prostě to, co si guvernér pár metrů vedle usmyslí, pak prezentuje ostatním právě zde.
Zajímavostí je, že nikdo nesmí do tohoto místa vstoupit s mobilem. Pokud ho náhodou nenecháte v kanceláři, musíte ho vložit do bezpečnostní schránky, které se nachází na zdi vedle dvojitých dveří. Prostě z téhle místnosti se nedostane ven k nepovolaným uším ani slovo. Každý má své vlastní místo na sezení a když chce něco říct, musí se přihlásit, zapnout mikrofon a mluvit. Jeho monolog je zaznamenán a následné přepsán zapisovatelkou do záznamu.
Úplně v podzemí se nachází trezor. Bohužel je už vyřazený z používání, tudíž za ním se neskrývají miliony peněz, ani drahé kamení, ani cenné papíry. Ale i tak se tam něco najde a to je kromě expozice Lidé a peníze, také zlatá cihla.
říká mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová s tím, že zatím se nepodařilo nikomu cihličku vytáhnout z boxu a protáhnout ji malým otvorem. Obyčejný člověk ji dvěma prsty sotva zvedne pár centimetrů nad podložku.
Do této místnosti se vstupuje ocelovými dveřmi o váze 8 tun, včetně rámu mají 32 tun a nikdo se nesmí snažit je zavřít. Na to je pouze jeden specializovaný člověk.
Asi nejluxusnějším lákadlem banky je stotřicetikilová zlatá mince v nominální hodnotě 100 milionů korun, která byla loni vyrobena k výročí 100 let založení republiky. Tu celou sobotu mohli návštěvníci spatřit v malém sále, a dokonce ČNB vymyslela způsob, jak si ji každý mohl odnést domů, a to ve svém mobilu. Banka totiž vytvořila 3D model, takže si ji každý nyní může prohlédnout detailně a kochat se prací rytců.
Od svého vzniku v roce 1993 pořádá centrální banka Den otevřených dveří již posedmé. Naposledy ji zájemci mohli takto navštívit v roce 2016, kdy budovou prošlo téměř 6 tisíc lidí.