Top hledané
Výsledky (0)
/Komentář/ Inaugurační den nového amerického prezidenta Donalda Trumpa budil velkou pozornost.

Na férovku: Na Trumpově inauguraci podporovatelé jásali i "hajlovali", Amerika je po demokratické přestávce

Radim Červenka
21. ledna 2025
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Elon Musk během inaugurace Donalda Trumpa

Projev prezidenta Donalda Trumpa byl nejostřeji sledovanou částí jeho inaugurace, kdy všichni sledovali, co skutečně nový prezident plánuje ve svém mandátu. Potvrdil v něm to, co hlásal v kampani, ale na druhou stranu překvapil tím, že se řady kontroverzí hodlá nadále držet. Trumpovým sdělením v kampani se však nechtělo věřit. Aktuálně však platí pravidlo Ockhamovy břitvy. Nejjednodušší vysvětlení je to správné. Když Trump něco říká, tak to tak i myslí, v celé své kráse i hrůze. Včetně hajlování, k němuž na jeho inauguraci došlo.

Na obranu známého milionáře a televizního showmena, toho času 47. prezident USA, je nutno na úvod zdůraznit, že on nikde před fanoušky nehajloval ani neodkazoval na zrůdnost nacistické a fašistické minulosti. Na druhou stranu neprojevovali tak "radost" jen jeho rozjetí fanoušci, kteří jsou schopni ve jménu konspiračních teorií rozmlátit symbol americké demokracie, jak jsme viděli v roce 2021.

Nacistické Německo připomněl hlavní Trumpův sponzor a nejbohatší muž planety Elon Musk. Miliardář, který se čím dál intenzivněji snaží zapojit do politiky, podle principu: "za peníze se dá koupit vše," i svoboda hajlování. 

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

Amerika po demokratické přestávce

Trump ve svém projevu mluvil o tradičních amerických hodnotách a svobodě. Ty se staly důvodem, proč tisíce Američanů položilo život v boji proti nacistické snaze zničit svobodu lidí jednou pro vždy. Jak je možné, že Musk, který se svobodou zaklíná na každodenní bázi svých příspěvků na své sociální síti, zdraví Trumpovy fanoušky jako novodobý Hitler? 

V lepším případě dává světu najevo, že mu peníze umožňují cokoliv, od nákupu amerického prezidenta po hajlování před kamerami a v horším případě káže vodu a pije víno. Svým následovníkům vypráví o svobodě a v zákulisí si buduje svůj fašistický systém, v němž se stát intenzivně propojuje s jeho korporací pohlcující veřejný prostor jako hydra, která vyhání od stolu své oponenty. Tak to dělali alespoň italští fašisté a němečtí nacisté. Vpád Muska do politiky se tomu podobá nejen ve zvoleném pozdravu.

Systém, kde se říká bílá, ale dělá bez mrknutí oka dělá černá, je opravdu zvláštní. Trumpovi a Muskovi fanoušci, dvojice která včera slavila dobytí úřadu nejmocnějšího člověka planety, si však tímto způsobem jejich počínání vysvětlují.

"Po demokratické přestávce mezi 45. a 47. prezidentem není Amerika ani svět v nijak skvělém stavu. Právě naopak. Pokračování demokratické administrativy by žádnou naději na změnu nepřineslo. Trump tou nadějí je! A Američané si to myslí také, politický comeback tohoto druhu je totiž v amerických dějinách bezpříkladný. Věřím, že i Trump se po čtyřech letech na lavičce v mnohém poučil a že mu přestávka pomůže být lídrem, kterého USA dnes tolik potřebují. Staronový obyvatel Bílého domu bude mít nepochybně ostré lokty, ne vše s čím přijde, se nám v prvním okamžiku bude líbit a bude v našem zájmu. Ale zcela jistě to bude v zájmu Ameriky. A třeba se touto lekcí ze suverenity a asertivnější obhajoby národních zájmů v duchu hesla MAGA nakonec inspirujeme i my!"

slavil na síti X poslanec Jan Skopeček (ODS) Trumpovu inauguraci do úřadu.

V jednoduchosti je krása

V překladu do lidské řeči nám Skopeček říká, že Trumpova politika je objektivně proti evropským a českým zájmům a uškodí nám, ale je to super, protože demokratické intermezzo prezidenta Bidena se mu nelíbilo. V kontextu veselého hajlování na inauguraci vyvstává otázka, jestli Skopečkův odkaz na "demokratickou přestávku" odkazoval na název Bidenovy strany anebo si nezahrával s podporou nedemokratických, tj. totalitních manýrů.

Celé je to nějaké zamotané. Proč nepokrytý nacionalista Klausovy školy jásá nad poškozování českých zájmů? Příliš složitý uzel nejde rozvázat a musí se rozseknout. Nabízí se osvědčená Ockhamova břitva. Filosofická metoda podporuje ve složitých situacích s větším množství řešení to nejméně komplikované.

Tedy pokud někdo něco říká, tak to dělá protože si to myslí. Musk hajluje, protože se shlédl ve fašounství a vymlouvá se, protože nemá odvahu to říct naplno. Tak jako se děti bojí přiznat rodičům k rozbitému květináči. 

Zvolení Trumpa prezidentem doprovázely četné analýzy v duchu, že nikdo neví, co nevypočitatelný odbarvený blonďák z Floridy udělá. Co udělal v den nástupu do funkce? Začal podepisovat dekrety směřující k politice, kterou hlásal v kampani. Prosté jako facka. Jen se tomu někteří zdráhali uvěřit.

Zdroj: autorský článek, komentář, x.com, irozhlas.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze