Odjakživa se u nás v Čechách slavil jako den lásky První máj. Po převratu přišlo mnoho změn. Ze zahraničí k nám začalo proudit nejen nové luxusní zboží, ale také nové zvyky. Svátek svatého Valentýna je jedním z nich!
Neslaví se jen v Evropě a v USA, ale i v Asii, jižní Americe či na ostrovech v Tichém oceánu. Z různých koutů světa však přichází protesty. Lidé se bouří a brojí proti němu:
Hlásají a vymýšlejí antivalentýnské kampaně. V některých figuruje motorová pila, v jiných postačí sarkasmus bodající přímo do srdce.
Společně s Vánoci patří Valentýn mezi svátky, které výrobci, prodejci a marketéři nejvíc využívají. A to po celém světě a velmi úspěšně. Výlohy jsou zaplaveny rudými srdci, výrobky dostanou nálepku s názvem „Z lásky“ a jdou na dračku.
Značky a společnosti se předbíhají v nabízení valentýnských slev. Lidé kupují bizarnosti, o které by jiný den v roce ani nezakopli!
Valentýnská večeře žádnou ženu nepřesvědčí o tom, že je pro vás ta jediná. Koupená květina nezachrání to, co z vašeho vztahu zbylo. Pokud se milujete i se všemi odlišnostmi (viz článek: Láska mezi různými národnostmi: Na co si dát pozor, když váš protějšek není z Čech!), Valentýna nepotřebujete. Pokud je váš vztah v troskách, neuděláte nic a žádné umělé valentýnské srdce to nespraví. Připomíná nám to verš legendárního lovesongu What Is Love:
I don't know why you're not fair
I give you my love, but you don't care...
(Haddaway – What Is Love)
Důležitost svátku svatého Valentýna vyjádříme těmito slovy: