Top hledané
Výsledky (0)
Je libo poslechnout si koncert ze šlapadla?

Plovoucí scéna na Vltavě a nadšení diváci. To byl koncert Daniela Hopea

Linda Veselá
20. září 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Detail Daniela Hopea, jak hraje na housle

Hrál na pódiích celého světa od New Yorku až po Peking a už mnoho let ho provází přídomek „jeden z nejlepších houslistů světa“. Tentokrát si výjimečného Daniela Hopea spolu s českým ansáblem Epoche Orchestra mohli fanoušci klasické hudby poslechnout zahrát skladbu Vivaldi - Recomposed také v Praze. Z plovoucí scény, ze šlapadel i z mostu Legií. 

Excelentní hudební zážitek však tentokrát nebylo to jediné, čím koncert mezinárodního festivalu Struny podzimu přilákal návštěvníky. Organizátoři si totiž s koronavirovými opatřeními poradili bravurně a koncert Hope for Prague se konal na opravdu nevšedním místě - na plovoucí scéně přímo na Vltavě. O úchvatné výhledy tak nebyla nouze.

„Za celou historii jsme neuspořádali koncert venku. A je to docela zázrak,“

komentoval zakladatel festivalu Marek Vrabec. A nám nezbývá, než souhlasit – zázrak to byl!

Plovoucí pódium se nacházelo přímo na řece mezi Střeleckým ostrovem a Národním divadlem. Nad hlavou létali rackové, po mostě Legií přejížděly tramvaje. Někteří návštěvníci koncert sledovali místo židlí ze šlapadel. Náhodní kolemjdoucí, které hudba přilákala, postávali na mostě a na ulici ze strany Národního divadla. Atmosféru pak korunovalo úchvatné panorama Pražského hradu v pozadí. 

Otevřít v galerii (2)
Pohled na plovoucí scénu ze strany od Národního divadla
Pohled na plovoucí scénu ze strany od Národního divadlaZdroj: Linda Veselá

Vážná hudba pro všechny věkové skupiny

Kromě žen ve večerních róbách a mužů v oblecích, si Daniela Hopea přišli poslechnout také ti v džínách a teniskách. Často mnohem mladší, ale o nic méně natěšení. Všichni dohromady hypnotizovaně poslouchali, než na konci vypukli v bouřlivý potlesk, který vypadal, že nikdy neskončí. 

Právě výjev ze sobotního koncertu nejlépe demonstruje, čím je skladba Vivaldi - Recomposed, novodobá verze Čtvera ročních období, tak unikátní - uchvacuje jak fanoušky tradiční klasické hudby, tak mladší generace. 

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

Skladba prý vznikla tak, že skladatel Max Richter vyhodil z Vivaldiho zdrojového materiálu sedmdesát pět procent a se zbytkem pracoval podle svého. Poprvé zazněla 31. října 2012 v londýnském Barbican Centre, sólistou byl stejně jako tentokrát Daniel Hope. Už o měsíce dříve se však nahrávka skladby vyšplhala do klasického žebříčku na iTunes v USA, Velké Británii i Německu.

Otevřít v galerii (2)
Pohled na obrovské množství diváků
Pohled na obrovské množství divákůZdroj: facebook.com/strunypodzimu

Sám Hope je pak považován za jednoho z nejlepších současných houslistů světa. Jeho učitelem nebyl nikdo jiný než legendární Yehudi Menuhin – zázračný houslista, o němž kdysi Einstein prohlásil, že jeho hudba dokazuje, že Bůh musí existovat.

V Česku Hope poprvé představil Čtvero ročních dob v jiném kabátu na Strunách podzimu v roce 2013 v Rudolfinu. A byl to úspěch! Stejně jako v sobotu:

„Chceme poslat do světa vzkaz, že je naděje. Že každá krize jednou končí,“

dodal Vrabec. Dalšími koncerty bude festival pokračovat zase v listopadu. A my se už teď nemůžeme dočkat například na hvězdného kontratenoristu Andrease Scholla či na kytaristu Viniciuse Cantuariu.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze