Top hledané
Výsledky (0)
V letošním roce je nárůst onemocnění černým kašlem rekordní. Pro děti proto vznikají nové jeskyně.

Dětem po černém kašli pomůže jeskyně, umí zázraky s rekonvalescencí. Léčit se zde budou adolescenti

Michaela Hanelová
11. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
V letošním roce je nárůst onemocnění černým kašlem rekordní. Pro děti proto vznikají nové jeskyně.

Poptávka po terapiích v jeskyních narůstá a nyní mohou prospět i mladým pacientům, kteří onemocněli černým kašlem. V České republice se od počátku roku s touto nemocí potýká více než 3 400 dětí, což představuje více než polovinu všech případů. Nejčastěji jsou postiženi adolescenti ve věku 15 až 19 let. Pobyt v jeskyních, známý jako speleoterapie, poskytuje úlevu od nepříjemného kašle a podporuje proces hojení.

Letos je výskyt černého kašle rekordní

Podezření na černý kašel můžeme považovat za oprávněné, pokud je známo, že dotyčný byl v dlouhodobém přímém kontaktu s osobou, u které byla prokázána infekce bakterií způsobující černý kašel. V opačném případě můžeme konstatovat, že samotné symptomy nemoci nejsou dostatečně specifické pro její rozpoznání. Doporučuje se, aby starší osoby a pacienti s chronickými onemocněními byli v případě jakýchkoli respiračních potíží, i když jsou příznaky mírné, vyšetřeni v ordinaci.

Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104
Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104, Praha 2

„Letos se kromě běžných respiračních onemocnění setkáváme i s černým kašlem, který jsme v předchozích letech řešit nemuseli. V první fázi má onemocnění projevy jako typický respirační infekt – rýma, kašel nebo bolesti v krku. V druhém stadiu jedinec trpí suchým dráždivým kašlem, který může trvat týdny až měsíce. V momentě, kdy už pacient není infekční, je vhodná právě speleoterapie, která přispěje k lepší rekonvalescenci,“ prozradila v rozhovoru MUDr. Mgr. Hana Zmrzlá, dětská lékařka a primářka Dětské léčebny se speleoterapií Ostrov u Macochy. 

Jeskyně pomohou dětem v rekonvalescenci

Tato léčebna je jedinečná svou krasovou vodní jeskyní, jež je v České republice využívána pro terapeutické účely. Jeskynní klima je specifické téměř absolutní vlhkostí vzduchu a výjimečnou čistotou, což přispívá k mírnění podráždění dýchacího systému vyvolaného akutními záněty, jako například černým kašlem. Terapie v jeskyni je vhodná i pro děti, které prodělaly vážný zápal plic či jiné akutní respirační infekce. Navíc je speleoterapie často volbou pro dětské pacienty trpící chronickými onemocněními jako astma, alergie, nebo atopický ekzém. Jedinečné prostředí jeskyně posiluje jejich imunitu, díky čemuž pak lépe čelí své nemoci nebo opakovaným infektům dýchacích cest.

Léčba pomáhá dětem se rychleji uzdravit

„V jeskyni je značný podíl lehkých iontů – 6× vyšší než v malých a 20× vyšší než ve velkých městech. Tyto ionty napomáhají lepšímu prokrvení orgánů a zrychlení evakuace hlenu z dýchacích cest. Hrají také významnou roli v procesu vedoucímu k lepší imunitě. V jeskyni je i lehce zvýšená koncentrace radonu, který ničí bakterie a viry,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Bednaříková, dětská lékařka a primářka Dětské léčebny Křetín.  Od té doby, co byla v Ostrově u Macochy otevřena nová a prostornější léčebna, zaznamenal tento typ terapie výrazný nárůst zájmu mezi širokou veřejností. Klíčovou roli v tomto zvýšení zájmu sehrálo rozšíření kapacity léčebny, díky čemuž nyní mohou doprovázející osoby, jako jsou rodiče, trávit s dětmi celou dobu tří nebo čtyřtýdenní terapie společně. 

Rodiče mohou být spolu s dětmi v léčebně

Tato možnost odstranila jednu z hlavních překážek pro rodiny, které byly speleoterapií dříve rodinou zavrhovány. Rodiče totiž nechtěli své děti nechávat tak dlouhou dobu samotné. Během prvního roku provozu v nových prostorách bylo hospitalizováno 624 dětí spolu s 194 doprovody. Je tedy vidět, že pro zdraví dítěte a jeho duševní pohodu je přítomnost rodiče skutečně důležitá. Děti nejsou ve stresu a nepociťují úzkost, která by mohla vzniknout po krátkodobém odloučení od rodiny.

Děti v jeskyni tráví tři hodiny denně a pod dohledem lékařů, fyzioterapeutů a dalších odborníků zde cvičí, sportují, hrají si a relaxují. Od minulého roku léčebna rozšířila nabídku terapeutických procedur. Dětští pacienti využívají například saunu nebo bazén se slanou vodu,“ přibližuje MUDr. Bednaříková. Součástí léčebného pobytu je i školní výuka, přičemž děti navazují na učivo, u kterého skončily ve své škole, aby nezameškávaly. Některé děti si naopak výuku zde pochvalují a přiznávají, že se naučily mnohem více než během klasického školního dne.

Nadační fond Naše plíce

V centru dění je prevence nejrůznějších onemocnění. Jeden orgán, ale stojí tak trochu stranou. Jsou to naše plíce. Přitom dýchání je nositelem života a každá část našeho těla potřebuje k přežití kyslík, proto jsou tu Naše plíce. Nadační fond, založený během první vlny pandemie COVID-19, se věnuje podpoře léčby respiračních onemocnění u dospělých a dětí, podpoře dětí v ústavní péči a jejich rodičům. 

 

Zdroje: redakce, autorský text, vlastní dotazování, tisková zpráva

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze