Diabetes je sice zákeřná choroba, ale bohužel kvůli našemu životnímu uspěchanému stylu plného nezdravých jídel, se stává pomalu ale jistě civilizační chorobou. Není proto dnes divu, když potkáte mladého člověka, nebo dokonce dítě, jak si před obědem píchá něco do ruky nebo do břicha, zkontroluje displej miniaturního přístroje a až pak se s chutí pustí do jídla. Těmhle obstrukcím může být ale konec, a to díky nové aplikaci mySugr.
Tuto aplikaci vytvořili sami diabetici, je proto šitá na míru přáním i potřebám všech, kteří s tímto onemocněním žijí. Takže si to „cukřenky“ vymyslely doslova na míru.
Najdete tam tzv. intuitivní elektronický deníček, kam si uložíte všechna zdravotní data, napíšete si, kolik sacharidů tzv. kolik tabulek čokolády jste ten den spořádali, nahrajete fotky inkriminovaných jídel a můžete tam vypsat i to, jak mizerně nebo dobře se cítíte.
Aplikace vám pak zobrazí graf, díky kterému si můžete pak nastavil léčbu, k čemuž slouží bonusový poradce, ten spočítá správnou dávku inzulínu.
Kdyby váš život s diabetem byl hodně nudný, zabaví vás právě telefon. Zábavnou formou vás motivuje k častějšímu měření glykémie, počítání sacharidů nebo vás donutí i se hýbat.
Samozřejmě žijeme v online světě, takže všechny vaše reporty můžete obratem poslat svému lékaři, ať už smskou nebo emailem. Sdílení dat ocení hlavně rodiče, které nejsou schopni uhlídat chutě svých dětí.
vysvětlila Jana Šafářová ze společnosti Roche.
Inovátoři samozřejmě pracují na neustálém zlepšení, aby to cukrovkáři měli co nejjednodušší. Již brzy bude možné v aplikaci sledovat i data z kontinuálních monitorů glykémie (Dexcom, Eversense) a z inzulínových pump značky Accu-Chek. Inzulínové pumpy ale nebudou do aplikace posílat data jen jednosměrně, v aplikaci bude možné podávat bolus, upravovat dávkování inzulínu atd. Aplikace mySugr tak do budoucna nahradí dálkový ovládač a bude schopná inzulínovou pumpu plnohodnotně ovládat.
Společnost vznikla v roce 2012 jako start-up v Rakousku a v současnosti má po celém světě více než 1,7 milionu registrovaných uživatelů. Každým dnem pak přibývá cca tisíc nových registrací. Od začátku června tohoto roku se ke spokojeným uživatelům mohou přidat i diabetici v České republice. Aplikace je nyní v češtině a zdarma ke stažení pro uživatele operačních systémů Android i iOS.