Top hledané
Výsledky (0)
Digitální umění způsobilo revoluci, jenže na ni vydělal jen málokdo.

Digitální umění pohořelo. Splaskla bublina rychlého investičního zisku

Radim Červenka
04. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
NFT

Digitální technologie vstupují i do světa výtvarného umění. Velkou revoluci přinesly unikátní certifikáty NFT, jenže s postupem času se ukázalo, že samotný certifikát k proměně jakéhokoliv obrázku v cenný investiční artikl nepostačuje. Přesvědčila se o tom i agentura Prague City Tourism, která sice vydala unikátní kolekci NFT obrazů, ale je o ní jen velmi malý zájem a projekt je tak aktuálně prodělečný.

NFT

Stále větší část lidské kultury se přesouvá do digitálního světa, ať už jde o komunikaci pomocí nejrůznějších chatovacích aplikací nebo četbu knih v digitálním formátu. Nové technologie zásadním způsobem vstoupily i do světa výtvarného umění. Pomoci grafických programů jde vytvořit výtvarné dílo podobně jako pomocí štětce, barev a plátna.

Jenže se vstupem do digitálního světa se změnila zásadní věc. Digitální kopie sama o sobě bude mít jen těžko punc originálu, když autor může dílo kopírovat ve zcela nezměněné kvalitě. Pokud jde jen o vizuální potěšení, není vlastník díla nijak ochuzen. Jenže vizualita díla je jen jednou jeho charakteristikou a další, neméně důležitou je hodnota díla.

Pronájem luxusního bytu, Praha 2 Vyšehrad
Pronájem luxusního bytu, Praha 2 Vyšehrad, Praha 2

Hodnotu má především originál a ten může být jen jeden

Pokud budeme na umění nahlížet jako na investici, což je zcela běžné, je jasné, že originál Mony Lisy má mnohem větší hodnotu než kopie číslo X. U klasického umění jsou odborníci zpravidla schopni původ obrazu určit a od toho se odvíjí i jeho cena. Potencionálně nekonečné množství kopií však podobnou metodu, která napomáhá ke stanovení ceny neumožňuje.

Podporovatelé kryptoměn však přišli s řešením v podobě digitálního certifikátu NFT, který umožňuje vytvořit doklad o originalitě digitálního díla. Změnu systému dobře dokumentuje příběh jednoho z nejslavnějších digitálních umělců známého pod pseudonymem Beeple.

Ten 14 let vytvářel digitální obrazy pod názvem Everydays, které byly v podstatě volně k dostání a byl rád, když prodal pár kusů vytištěných obrazů za 100 dolarů. Po příchodu NFT tehdy dobře známý umělec vydělal na svém díle částky z jiné dimenze. V podobě NFT prodal na 5 000 obrázků a utržil za ně astronomickou sumu 69 miliónů dolarů.

NFT obrazy ovlivňují kryptoměny

Podobný úspěch motivoval tisíce dalších umělců, jenže zopakovat se něco podobného nikdy nepodařilo a dost možná už ani nepodaří. Nabídka totiž drtivě převažuje nad poptávkou, což pochopitelně nevede k růstu hodnoty digitálního umění, tudíž je investiční potenciál tohoto produktu problematický.

"Obecně je celkem problém v tom, jak je trh s NFT ovlivňován celkovou situací ve světě kryptoměn. Když jdou kryptoměny dolů, tak klesá objem prodejů i cena NFT. To se u klasického umění nestává,"

vysvětlil na webu nftspace.cz digitální umělec Filip Záruba jeden ze zásadních problémů při utváření ceny digitálního umění. Situaci navíc komplikuje provázanost NFT s kryptoměnou Ethereum, jehož hodnota dlouhodobě klesá. Cena Etherea podle tržní kapitalizace klesla za poslední dva roky o polovinu. Dalším úskalím je nízká kvalita některých děl, protože úspěšní umělci dokázali prodat i nepříliš propracované obrazy.

"Je to určitě o jménu a také o tom, jak dlouho se umělec na NFT scéně pohybuje. Ale ne vždy to závisí na kvalitě děl samotných. Viděl jsem na scéně mnoho umělců, kteří nemají až tak kvalitní díla, ale přitom dosahují obrovských prodejů. A také jsem viděl dost kvalitních umělců, kteří bohužel pohořeli. Ale takhle to funguje i v klasickém umění,"

objasňuje Záruba s tím, že každý obraz se díky certifikátem NFT nestává automaticky hodnotným uměním.

V Praze na naivitě prodělali

O tom se v nedávné době přesvědčili prostřednictvím edice digitálních obrazů i v agentuře Prague City Tourism (PCT). Cílem kolekce digitálního umění bylo zpropagovat hlavní město a prodejem vydělat na rekonstrukci historických památek. Podobně jako u většiny digitálních obrazů ani o tuto kolekci není přílišný zájem. Příčinou může být i nízká výtvarná kvalita obrazů.

V rámci kampaně bylo vyrobeno 1357 NFT obrazů a jejich příprava stála kolem půl miliónu korun. Na prodeji se však doposud vydělalo jen 23 tisíc a nic nenasvědčuje tomu, že by se měl zájem o obrazy zvedat.

„Skrze NFT navíc oslovujeme zcela novou a specifickou cílovou skupinou našich potenciálních návštěvníků,“  

uvedla Jana Adamcova z PCT v únoru k vydání kolekce digitálních obrazů, které měly oslovovat turisty, jenž do Prahy míří i za jinými požitky, než noční zábavou, uvádí tisková zpráva. Jenže 79 % digitálních NFT obrazů si kupce nikdy nenajde. 

Zdroje: seznamzpravy.cz, nftspace.cz, praguecitytourism.cz, autorský článek

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze