Top hledané
Výsledky (0)
První společné zasedání české a slovenské vlády se uskutečnilo v roce 2012.

Dlouho očekávané setkání vlád Slovenska a Česka po letech: Na přetřesu byla obranná spolupráce, pomoc Ukrajině i kontroverzní norma Euro 7

Kristina Valachyová
04. dubna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Petr Fiala a Eduard Heger

30 let a stále spolu - v tomto duchu se neslo zasedání české a slovenské vlády. Jejich členové se sešli 3. dubna přímo pod Trenčínským hradem v Trenčíně - na místě, kde tuto tradici v roce 2012 zahájili. Dosud se uskutečnilo sedm společných zasedání, naposledy se slovenská a česká vláda sešly v roce 2019 ve Valticích. Tradici vzájemných konzultací přerušila pandemie koronaviru, včera však byla opět obnovena.

 

Za slovenskou stranu se jednání zúčastnili předseda vlády Eduard Heger, místopředsedkyně vlády a ministryně pro investice, regionální rozvoj a informatizaci Veronika Remišová, ministr obrany Jaroslav Naď, ministr spravedlnosti Viliam Karas, ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí Rastislav Káčer, ministr školství, vědy, výzkumu a sportu Ján Horecký a ministr hospodářství Karel Hirman.

Českou stranu zastupovali předseda vlády Petr Fiala, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, ministryně obrany Jana Černochová, ministr spravedlnosti Pavel Blažek, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš a náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák, informuje agentura SITA.

 

Tradice společných zasedání české a slovenské vlády je jedním z důkazů výjimečných vztahů mezi oběma republikami

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

Jednání v luxusním hotelu Elizabeth zahájili úvodními projevy předsedové vlád Slovenské republiky a České republiky Eduard Heger a Petr Fiala. Půl hodiny předtím se premiéři a ministři zúčastnili uvítacího ceremoniálu na Mírovém náměstí v Trenčíně. Poté se celá delegace přesunula z chladného zimního počasí do tepla - do hotelu, kde začalo společné jednání vlád. Po společném setkání následovala tisková konference.

Eduard Heger před zasedáním připomněl, že si obě země připomínají 30. výročí svého vzniku.

„Je to unikátní a celý svět sleduje, řekl bych, že nechápe, jak je možné, že se dvě rozdělené země tak vroucně setkávají," 

řekl Eduard Heger, dočasně pověřen předseda vlády Slovenské republiky. 

Podle českého premiéra Petra Fialy je tradice společných zasedání české a slovenské vlády jedním z důkazů výjimečných vztahů obou republik.

„Díky tomu můžeme společně působit v Evropě i v Severoatlantické alianci, můžeme prosazovat naše priority. Silná spolupráce mezi Českou republikou a Slovenskem je důležitá nejen pro obě země, ale ukotvuje a drží pohromadě střední Evropu,"

zdůraznil Fiala.

Zatímco obě delegace jednaly, v hotelu už pro ně byl připraven čtyřchodový oběd. 

„Měli předkrm, bylo to vlastně sušené vepřové maso, chřestový krém, kuře a dezert,"

řekl pro Noviny.sk ředitel hotelu Erik Donko.

Během tří hodin se členové obou vlád věnovali několika tématům. Nevynechali ani téma dezinformací. Současně diskutovali o ekonomických otázkách, konkurenceschopnosti a automobilovém průmyslu a v této souvislosti o emisní normě Euro 7, jaderné energetice. Obě země věnovaly pozornost také vzdělávání a justici a regionální spolupráci. Zaměřili se také na společný postup při pomoci Ukrajině a na projekty v obranném průmyslu.

 

Vlády Slovenské republiky a České republiky budou pokračovat a posilovat další spolupráci v oblasti obrany

Premiéři Eduard Heger a Petr Fiala se dohodli, že vlády Slovenské republiky a České republiky budou pokračovat a posilovat další obrannou spolupráci.

 „Do budoucna chceme pracovat na tom, aby naše armády mohly využívat letadla české výroby, na kterých mají slovenské firmy významný podíl. Máme zájem zapojit slovenský obranný průmysl do projektů, které mají potenciál na dalších trzích,"

uvedl Fiala.
Letadla by měly společně vyrábět nejen české, ale i slovenské zbrojovky. Podle Fialy vlády jednaly také o nabídce zapojení českých cvičných letounů L-39 pro slovenské ozbrojené síly. Podle něj jde o strategický projekt, kde se může projevit spolupráce mezi českými a slovenskými firmami obranného průmyslu. Fiala nechtěl nabídku blíže specifikovat, podle něj jednání probíhají a teprve se uvidí, zda budou úspěšná.

„V současné situaci ruské vojenské agrese na Ukrajině je důležitá i naše obranná spolupráce. Je to oblast, kde máme velmi silné vazby,"

řekl Heger.

Vyzdvihl, že Česká republika chrání slovenský vzdušný prostor, a pochválil koordinaci při společných nákupech techniky. Podle Hegera Slovensko poskytne České republice pomoc při přípravě obranné dohody se Spojenými státy, kterou doporučil uzavřít. Heger dodal, že Slovensko a Česká republika budou mít společný výcvik vojáků a servis na vrtulnících Viper a Slovensko bude pomáhat České republice při nákupu techniky.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Vlády Slovenské republiky a České republiky se rovněž shodly na potřebě pokračovat v humanitární, ekonomické, politické a v neposlední řadě i vojenské pomoci Ukrajině. Důležitým faktorem je podle nich také pokračování cíleného tlaku na Ruskou federaci v podobě důsledného dodržování sankcí ze strany EU a jejích partnerů, zamezení jejich obcházení a vytvoření mechanismů, jak ji pohnat k odpovědnosti za zločiny spojené s touto agresí.

 

Snížení závislosti na ruských dodávkách energie a s tím související posílení energetické bezpečnosti je pro Slovenskou republiku a Českou republiku zásadní otázkou

Obě země se v posledních měsících potýkají se stejnými problémy souvisejícími s energetickou krizí. České republice i Slovensku se podařilo odvrátit plynovou krizi, vymanit se z energetické závislosti na Rusku a zvládnout letošní zimu. 

„I v této oblasti však musíme myslet na budoucnost a cílem obou našich zemí je hledat společné projekty, které nám umožní dlouhodobě zajistit spolehlivé dodávky energie,"

uvedl Fiala.

Eduard Heger připomněl, že Slovensko i Česká republika jsou závislé na výrobě elektřiny z jaderných elektráren.

„Třetí blok Mochovců jede na více než 55 procent výroby a my potřebujeme mít dostatek paliva z bezpečných zdrojů. Proto se snažíme co nejrychleji odpojit od ruského zdroje a zajistit dostatek jaderného paliva od odpovědného dodavatele. Česká republika je v tom naším silným spojencem,"

poznamenal Eduard Heger.

„Obě země mají dlouhodobě stejný postoj k jaderné energetice, kterou považujeme za důležitou součást energetického mixu, a to i s ohledem na závazek dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050,"

dodal Fiala.

 

Odmítáme současný návrh normy Euro 7

Česká a slovenská vláda jednaly také o kontroverzním návrhu emisní normy Euro 7, která je noční můrou mnoha řidičů. Podle ní má být v roce 2035 zcela zakázán prodej spalovacích motorů v EU. Na silnicích by měly jezdit pouze elektromobily (na baterie nebo palivové články), píše TopSpeed.sk.

 „Návrh v současné podobě je pro náš region nereálný a ohrožuje budoucnost automobilového průmyslu, který je klíčový pro ekonomiku obou našich zemí. Naším cílem je společně se Slovenskem a dalšími zeměmi najít kompromisní řešení, které zabrání vážným ekonomickým a sociálním dopadům a neohrozí dostupnost mobility pro naše občany,"

informuje Petr Fiala na sociální síti Facebook.

Eduard Heger na sociální síti poznamenal, že obě vlády sdílejí demokratické hodnoty, prozápadní orientaci a stejnou vizi, jak postupovat ve společném rozvoji. Do budoucna vyzval k důležitosti společné podpory transformace obou ekonomik prostřednictvím investic do inovací, lidského kapitálu a rozvoje zelených technologií. 
Závěrem slovenský premiér poděkoval Petru Fialovi a jeho ministrům za dnešní setkání v Trenčíně a znovu potvrdil, že oba národy - český i slovenský - v sobě vždy najdou oporu.


Zdroje: Tisková konference, FB Petr Fiala, TopSpeed, Noviny.sk, SITA
 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze