Peníze jsou jednoznačně tím, co nás dělá mocnými a přináší nám patřičnou dávku svobody. No a když už bohatí jste, stále hledáte způsoby, jak své jmění ještě více znásobit, aby jste už nikdy nemuseli strádat.
Skvělým příkladem, jak nabýt víc než mám, je známý basketbalista Shaquille O’Neal. Ačkoliv se může zdát, že sportovci moc chytrosti nepobrali, o Shaquillovi se to zrovna říct nedá. Protože ten přesně ví, kam sáhnout, aby mu bankovní konto narůstalo raketovou rychlostí.
Zpočátku chtěl mít všechny peníze v hotovosti, postupem času ale poznal sílu akcií a zjistil, že se nemusí spoléhat jen na výplaty plynoucí z jeho fenomenálních výkonů na basketbalových palubovkách. Legendární Shaquille O’Neal, jehož jméno se vrylo na desku Síně slávy díky angažmá v Los Angeles Lakers, je dnes úspěšným investorem, který své jmění hodnotí podle toho, zda může pomoci světu. Proto včas trefil Google, nasedl na Lyft a podpořil domácí bezpečnost přes startup Ring. Tím jeho příběh ale nekončí.
O’Neal se tak trochu vždy dokázal vymezit. Ať už vezmeme v potaz jeho výšku, která sahá na 213cm a dala mu tak možnost doslova excelovat právě na basketbalovém hřišti, kdy během své devatenáctileté kariéry v NBA stál věčně pod košem, kde doskakoval odražené míče a čekal na přihrávky, o které se ve žluto-fialových dresech Lakers staral hlavně Kobe Bryant, jeho slavný spoluhráč a basketbalová ikona, jež koncem ledna 2020 tragicky zahynula. Jejich souhra byla natolik zásadní, že je považována za nejlepší v historii tohoto sportu.
Nikdo by si ale zřejmě nepomyslel, že se z O’Neala od draftu ze strany týmu Orlando Magic v roce 1992, z něhož o čtyři sezóny později přešel do Los Angeles, stane člověk s citem pro dobré investice a zájmem o dění v globálním byznysu. Zkrátka ne každý sportovec má kapacitu hlavy stvořenou čistě jen pro sport.
Ostatně tomu neodpovídal ani jeho mindset – protože byl vychovaný sportem a pravidelnými výplatami, chtěl mít raději hotovost než podíly na firmách, s nimiž nemůže běžně nakládat.
zmínil ve své knize A-List Angels o celebritách, které rozšiřují své zaměření o investice do startupů.
Jeho postoj se však změnil krátce poté, co se upsal Lakers. Všiml si ho totiž Bill Gross, zakladatel tehdejšího technologické inkubátoru Idealab, který měl vizi vytvořit firmu s potenciálem konkurovat Amazonu – nazvanou Big.com. Aby se jeho myšlenka dala lépe realizovat a hlavně, aby se šířila co nejrychleji, potřeboval tu správnou “tvář”, která by ho “proflákla”. A tak se Shaq jevil jako ta nejlepší volba.
Problém nastal v okamžiku, kdy se měly řešit právě peníze. Jednodušše, kolik za to Shaq dostane. Řekl si tehdy údajně dvacet miliónů dolarů, ale protože takovou hotovostí Gross nedisponoval, nabídl mu podíl ve firmě.
S tím ale neměl O’Neal žádnou zkušenost, a protože strach z podstoupení rizika byl větší než touha si vydělat, Shaq tehdy tuto nabídku odmítl.
Jedno si z toho ale přece jen vzal. Vizi, že investovat do start upů je jistá budoucnost, kde peníze schovat a zároveň zhmotnit. Peníze v baskebalu tehdy totiž zdaleka nebyly takové, jaké jsou dnes. Peníze vydělával převážně za ligová vítězství, což se mu v letech 2000-2002 podařilo celkem třikrát a v příjmech to znamenalo dosažení hranice 100 milionů dolarů.
Částka, kterou vydělal, už byla dost vysoká na to, aby se mohl pustit do případného rizika. Jako první se mu v hledáčku zalíbil Google, který byl v roce 2002 teprve na vzestupu a připravoval se na burzu. A tak slovo dalo slovo a ruka byla v rukávu. Shaq uzavřel dohodu s majiteli Google, Larrym Pagem a Sergejem Brinnem a zhruba deset let poté, kdy se firma stala veřejně obchodovatelnou společností, se mu každý investovaný dolar zhodnotil o 1 500 procent.
Pro legendárního pivota šlo navíc o prozření a vytvořil nový vzorec, který může být výhodný pro obě strany. Důležitá pro něj však byla myšlenka investování do startupů těsně předtím, než se upíšou burze.
vzpomíná Shaq.
Ne vždy ale Shaqovi povedlo zasáhnout ten správný cíl. Nejprve mířil na malé podniky typu myček aut, prodejce donutů nebo noční kluby v Las Vegas. Pak na giganty jako Apple, Pepsi nebo General Motors. Byl dokonce majitel zhruba 40 fitness center s nonstop otevírací dobou.
Dal ale také šanci start upům jako byl Lyft nebo Uber nebo investoval do firmy Ring, jež zprostředkovává domácí zabezpečení. Přesto se mu ale povedlo jednu šanci zcela promarnit. A tou byl Starbucks. Investici do jednoho z největších kavárenským řetězců zamítl převážně proto, že neviděl příliš mnoho afroameričanů, kteří by pili kávu. Důvěru neměl ani ve vizi tehdejšího šéfa Starbucks Howarda Schultze ohledně rozmístění poboček do většiny afroamerických lokalit.
vysvětloval své rozhodnutí.
Shaqovo jmění je nyní odhadováno na zhruba 400 milionů dolarů. Přesto si na další obchody dává pozor díky početnému teamu, který kolem sebe má a každou transakci si pečlivě ověřuje. Ačkoliv neměl ambice, stát se špičkovým investorem, dokázal se v této specifické oblasti dostatečně dobře zorientovat. Když narazil na firmu, do které by mohl investovat, ověřil si, co vlastně dělá. Poté se sám sebe zeptal, zda to pro něj dává smysl a jestli je on “TA” cílová skupina zákazníků, kterou hledá.
Jeho velkou inspirací je pochopitelně Warren Buffett, který je prvotřídním investorem s letitými zkušenostmi. I proto se slavný basketbalista netají tím, že se snaží aplikovat podobné postupy jako Věštec z Omahy, jak se 89letému Buffettovi přezdívá. O’Neil si nicméně stále zachovává svou pověstnou pokoru, když přijde řeč na to, jak vysoké jmění vlastní:
říká a dodává:
Dnes nejen stále investuje, ale také pomáhá ostatním. Podílí se kupříkladu na filantropickém projektu na podporu dětí s nejistou budoucností, ale také chce všem, co mají své sny ukázat, že každý si je nakonec může splnit.
Ty se rozhodl volit i jeden z nejrespektovanějších investorů v Silicon Valley, Andreessen Horowitz, když plánoval spustit nový investiční fond s počátečním kapitálem 15 milionů dolarů. Mezi prvními, kdo se připojil, byl i herec, producent a zpěvák Will Smith, basketbalová hvězda Kevin Durant nebo Richelieu Dennis, který v minulosti spustil například stamilionový fond na podporu žen tmavé pleti.
Tento fond měl za cíl snížit diverzitu mezi zaměstnanci, vyvážit tak počet zaměstnaných žen a mužů, ale také lidí stejné národnosti.
Andreessen Horowitz byl pro zúčastněné investory pravděpodobně jeden z nejstrategičtějších partnerů, jelikož má dlouhodobě skvělé výsledky v technologickém sektoru. Právě technologie jsou oblast, do které by mělo vstupovat čím dál více lidí nejrůznějších národností i barvy kůže, na což se nový fond zaměřil. Ostatně, jak ukazuje nedávná studie, takřka 58 % světových investorů jsou muži bílé pleti.
I ten nenechal nic náhodě a kromě basketbalu spustil vlastní investiční fond se 100 milionovým kapitálem.
Sportovci i jiné hvězdy, kteří si během kariéry vydělali slušné jmění, většinou po jejím ukončení investují do nejrůznějších věcí – ať už jsou to nemovitosti, sbírka historických aut, obrazy a nebo třeba startupy a jiné technologie. I když se to nezdá, hodně z nich se podílelo na investicích do startupů jako Uber, Airbnb nebo Google, a to v jejich začátcích.
Jedním z nich byl také rapper Snoop Dogg, který shodou okolností dnes slaví 50. narozeniny. Kobe Bryant se rozhodl vydat stejným směrem ve chvíli, kdy jako osmatřicetiletý ukončil svou profesionální kariéru jako jeden z nejlépe placených sportovců.
Jak je vidět, sportovci promýšlí, kam investují peníze, protože si plně uvědomují, že sláva a momentální výdělky jsou velmi pomíjívým aspektem.
Zdroje: www.cc.cz, www.marketwatch.com, www.sportscasting.com