Tuto nezvyklou památku, která má za sebou pestrou minulost, můžete najít v srdci pražské Hanspaulky. V období 1. republiky v této luxusní lokalitě žila slavná jména české kultury, jako například komik Vlasta Burian, básník Jaroslav Seifert, malíř a grafik Cyril Bouda.
Rozhodně stojí za to, abyste se k netypické vile při svých procházkách nádhernou Prahou dostali. Její majitelkou byla slavná, ale zároveň i kontroverzní celebrita filmového plátna minulého století, Lída Baarová.
Lída Baarová byla rozporuplnou uměleckou osobností své doby. Herečka, milenka ministra kultury J. Goebbelse si vzala na vilku úvěr v hodnotě 100.000 korun. Svého vysněného domova si však dlouho neužila. Po návratu z Německa v roce 1944 ji za čas uvěznili kvůli údajné kolaboraci. Během té doby dostala její matka mrtvici a její sestra spáchala sebevraždu skokem ze střechy vily. Herečka se do ní už nikdy nevrátila, prožila v ní bezmála rok. Vila sice nese punc luxusu a vytříbenosti, je do ní ale zakousnutý i zub neblahého osudu celé rodiny.
Tento architektonický skvost po mnoha peripetiích navrhl právě Ladislav Žák pro manžele Babkovy, rodiče Lídy Baarové. Ten ji projektoval jako funkcionalistický dvougenerační dvoupodlažní dům s oddělenými samostatnými vchody a dvěma vertikálně řešenými byty. Dům se začal stavět v roce 1937 pro výjimečné zadavatele, prostě něco extra. Svými kulatými okénky a zaoblenou přídí připomíná zaoceánskou loď. Při pohledu na sluneční terasu, kde Lída Baarová ráda chytala bronz, se vám může zdát, že se díváte na kapitánský můstek.
Život vily měl své zvraty. V 50. letech se museli Babkovi vystěhovat. Po mnoha měnících se majitelích se dostala vila v roce 2005 do soukromého vlastnictví Tibora Nemeše. Ten ji nechal citlivě restaurovat a nyní je v chráněné památkové péči.