Top hledané
Výsledky (0)
Důležité změny, které přinesl odchod Velké Británie z EU.

Dopad brexitu na Čechy: Změny roamingu a pojištění, konec Erasmu i nutnost pracovních víz

Šárka Peková
08. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Žena v Londýně

Se začátkem nového roku byl definitivně ukončen svazek Velké Británie s Evropskou unií a zároveň začala platit prozatímní dohoda o budoucích vztazích, kterou Londýn a Brusel uzavřely na Štědrý den. Tato dohoda přinesla i několik zásadních změn nejen pro obyvatele Velké Británie, ale také občany Evropské unie, včetně Čechů. Podívejte se s LP-Life.cz na přehled toho nejdůležitějšího, co nás čeká a nemine v rámci odchodu Británie z EU.

Krátkodobé cesty mezi Velkou Británií a státy EU

Pro cesty do Velké Británie na méně než půl roku bude i nadále platit bezvízový režim. Do konce září 2021 bude možné cestovat do Spojeného království pouze s občanským průkazem, poté budete muset předložit platný cestovní pas. České ministerstvo zahraničí ale doporučuje cestovat do země s pasem už od ledna.

„Propustnost hranic je za normálních podmínek stejná jako u EU a jiných destinací, do kterých Češi cestují. Nepředpokládáme, že se to v budoucnosti změní. Covid-19 je mnohem horší problém než brexit,“

uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Cestovat do Spojeného království je momentálně možné jen z nutných důvodů a letecké společnosti zatím informují pouze o omezeních spojených s onemocněním covid-19. Pokud ale začne fungovat normální režim, můžete krátkodobě cestovat do Velké Británie takřka bez omezení. Během krátkodobého bezvízového pobytu do šesti měsíců však nemůžete vykonávat na území Spojeného království výdělečnou činnost.

Dlouhodobé cesty mezi Velkou Británií a státy EU

Dohoda o brexitu také znamená konec volného dlouhodobého pobytu. Britští občané už nebudou moci pracovat, žít, studovat nebo začít podnikat v zemích EU. Bez víza budou moci Britové zůstat v zemích Evropské unie maximálně 90 dní každého půlroku. Pokud se naopak vy rozhodnete pro pobyt v Británii, který bude delší než půl roku, musíte požádat o vízum. Budou nutná také studentská víza při studiu nad šest měsíců.

Otevřít v galerii (2)
Britská vlajka
Britská vlajkaZdroj: Pixabay.com/terimakasih0
Pronájem luxusního bytu, Praha 2 Vyšehrad
Pronájem luxusního bytu, Praha 2 Vyšehrad, Praha 2

Status usedlíka

Od ledna se zároveň Evropané stávají na Britských ostrovech občany takzvaných třetích zemí a platí pro ně nový bodový imigrační systém, v němž budou dostávat body za specifické dovednosti a kvalifikaci. Češi trvale žijící ve Velké Británii mohou zažádat o tzv. status usedlíka a po jeho obdržení počítat se stávajícími pravidly. O status usedlíka je nutné zažádat do konce června letošního roku, a to formou registrace. Zatím o něj zažádalo na britských úřadech téměř 50 000 Čechů a podle odhadů bývalého českého velvyslance Libora Sečka žije v Británii až 80 000 Čechů.

Občané dlouhodobě usazení ve Velké Británii, kteří do 1. července 2021 neobdrží status usedlíka a nebudou v té době čekat na rozhodnutí britských úřadů o udělení statusu, budou v Británii bráni jako ilegálně pobývající občané třetí země. 

Práce a vzdělání

Pokud se budete chtít vydat za prací do Velké Británie, čekají vás nová omezení. Manažeři a odborní zaměstnanci budou moci v zemi pracovat po dobu tří let, lidé na méně kvalifikovaných pozicích pouze jeden rok. Lidé s kratšími pracovními smlouvami budou muset požádat o vízum, které jim dovolí zůstat v zemi pouze 90 dní v rozmezí jednoho roku. 

Stejně jako všichni pracovníci z EU zároveň musíte projít bodovým imigračním systémem, který vyhodnotí, zda dostanete povolení v Británii pracovat, či ne. Podmínkou je také znalost angličtiny, nabídka zaměstnání a roční výdělek minimálně 20 480 liber (téměř 600 tisíc korun).

Otevřít v galerii (2)
Žena na letišti
Žena na letištiZdroj: Pixabay.com/stux

Británie se dále také nebude účastnit výměnných programů pro vysokoškolské studenty s názvem Erasmus. Pro pracující v Británii může rovněž nastat problém s uznáváním vzdělání a kvalifikace dosažené v Česku.

Komplikace pro firmy a dopravce z EU

Nová dohoda mezi Británií a Evropskou unií se dotkne i českých firem, které budou muset své zboží pro britský trh upravit podle tamních norem.

„Bude docházet ke kontrolám zboží. Budou vyžadovány po evropských výrobcích zcela nové a odlišné certifikace a homologace. A to se samozřejmě u některých výrobků a služeb může promítnout do ceny,“

řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. 

Také dopravce čekají administrativní komplikace z důvodu vyplňování celních protokolů o standardech převáženého zboží. Kontroly se budou provádět zejména u potravin a zemědělských produktů a rovněž při obchodování se zemědělskými a živočišnými produkty může být požadováno zdravotní osvědčení. Na přechodech jsou také nově vyhrazeny tisíce parkovacích míst pro odstavené kamiony, protože se předpokládají dlouhé čekací fronty. Řidiči budou muset zároveň v obou regionech vlastnit mezinárodní řidičský průkaz. 

Změny v pojištění

Pro krátkodobý pobyt ve Velké Británii je od 1. ledna potřeba komerční cestovní pojistka, evropský průkaz zdravotní pojišťovny (EHIC) už totiž ve Spojeném království neplatí. 

„Riziko v pobytu v Británii výrazně vzrostlo, jelikož na zpětnou úhradu z EHIC už nelze spoléhat. Momentálně zatím neplánujeme navyšování pojistného pro cesty do Británie, nicméně vývoj škod v místě budeme monitorovat,“

sdělil ředitel Afinitního obchodu a Employee Benefits pojištovny Uniqua Martin Blecha.

Podle slov Martina Blechy však ani předtím nebylo vhodné spoléhat pouze na EHIC, protože například v Evropské unii není bezplatná zdravotní péče poskytnutá v soukromých zdravotních zařízeních (v turistických oblastech je většina zdravotních zařízení soukromá). Bezplatný není ani převoz tělesných ostatků při úmrtí, který musí vždy uhradit pozůstalí.

Změny cen roamingu

Velká Británie odchodem z Evropské unie vypadává z roamingové zóny. Volání i posílání SMS zpráv se bude pravděpodobně zdražovat, stejně jako užívání mobilního internetu. České tarify však prozatím zůstávají stejné. 

Doufáme, že vám tyto informace byly užitečné a samozřejmě vám přejeme šťastnou cestu do Velké Británie i zpět. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze