Top hledané
Výsledky (0)
/Komentář/ Hnutí ANO chce odvolat předsedkyni Poslanecké Sněmovny. Jde o promyšlenou taktiku stavby slaměného panáka.

Na férovku: ANO chce konec Pekarové Adamové v čele Sněmovny. Na sněhuláky není dost sněhu, tak se fackují slamění panáci

Radim Červenka
22. listopadu 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Markéta Pekarová Adamová

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) leží představitelům opozice v žaludku. Už podruhé se chystá hlasování o jejím odvolání z vedení instituce. Nikdy před tím se o to v historii polistopadového Parlamentu nikdo nepokoušel. Reálně tímto krokem totiž politické strany nemohou nic získat. Nehledě na to, že opozice nemá dost hlasů, aby uspěla. Hnutí ANO však do politického života přináší řadu novinek.

Funkce předsedy Poslanecké sněmovny je jednou z nejvyšších ve státě podle Ústavy. V tomto ohledu je dokonce před předsedou vlády (1. prezident. 2. předseda Senátu, 3. předseda Sněmovny, 4. předseda vlády). V realitě je však nejdůležitější postavou právě premiér, protože drží v rukou nejvíce výkonných pravomocí. Předseda Sněmovny naopak takřka žádné výkonné pravomoci nemá, jde o titulární funkci jakéhosi zástupce prezidenta, který ho může zastoupit v mimořádných situacích.

Kdyby se současné opozici Pekarovu Adamovou podařilo odvolat, TOP 09 by navrhla někoho jiného, třeba poslance Jana Jakoba, který však drží stejný kritický styl vůči opozici jako předsedkyně jeho strany. Stačí se podívat na sociální sítě. Ke změně rázu vedení schůzi by tak nedošlo (to je "argument" opozice pro odvolání).

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2, Praha 6

Pekarová Adamová jako mladá žena ve funkci provokuje, ve hnutí ANO se to dobře ví

Nejspíše proto se historicky žádné strany k podobnému kroku neobrátily. Střídání ve vedení v rámci jedné strany je aktem bez hlubšího obsahu. K jedné změně by však v tomto případě došlo a to ke změně pohlaví vedoucí osoby Sněmovny.

Genderovou otázkou se neargumentuje. Koneckonců hlavní protagonistkou boje proti předsedkyni je Alena Schillerová (ANO), ta je v této věci na stejné palubě. Není žádným tajemstvím, že v české politice ženy hrají poněkud druhé housle. Žádná žena v Česku nebyla prezidentkou ani premiérkou, což neplatí o sousedním Slovensku.

Markéta Pekarová Adamová je v pořadí přesně třetí ženou v jedné z nejvyšších ústavních funkcí. Předsedkyní Senátu se stala na konci 90. let Libuše Benešová a v čele Sněmovny jedno volební období stála Miroslava Němcova. To je všechno. Pekarová Adamová je navíc jedinou ženou, která byla předsedkyní strany přítomné v Poslanecké sněmovně. K tomuto unikátu se nevypracovala dlouhými roky vyčkávání, ale ještě jako třicátnice. 

Vizuálně se dost odlišuje od průměrného poslance, kterému s každým hlasováním poskakuje ručička na váze směrem doprava. Na druhou stranu se nedá říci, že by s hvězdou Pekarové Adamové stoupala i hvězda její strany. Její předsedkyně neobvykle odmítla ministerskou pozici ve Fialově vládě na rozdíl od všech ostatních šéfů koaličních stran a TOP 09 tak v rámci vlády nemá slyšitelný hlas. Pekarová Adamová dala přednost reprezentativní funkci bez praktických pravomocí.

Válka slaměných panáků

O tom se však v opoziční kritice nedozvíme. Přesto právě v tom spočívají útoky hnutí ANO. Vytvořili si s Pekarové Adamové slaměného panáka, kolem něhož vytváří aureolu jakési "elitářky", úspěšné ženy, což v kruzích, kde jsou úspěchy pro ženy vyhrazeny především v teple domácí kuchyně, působí mimořádně provokativně.

V celém sporu nejde o reálné argumenty. Hádka o to, jestli může opozice neustále hlasovat o odkládání vládních zákonů (argument ANO) naráží na právo většiny rozhodovat ve Sněmovně (argument koalice), je jen rozmáchlou variantou hádky dětí na písku.

Podstata je však v kmenové válce slaměných panáků. Zástupci hnutí ANO dobře ví, že je volí především konzervativní voliči důchodového věku a vykreslování mladé, úspěšné političky je hezky rozdráždí. Spor o funkci bez praktických pravomocí jen dokumentuje, že o reálnou politiku rozhodně nejde. Vytváří se tak umělý slaměný panák vyplněný neexistujícími problémy.

Svůj terč má i vládní koalice. Kontinuální politika "anti-Babiš" se totiž čím dál více naplňuje slámou. Vymezení se od kontroverzí a neúspěchů Babišovy vlády bylo zcela logickou cestou k úspěchu v minulých volbách. Nyní se ze sedmdesátiletého poslance, který se netají tím, že je jen titulárním členem Sněmovny a reálně v ní nic nedělá, ze strany vlády stává rovněž spíše figura naplněná slámou. Dědictví Babišovy vlády tady stále je, stejně jako provázání ekonomických zájmu podnikatele a politika Babiše, jenže řadu současných problému má na triku současná exekutiva.

Po vánočních svátcích se naplno rozjedou předvolební kampaně a uvidíme, jestli se v nich budou fackovat slamění panáci a nebo se dozvíme, kdo má lepší plány a schopnosti zajistit zemi prosperitu. Hádka ve Sněmovně napovídá, která ze zmíněných variant nás čeká.

Zdroje: autorský text, komentář, x.com, seznamzpravy.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze