Dvořákovo nábřeží se rozprostírá od ulice Na Rejdišti vedle Čechova mostu až ke Štefánikovu mostu. Bylo vybudováno v roce 1904. Jedná se o zajímavou lokalitu na hranici židovského města a zástavby v původním okolí Anežského kláštera. Nejbližší nejvýznamnější cestou byla spojnice brodu u ostrova Štvanice a brodu pod Pražským hradem, která však nevedla přímo po břehu.
Prvním zásadním stavebním počinem bylo založení dvojkláštera klarisek a minoritů – následovníků Sv. Františka a Sv. Kláry z Assisi, kteří ovládají území prakticky dodnes.
Část luxusního nábřeží původně patřilo k ulici, která nesla název Sanytrová (dnes ulice 17. listopadu). Na pobřeží kdysi bývaly lázně, ohrady s dřívím a výroba sanytru neboli ledku. Nábřeží při Pařížské ulici se v 18. a 19. století jmenovalo Svatojánské náměstí. Náměstí však zaniklo při asanaci a změnilo se v ulici.
Na nábřeží jsou dvě významné budovy: Právnická fakulta UK z období 1928 -1929 od architekta Ladislava Machoně, který použil pro její stavbu původních plánů Jana Kotěry z roku 1914 a budova Konzervatoře.
Naleznete zde mimojiné i luxusní hotely – Hotel Prezident a Hotel Intercontinental architekta Karla Filsaka.
Dále zde pak najdete Nemocnici Na Františku, která sousedí s Anežským klášterem, jenž je dnes součástí Národní galerie, nebo budovu Ministerstva průmyslu a obchodu. Autorem návrhu na výstavbu ministerského paláce byl jeden z nejvýznamnějších českých architektů, profesor ČVUT Josef Fanta.
Co se parníků a lodí týče, na tomto luxusním pražském nábřeží jich uvidíte více než kdekoli jinde. U Čechova mostu se totiž nachází přístaviště lodí společnosti Prague Boats. Dvořákovo nábřeží si můžete pěkně prohlédnout při plavbě spojené třeba s vynikajícím jídlem. Zážitek to bude rozhodně luxusní. V letní sezóně z místa nedaleko klášterního komplexu Na Františku se konají plavby do ZOO.