Top hledané
Výsledky (0)
Země Evropské unie se dohodly na změnách trhu s elektřinou, které se týkají koncových zákazníků.

Evropský trh s energiemi čekají změny. EU chce zabránit skokovým nárůstům cen

Radim Červenka
20. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Elektrické vedení

Loňský rok znamenal pro ceny energií velmi výrazný růst, oproti vývoji v minulé dekádě. Na to zareagovali ministři zemí EU a připravili reformu pravidel fungování trhu s energiemi. Ačkoliv už předchozí směrnice vybízely k úpravě legislativy jednotlivých členských států tímto směrem, s aktuálním rozhodnutím se změny můžou ještě urychlit. Posílit by měla práva koncových zákazníků a rozšířit by distributoři měli nabídku dynamických cen. 

Dlouhá léta na trhu s elektřinou panovala cenová stabilita a zdražování si koncoví zákazníci sotva povšimli. V roce 2013 prodávali obchodníci v distribuční soustavě kW/h elektrické energie 4,32 Kč, do roku 2018 se pak cena energie držela dokonce níže, pod hranicí 4 korun za kW/h.

Následně však ceny začaly stoupat, zejména kvůli zdražování emisních povolenek na vypouštěné oxidu uhličitého do ovzduší. Ačkoliv v roce 2020 cena povolenky stoupla o 8 %, tak cena pro koncové spotřebitele se navýšila o 16 %, v praxi to znamenalo cenu 4, 77 Kč za KW/h v roce 2022. Pokud průměrná domácnost podle ČEZu spotřebuje přibližně 250 kW/h elektrické energie, zaplatila pak na účtu za energie o 112 Kč více, což příliš emocí směrem k zdražování nerozproudilo.

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

Raketový růst plateb za energie

S energetickou krizí vyvolanou ruskou invazí na Ukrajinu se však v cenících objevily bezprecedentní změny. Na burze vyletěly ceny za elektřinu do astronomických výšin, za čímž stojí i shoda náhod, kdy ukrajinskou krizi doprovodila odstávka velkého množství francouzských jaderných reaktorů. To se dotklo i koncových zákazníků, každodenních uživatelů v domácnostech.

Podle posledních údajů z Českého statistického úřadu (ČSÚ) zaplatili koncoví uživatelé za kW/h elektřiny 7,6 Kč, což se blíží dvojnásobku ceny, na jakou byli lidé v ČR deset let zvyklí. Nutno dodat, že ČSÚ změnil metodiku pro výpočet ceny a číslo uvádí reálně zaplacenou cenu za energii ze stran domácností. Promítají se do ní cenové stropy Vlády ČR a také fixace z předchozího období. Ceníková ceny, podle níž se statistické údaje počítaly v předchozím období by byla ještě vyšší.

Prudké změny cen na trhu s energiemi řešili společně všechny členské státy Evropské unie. Na půdě Rady EU (shromáždění zástupců vlád/ministrů jednotlivých členských států) byla domluvena reforma úprav pravidel na trhu s energiemi, což se má dotknout i koncových odběratelů elektřiny.

Sázka na dynamickou cenu a práva zákazníka

Českou republiku zastupoval na jednání ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN), a podle informací, které zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu poskytli ČT mají úpravy posílit roli právě koncových zákazníků. Zejména by měly být rozšířeny možnosti ve výběru mezi fixní a dynamickou cenou za elektřinu, čili takovou, která odráží vývoj cen na denním trhu s elektřinou. Tímto směrem už šla dřívější směrnice Evropského parlamentu.

"Spotřebitelé mají možnost žádat o instalaci inteligentních elektroměrů bez jakýchkoli dalších nákladů; zákazníci v domácnostech a mikropodniky mají bezplatný přístup alespoň k jednomu nástroji pro srovnávání nabídek dodavatelů, včetně nabídek smluv s dynamickým určováním ceny elektřiny; budou moci bezplatně změnit dodavatele ve lhůtě tří týdnů a účastnit se kolektivních programů na změnu dodavatele. Koneční spotřebitelé s inteligentními elektroměry mohou alespoň od jednoho velkého dodavatele požadovat smlouvu s dynamickým určováním ceny elektřiny; mohou jednat jako aktivní zákazníci, například prostřednictvím prodeje elektřiny vlastní výroby, aniž by se na ně vztahovaly nepřiměřené nebo diskriminační technické požadavky, a budou mít právo na souhrn jasných smluvních podmínek,"

píše se v směrnici Evropského parlamentu z roku 2019. Podle plánů Evropské rady by pak dynamické ceny museli nabízet všichni distributoři.

Možnost účtovat cenu kopírující denní trh, kde víkendové výkyvy atakují mimo špičku i nulové hodnoty, však mají jen uživatelé s nainstalovaným inteligentním elektroměrem, na které myslí i zmíněná směrnice. Ve starších zástavbách se však tyto elektroměry nenachází, tudíž by praktická implementace aktuálních záměrů Evropské rady narazila na tento technický problém.

Diskutovaným tématem v souvislosti s energetickou krizí byla i možnost regulace cen. Ta by nově měla být podchycena na celoevropské úrovni. V mimořádných situacích by pak bylo možné ceny na trhu regulovat po dohodě na půdě Rady EU (ministři ze všech členských zemí). Regulaci cen musí předcházet splnění stanovených podmínek a vyhlášení stavu energetické krize, nástroj by měl předejít obdobně komplikované situaci, kterou známe z minulé zimy. Aktuální návrh reformy ještě čeká na vyjádření Evropského parlamentu.

Zdroje: czso.cz, ct24.ceskatelevize.cz, srovnejto.cz, cez.cz, europarl.europa.eu, hn.cz, autorský článek

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze