Národní galerie v Praze přichystala svým návštěvníkům ojedinělou výstavu, která je v České republice vůbec poprvé v historii. A my jsme na ní samozřejmě nemohli chybět. Vidět zde můžete rozsáhlou tvorbu švýcarského velikána, sochaře a malíře Alberta Giacometta, který byl jeden z nejvýznamějších umělců 20. století. Kromě pařížské nadace Fondation Giacometti spolupracovala Národní galerie také s architektkou Evou Jiřičnou, která nám poskytla rozhovor nejen o její práci na výstavě, ale také o jejím pohledu na architekturu v Praze a Centru Nového Žižkova.
Restrospektivní výstava ve Veletržním paláci mapuje umělcovu tvorbu napříč pěti desitiletími. Navštívit ji můžete až do 1.prosince 2019. Eva Jiřičná se LP Life svěřila, že spolupráce byla úžasná hlavně kvůli tomu, že všichni pracovali jako tým.
Návštěvníci výstavy mají možnost seznámit se s více než stovkou sochařských děl včetně vzácných originálů ze sádry. Giacometti se nejvíce proslavil ve svém jedinečném zobrazení lidského těla, kdy po druhé světové válce tvořil protáhlé postavy reflektující křehkou a zranitelnou lidskou bytost. Umělcovo dílo Kráčející muž se v roce 2010 na londýnské aukci prodalo za 65 milionů liber! Tato socha se tak stala čtvrtým nejdražším dílem na světě.
Světoznámá česká architektka žije v Anglii, Prahu ale stále nade vše miluje a jako města si ji velice váží. Právě proto by byla nerada, kdyby se vývoj Prahy v uměleckém světě zastavil.
Tímto prohlášením tak reagovala na ohlasy Klubu Za starou Prahu, který nesouhlasí s jejím vítězným projektem Centrum Nový Žižkov. Ten má vyrůst v místě areálu bývalého Telekomu, který je také nazýván “ žižkovským Mordorem“ v Olšanské ulici.
Nahradit dosavadní budovu by podle Jiřičné měl obytný komplex tří rozvlněných kruhových věží. A právě jejich výška sklidila negativní komentáře.
pokračovala Jiřičná a dodala, že současná výška budov byla dovolená v soutěžních podmínkách. Nejnižší z věží má mít kolem 80 metrů, prostřední 90 a nejvyšší budova z celého komplexu bude nepřesáhne 100 metrů. V dolních patrech jednotlivých budov by měli být obchody, restaurace nebo kavárny. Součástí projektu bude také veřejný prostor se zelení, jehož součástí bude také mateřská škola se zahradou a hřištěm.
Podle Evy Jiřičné má Česká republika mnoho nadaných architektů, kteří jsou schopni hlavní město posunout vpřed. Praha by měla začít trochu více experimentovat.
uzavřela Jiřičná.