Samotný název vypovídá, o co se vlastně jedná v acro paraglidingu. Akrobatický paragliding je mladé odvětví paraglidingu, které se vyvinulo z figur pro testování bezpečnosti kluzáků. Tento sport vychází z povahy freestylu. S trochou tvořivosti a bohatými dovednostmi často přicházejí nové manévry. Vypadá to, jakoby piloti klouzali v nebeských výšinách, mnohdy dělali vzdušné kotouly, dotýkali se zemských předmětů.
Není však pochyb o tom, že acro je nebezpečnější než běžný paragliding. Akrobatičtí „piloti“ jsou vždy perfektně vyškolení, nic se nemůže ponechat náhodě. Mají rozsáhlé zkušenosti a speciálně vyvinuté křídlo, s kterým se snaží překonávat své limity.
Existuje světový pohár v acro paraglidingu, který má 4 až 6 závodů. První mistrovství světa se konalo v roce 2006 ve Švýcarsku. Mezinárodní letecká federace FAI pořádá mistrovství světa každé dva roky. Závody se létají v solo a synchro acrobacii. V našich podmínkách je tento sport těžce proveditelný, jediným vhodným terénem pro akrobacii je Černá hora u Jánských Lázní. V České republice se acro závody nepořádají z důvodu nevhodných terénů a malého množství acro pilotů.
Pokud jste úplní nováčci nebo máte základní licenci, měli byste strávit měsíce, ne-li léta, trénováním patřičných dovedností pod vedením zkušeného instruktora a nejlépe nad vodní hladinou, než budete schopni samotného přechodu na acro. Když se ve vzduchu stanete jistějšími, můžete začít cvičit spirály a wingovery a další nezbytné věci. Pravidelné školení je nezbytné, stejně jako budování mentorského vztahu s instruktorem.
O tom ví své francouzský fenomenální profesionální akro pilot Jean Baptiste Chandelier, jehož celoživotním záměrem je vytvořit dokonalý tým, pracovat s přáteli, vychutnávat si všechny projekty orientované na úžasné lety a natáčet stále lepší záběry. Je známý svými luxusními videi, vypovídajícími o tom, co lze s kluzákem všechno dělat.
Nemožné se stává skutečností!