Máme rádi festivaly jídla, protože se jedná o skvělou příležitost ochutnat více různých dobrot na jednom místě. A v zahradě Trojského zámku je to navíc okořeněno krásným prostředím. Od romantické fontány stojící uprostřed parku vedly 4 cesty lemované bílými stánky, ze kterých se to linulo známými i exotickými vůněmi. Než vám prozradím, co zajímavého jsem ochutnala, přináším vám 7 důvodů, proč byste měli příště dorazit i vy!
Na Foodparade můžete navštívit stánky restaurací a bister, které vytváří opravdu vynikající a především kvalitní pokrmy zajímavých a neotřelých chutí. Nejedná se o žádné „noname stánky“, takže přesně víte, z jakého podniku jsou. A nikdo si nechce dělat špatnou reklamu, že? Takže to tu mají fakt dobré!
Zatímco se jiné food festivaly konají na nejrůznějších místech většinou v centru měst nebo v menším uzavřeném prostoru, tady je prostoru více než dost. A ne ledajakého. Je to tu kouzelné, ba přímo pohádkové! O to víc, když u toho můžete luxusně debužírovat!
Od romantické stránky překročme k té praktické. Na Foodparade se neplatilo penězi ani kartou. U vstupu se nabije čip na částku, kterou zde toužíte projíst (a propít), a potom si už jen vybíráte, kupujete a přikládáte čip na čtečku prodavačů. Zaplaceno je během sekundy, netvoří se fronty, nemusíte pořád vytahovat peněženku, prodávající nemusí řešit nedostatek drobných. Tohle je velmi elegantní řešení, nemyslíte? A dokonce ani částky, za které nakupujete, nejsou uvedené v penězích. Ty se vám automaticky mění v tzv. chefy, kterými se tady platí.
Dostatek místa už byl zmíněn, teď mám ale na mysli opravdovou plochu a její využití. Uprostřed cestiček byly malé stolky ke konzumaci „nastojáka“, po stranách na trávě však stálo spoustu dřevěných stolů, v parku pod stromy byly k dispozici lehátka a dokonce vám i půjčili deku, na které jste si mohli užívat piknik!
Food festivaly jsou často zaměřené na jeden typ stravování – ať je to specifická kuchyně jednoho státu (festival vietnamského, mexického nebo francouzského jídla), nebo zaměření na jeden druh pokrmů (vegetariánské, polévky, burgery atd). Tady si vybere každý. Najdete zde nevegetariánské i masové pokrmy, teplé, studené a z různých koutů světa – Asie, Indie, Francie, Slovenska, atd.
Zaprvé: nejede se tu v plastu, všude jíte z porcelánových talířů a pijete ze skla! Zadruhé: nádobí není majetkem „stánkařů“, můžete si s ním odejít, kam chcete a nechat ho klidně o 100 metrů dál u úplně jiného stánku. Prostě "no stress"!
Přestože je Praha plná luxusních bister a restaurací, mnohdy se o nich ani nedozvíte. Na Foodparade tak získáte přehled o zajímavých místech, kde dobře vaří a mohou se stát skvělým tipem, kam vzít svého partnera, partnerku, přátele nebo rodinu na jídlo.
Moje oblíbená kuchyně je asijská. Čínské knedlíčky plněné masem a tradiční jarní závitek se proto staly prvním doprovodem k bílému vínu z vinařství B\V. Mám slabost pro Hibernal. Mimochodem, mají ho vynikající.
Velmi mile mě překvapil cheesburger bez masa, prostě jenom s cheesem. Ale opravdu luxusním cheesem! Rougette je speciální sýr k rozpékání, jemně vyzrálý. Dá se připravit jednoduše i v troubě. Na stánku ho servírovali v čerstvé bulce a s neotřelou oblohou včetně brusinek, řepy a lahodného dipu. V Praze i jiných městech si na něm můžete pochutnávat v rámci různých gastro festivalů.
Miluji indická jídla, takže dalším chodem se stalo klasické chicken tikka masala s rýží. A protože mi stále zbývalo několik chefů, zakončila jsem svou gastronomickou tour opět v Asii. Na vietnamském stánku kavárny Anthill mi nabídli opravdu lahodné vietnamské lívanečky s krevetami a masem a jako zákusek matcha palačinky se sladkým krémem, nad kterým jsem se tam rozplývala nejen já...
Ještě pořád váháte, zda příště na Foodparade zajet? Já rozhodně ne a za rok mě tam uvidí zas!