Jedná se o retrospektivní výstavu nejvýznamnějšího českého umělce. Tímto titulem se František Kupka může honosit proto, že společně s Robertem Delaunayem a Vasilijem Kandinským představuje jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního umění.
Luxusní Grand Palais představuje nejexkluzivnější výstavní místo v Paříži a každému umělci je poctou, když zde mohou být jeho díla vystavena. František Kupka si tuto poctu rozhodně zaslouží.
Žil v letech 1871 – 1957 a většinu svého života prožil ve Francii. Kromě abstrakce se podílel také na vzniku orfismu (chcete-li orfického kubismu), což je směr, který klade důraz na hudbu, rytmus a poezii. Vrcholné období jeho tvorby však představuje tzv. čistá abstrakce.
Jeho luxusní díla byla vystavovaná po celém světě. V Národní galerii v Praze byla naposledy uskutečněna rozsáhlá výstava v roce 1998, největší dosud se však konala v Japonsku v roce 1994. Jeho obrazy jsou také součástí sbírky Medy Mládkové v pražském Museu Kampa.
František Kupka je také mistrem karikatury a ilustrace, které se věnoval už v první světové válce, kdy bojoval na frontě a maloval plakáty, které zesměšňovaly monarchii.
Ke konci svého života trpěl depresemi, přicházel o sluch a svůj domov našel na venkově. V době socialistického realismu se média v tuzemsku o malíři vyjadřovala jako o "mazalovi" a jeho díla mohla být viděna až 10 let po jeho smrti.
Nyní patří v aukčních síních mezi ty nejdražší a nejluxusnější – společně s díly Emila Filly, Toyen a Jindřicha Štýrského.
Unikátní výstava vznikla ve spolupráci s Národní galerií v Praze a od 7. září bude k vidění také v Praze, a to ve Valdštejnské jízdárně.