Věděli jste, že třeba vynálezce světově nejúspěšnějšího nápoje Coca-Cola byl totálně předlužený a zemřel v chudobě? Podobně smutné příběhy mají i další géniové a podnikatelé, kteří vymysleli věci používané lidmi po celém světě, ale nikdy na tom nezbohatli. Vybrali jsme pět nejznámějších vynálezů.
Americký lékárník John Pemberton chtěl vytvořit nové analgetikum na tlumení bolesti a po několika pokusech namíchal recepturu obsahující vedle dalších surovin hlavně listy koky a jádra kolovníku. Zjistil, že více než tlumení bolesti tento lék povzbuzuje, takže ho začal prodávat jako sirup na povzbuzení a léčbu nevolnosti. Později sirup ředil perlivou vodou a vznikl legendární osvěžující nápoj. Bohužel měl už tehdy Pemberton obrovské dluhy z podnikání a nedařilo se mu nápoj dostat mezi lidi. Aby „zaplácl“ nejtíživější dluhy, prodal kompletní recepturu za 1750 dolarů. A nový majitel z ní udělal nápoj, který pijí lidé po celém světě.
Program Excel, který dnes používají lidé po celém světě doma i v kancelářích, ve skutečnosti nevynalezl Microsoft, ale programátor Dan Bricklin. Jeho první tabulkový kalkulátor vznikl už v roce 1979 a jmenoval se VisiCalc. Jenže si tento vynálezce zapomněl unikátní myšlenku patentovat, takže z ní nakonec neměl žádné peníze.
Za to, že si dneska z počítače či mobilu surfujeme po internetu, může počítačový výzkumník Tim Berners-Lee. V 80. letech vytvořil technologii, která umožňovala propojovat jednotlivé hypertextové dokumenty na internetu. Technologii nazval World Wide Web (WWW) a volně bez patentů ji vypustil do světa. Takže se sice proslavil, ale milionářem se nestal.
Lepící papírky pro rychle psaní poznámek vymyslel Spencer Silver a postupně je i s kolegou dovedl k dokonalosti. Jenže byl jen zaměstnanec velké firmy 3M, která na ně držela patenty. Takže přestože se bločky s lepícími papírky prodávají po milionech, vynálezce z toho kromě pár mimořádných zaměstnaneckých odměn neměl žádné peníze.
Příběh Johannese Gutenberga je sice starší, ale stojí za zmínku, protože právě jeho vynález knihtisku ovlivnil dějiny více než mnohé jiné vynálezy. Až do 15. století se knihy v podstatě opisovaly ručně a stejně tak do nich ilustrátoři ručně kreslili. Ale Gutenberg umožnil masový tisk letáků, knih i novin, takže se informace dostávaly k milionům lidí po celé Evropě. Bohužel ale Gutenberg svůj geniální vynález za svého života nikdy dobře nezpeněžil a jako podnikatel byl neustále v dluzích a krachoval. Nakonec tento muž zemřel chudý a sám.