Top hledané
Výsledky (0)
Vyhlásila jsem na týden válku lepku! Jaké překážky na vás v bezlepkovém světě číhají a co všechno musíte „skousnout“? Přináším vlastní zkušenosti.

Gluten free week: Týden bez lepku na vlastní kůži!

Eva Ledecká
27. srpna 2018
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Dost bylo pšenice!

Také jste si všimli, že se to v poslední době v obchodech i restauracích hemží stále více nápisy Gluten Free? Dříve byla bezlepková strava záležitostí pouze lidí s intolerancí a alergií na lepek, dnes se stává trendem. Bylo na čase tento trend vyzkoušet na vlastní kůži!

Svůj gluten free week začínám po dovolené v Itálii, kde jak sami dobře víte, je to samá pizza, focaccia, pasta. S tím je teď ale konec a já říkám: „Dost bylo pšenice!“

První dojmy? Divné pojmy!

V pondělí ráno si to s nadšením namířím do nejbližšího bio obchodu nakoupit bezlepkové potraviny. Zatímco nákupy v běžném obchodě zvládám bleskovou rychlostí, nyní trávím bezmála 50 minut zíráním do polic. V hrůze zjišťuji, že vůbec nevím, co ty bezlepkové potraviny vlastně jsou a jak s nimi v kuchyni naložit! Soustředím se na obaly s logem přeškrtnutého klasu a hledám nápisy „bez lepku“. Košík je zaplněn zbožím s názvy: čirok, amarant, bezlepková směs na falafel, čočkové těstoviny, rýžový kuskus, kukuřičná kaše, gluten free granola atd.

Výhodou však je, že přirozeně bezlepkové potraviny, které naštěstí bezpečně znám, se dají sehnat i v běžném obchodě: rýže, brambory, zelenina, ovoce, jogurty, sýry, kvalitní uzeniny, maso, luštěniny, mléko. Mám nakoupeno a myslím, že tento týdenní test hravě zvládnu..

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2, Praha 6

Jídelníček první 3 dny – někde se stala chyba!

Snídám kukuřičnou a rýžovou kaši s ovocem, k obědu si dávám falafel vytvořený z bezlepkové směsi, místo zákusku křoupu amarantové kuličky. V úterý to jistí zeleninové rizoto a salát, ve středu se pouštím do vaření záhadného čiroku, který dle receptu doplňuji čočkou.

Ve středu večer zjišťuji nepříjemnou věc: Mé břicho je jako nafouknutý balón, přestože moc nejím a regulérně vypadám jako v 5. měsíci těhotenství! Co to je?! Dle všeho se jedná o náhlý přísun většího množství luštěnin. Takže je vyřazuji prozatím z jídelníčku.

Radost z plánované večeře střída zklamání z bezlepkové chuti

Ve čtvrtek se bojím jíst. Snídám banán, obědvám salát a protože je mi už zase „hej“, večer se s manželem vydáváme na večeři. Jasně, na pizzu! Zatímco on si dává svou oblíbenou Napoletanu, já si „pochutnávám“ na masové pizze z bezlepkové mouky. Drazí celiaci, až nyní mi došlo, že život s tvrdou bezlepkovou dietou není žádný med. Ta pizza prostě nemá s pizzou nic společného! Ještěže to mohu zapít vínem...

V pátek to jistí staré dobré české vietnamské Pho, kde mě ujišťují, že v polévce není žádná sojová omáčka, která, světe div se, také lepek obsahuje. Ve vybraných sushi restauracích ale nabízí sojovou omáčku bez glutenu, za kterou si připlatíte, ale bezlepkově se najíte.

Na večeři si pochutnávám v luxusním mexickém bistru – tacos z kukuřičné mouky, ani stopa lepku. Příjěmně mě překvapuje bezlepkový dort Míša a štrůdl, který kupuji ve Sklizenu.

Knedlo vepřo bez knedla a rybízový koláč bez koláče!

Pokud jsem si myslela, že mám to nejhorší po zkušenosti s pizzou za sebou, byl to omyl. Největší úskalí přišlo o víkendu: naplánované setkání na zahradě mých rodičů s rodiči manžela. Kuřecí vývar bez nudlí ještě prošel, knedlo vepřo zelo jsem musela odmítnou celé, vše bylo zahuštěné moukou. K odpolední kávě jsem si místo rybízového koláče pochutnávala na amarantových kuličkách a večerní chlebíčky jsem si musela připravit své vlastní s bezlepkovým chlebem. Obdržela jsem řadu nechápajících komentářů, ale všichni si na mé jiné stravování nakonec zvykli.

Co mi přinesl týden bez lepku?

Po tom, co jsem po prvních 3 dnech odstranila luštěniny z jídelníčku, se mé tělo vrátilo do normálu a po týdnu bezlepkového stravování se cítím dobře, tak nějak lehčeji a mám ze sebe skvělý pocit. Nedělá mi problém vyhýbat se mouce a zkoušet pro mě dosud nová jídla je zábava a přínosná zkušenost. Týden je ale zdá se málo, a tak s absencí lepku hodlám ještě nějakou dobu pokračovat, abych si o bezlepkovém stravování udělala lepší obrázek.

Vyzpovídala jsem lékaře Martina Beránka z karlovarské nemocnice a výživovou poradkyni Evu Westerhuis Hausler působící v USA, aby mi dali relevantní odpovědi na mé dotazy ohledně bílé mouky a bezlepkové diety. Informace od nich, které mohou být přínosem pro každého z nás, najdete v článcích 10 věcí, které byste měli vědět o bezlepkové dietě a 5 faktů, které změní váš pohled na mouku.

Ceny bezlepkových jídel:

Pizza – 22 cm v průměru, o cca 20-50 Kč dražší než klasická pizza s průměrem 35 cm

Gluten Free chleba, 250 g – 50-60 Kč

Bezlepkové těstoviny, 300 g – 40-60 Kč, v biokvalitě i kolem 100 Kč

Pohanková kaše, 300 g – cca 60 Kč

Kukuřičná kaše, 300 g – cca 30 Kč

Čirok, 500 g – cca 30 Kč

Belepkový dort Míša, 1 ks – cca 70 Kč

Bezlepkový štrůdl, 1 ks – cca 40 Kč

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
5 faktů, které změní váš pohled na mouku!
Zobrazit článek
10 věcí, které byste měli vědet o bezlepkové dietě
Zobrazit článek