Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu varoval před velmi vydatným deštěm, který má od čtvrtka zasáhnout většinu Česka, a následným rizikem vzestupu hladin řek. Pro hlavní město a většinu středních Čech platí střední stupeň varování. Na situaci jsme se zeptali plukovníka Martina Kavky, tiskového mluvčího Hasičského záchranného sboru ČR, který nám poskytl rozhovor. Všichni jsou podle aktuálních informací na dění připraveni a HZS má nachystaných 390 jednotek, které jsou v rámci Moravskoslezského kraje schopni zasahovat.
V sobotu 5. července 1997 v odpoledních hodinách byly počasím zasaženy především oblasti severovýchodní Moravy a Slezska, které se staly prvními oběťmi neustávajícího deště. Řeky Bečva, Morava a Odra se začaly rychle vylévat z břehů.
Od roku 1997, kdy o tragických následcích vypovídá zejména skutečnost, že bezprostředně na následky povodní zemřelo 49 osob (celkem pak 60) a celkové materiální škody dosáhly 62,6 miliard Kč, se toho ale hodně změnilo. Uvádí na svých stránkách Hasičský záchranný sbor.
Též dodávají, že při povodni v roce 1997 se projevila nedostatečná připravenost příslušných orgánů státní správy a samosprávy při řešení jejích následků. Nebyly k dispozici plány ochrany před povodněmi, nebyly dostatečně stanoveny požadavky na bezpečnost vodních děl, koryta mnoha řek byla neudržovaná.
Podobný scénář se opakoval před 22 lety, kdo po rozvodnění řek deštěm začaly 7. srpna 2002 mohutné záplavy. Do 17. srpna postihly více než třetinu území ČR, přičemž nejvíce utrpěly jižní, střední a severní Čechy, rovněž i Praha. Velká voda se nevyhnula ani jižní Moravě. O život v důsledku pětisetletých až tisíciletých povodní přišlo 17 lidí, škody byly vyčísleny na 73,1 miliardy korun.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu varoval před velmi vydatným deštěm, který má od čtvrtka zasáhnout většinu Česka, a následným rizikem vzestupu hladin řek. Pro hlavní město a většinu středních Čech platí střední stupeň varování.
Nejvíce by mělo pršet během soboty. Výstraha na extrémní srážky platí kromě Karlovarského a části Ústeckého kraje pro celé území České republiky. Nejvydatnější srážky předpokládají modely do nedělního večera v pásu od Novohradských hor přes Vysočinu až po Jeseníky. Zejména na severním a severozápadním návětří Jeseníků dávají modely extrémní srážkové úhrny přes 300 milimetrů za čtyři dny. Uvádí Ministerstvo životního prostředí.
Na základě aktuální situace jsme zavolali tiskovému mluvčímu Hasičského záchranného sboru plk. Bc. Martinovi Kavkovi, který promluvil o přípravách a zvládnutí případného nebezpečí.
Myslíte si, že je panika oprávněná?
Nejsem hydrometeorolog. My paniku šířit nechceme, říkáme, že jsme na maximum ostražití a každý, kdo bydlí v nějakém nebezpečném prostředí, tak už se s tím setkal. Takže ti lidé jsou připravení na to, že ty srážky mohou být vydatné. Určitě nechceme strašit lidi, že se zaplaví celá města a bude apokalypsa. Situaci, ale nechceme podcenit.
Děláme preventivní opatření. Hlavně místní doprovodní hasiči vědí, kde se jim řeka vylévá. Tam už dávají opatření.
Jak se na to připravuje Praha?
Zasedá krizový štáb. Přípravy máme jasně dané. Praha má velmi dobře propracovaný systém protipovodňových zábran a z minulosti se poučila velmi dobře. Praha do toho investovala velké prostředky. To znamená, že my máme ty protipovodňové zábrany, které dokážeme postavit, na základě informací, které dostaneme a jako hasiči jsme posílili operační středisko a aktivovali jsme dobrovolné hasiče a budeme se věnovat situaci. V případě, že bude potřeba tak vyšleme jednotky. Ve spolupráci s městem se všechno zabezpečí.
Jako první se dělá to, že se zabezpečí náplavky. Má to přesné postupy, které známe, ty jsme včera zopakovali, jsme připraveni a čekáme na informace. Jsme v takové bdělosti.
Naši potápěči vyčistili kolejnici Čertovky, protože když se zavírá Čertovka, tak je v takové koleji, a to se dělá vždycky preventivně. My to teď udělali ještě nad rámec té prevence, aby to zavření Čertovky bylo plynulejší. To čištění kolejnice zabere nějaký čas. Teď je aktuálně vyčištěna a v případě, že by se zavírala vrata, tak to bude daleko rychlejší.
Myslíte, že se to dá srovnat s rokem 1997 nebo 2002?
Zažil jsem povodně 1997, hodně se toho změnilo. V roce 97 to bylo náhlé a Praha na to připravená nebyla. Teď si myslím, že jsme velmi dobře připraveni. Opravdu se investovalo a trénuje se to každý rok několikrát. Myslím, že jsme připraveni a stačí vše aktivovat a zábrany jsou rozběhnuté. Všechny složky jsou v krizovém štábu. Jsme lépe připraveni než v roce 1997.
Nedojde tedy k takovým škodám?
Voda je živel, který nelze zastavit. Ale jsme připraveni lépe. Situace bude určitě zvládnutelná.
Vzhledem k varování před extrémními srážkami a pravděpodobností rozvodnění vodních toků, svolal na pátek 13. září 2024 předseda vlády ČR Petr Fiala preventivně zasedání Ústředního krizového štábu. Po jednání bude následovat tiskový briefing premiéra Petra Fialy a vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana.
Zdroj: autorský článek, vlastní dotazování, MŽP, ČHMÚ, HZSČR