Ukrývá v sobě soubor jedinečných vesnických staveb v ojedinělém selském baroku. Zachoval se systém obytných domů a sýpek. Ty jsou propojeny ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru návsi. Komplex čítá na 23 chráněných usedlostí s celkem 120 budovami. Stavení jsou rozesety kolem obdélníkové návsi, což odpovídá tehdejšími založení vesnice na tzv. zelené louce.
Kromě luxusních obytných budov se zde nachází i kovárna, hostinec či kaplička nebo ojedinělá studna s pístovou pumpu.
Vše je propojeno jednotným rázem dobré vesnické nátury, která se odráží v barevnosti průčelí staveb se střídmou štukatérskou výzdobou. Vesnice ve stylu luxusního selského baroka má 140 obyvatel, kterým přirostl tento způsob života k srdci. Cítí oddanost umělecké hodnotě, ctí ji a váží si ji. Vesnice je připomínkou života na vesnici v 19. století. Čelí hrdě 21. století svou stálostí, malebností a nadneseně by se dalo říci, že i čas zde plyne jinak, tak trochu pomaleji.
Z názvu je možné se domnívat, že se zde usadili lidé jistého Holase nebo Holaše, který mohl být členem širší královské družiny. První písemná zmínka pochází z let 1292. Z dalších historických pramenů se dovídáme, že obyvatelstvo bylo české národnosti. Situace se však změnila po morové ráně, kdy většina českých obyvatel zesnula. Zakrátko ji nahradila německá národnost, která zde nadlouho převažovala a během 2. světové války se dokonce stala součástí Říšské říše. Vše se mění k dobrému v roce 1946.
Pohnuté osudy se na obyvatelstvu jistě podepsaly. Lidé zde určitě zažívali strach a obavy, ale i radosti a běžné každodenní starosti. Své životy však žili v krásných a dá se říci v luxusních architektonických památkách, jež přetrvaly dodnes.