Top hledané
Výsledky (0)
"Nevidím se jako stařenka žijící na Zélandu. Pořád jsem Češka a pořád mi chybí Evropa. Jestli, a popřípadě kdy se vrátím, se prostě uvidí.
Nejsem si jistá, jestli bych se chtěla vrátit přímo do Čech, nebo raději třeba do Španělska či Itálie," říká Eva Kastlová, která na Novém Zélandu žije už 14 let.

Eva Kastlová o životě na Novém Zélandu: nemusím zamykat dům ani auto. Chodím bosá a nejsem za podivína

Petr Bartík
06. srpna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut
Nový Zéland

Přemýšlíte, že byste začali nový život v zahraničí? Jestli si pohráváte s myšlenkou, že by se vám mohlo líbit na Novém Zélandu, tak tento článek je psaný přímo pro vás. A pokud jste o tom nikdy nepřemýšleli, po přečtení dost možná začnete. Přinášíme vám velmi osobní rozhovor s Evou Kastlovou, která žije na Novém Zélandu už více než 10 let a začala zde i podnikat. 

Jak dlouho žijete na Novém Zélandu?

Na Nový Zéland jsem odletěla 2. 2. 2010. Tedy 14 let. 

Proč jste se tehdy rozhodla odcestovat? A proč zrovna Nový Zéland? 

Mému odletu předcházelo pracovní a celkové vyhoření, o čemž se tenkrát tolik nemluvilo, alespoň já jsem o něm moc nevěděla.

Uvědomovala jsem si, že práci, kterou jsem dělala, už nezvládám. Jakékoliv zapípaní mobilu nebo doručení e-mailu ve mně vzbuzovalo úzkost. Došlo to až do fáze, že jsem měla problém vstát z postele. 

Došlo mi, že potřebuju změnit prostředí a dát si tak čas na to, abych vymyslela, co budu dělat dál. Aby vše bylo co nejjednodušší, musela to být anglicky mluvící země. Anglie kvůli počasí nepřipadala v úvahu a pak tu byl Zéland a Austrálie. Amerika mne, nevím proč, nenapadla. 

Shodou okolností, jeden můj známý právě plánoval odcestovat s přítelkyní na Zéland. A tak jsem si řekla, že to tedy udělám také. 

Jela jsem sama a původně to mělo být na 6 měsíců. Nikdy před tím jsem sama nikam necestovala a vzhledem k mému psychickému stavu mi naštěstí v té době bylo vše úplně jedno, jinak bych určitě neodjela. 

Je něco, v čem se Novozélanďané liší od Čechů? V čem jsou jiní? 

Čím déle tady žiji, tím méně si těchto rozdílů dokážu všímat. Nevím, jestli to dává smysl. Určitě se na vás na ulici usmějí, především v menších městech. 

Myslím si, že jsou více otevření cizincům. Asi proto, ze většina z nich jsou z migrantských rodin, pokud nepočítám původní obyvatele. 

Jsem toho názoru, že v porovnání s Čechy jsou na začátku velice přátelští, ale těžko se k nim člověk dostane natolik, aby se stal součástí jejich sociálního okruhu. Kdežto Češi, kteří jsou možná trochu studenější na první pohled, tak vám rychle dovolí se začlenit do jejich sociální bubliny. 

Také jsem si všimla, že Zélanďané se často stěhují po celé zemi a jen málo z nich žije celý život v jejich rodném domě, nebo v domě, kde založili rodinu (jako tomu bývá v ČR). 

Plánujete se ještě někdy vrátit? 

Já už moc neplánuji. Nevidím se jako stařenka žijící na Zélandu. Pořád jsem Češka a pořád mi chybí Evropa. Jestli a popřípadě, kdy se vrátím, se prostě uvidí. Nejsem si jistá, jestli bych se chtěla vrátit přímo do Čech, nebo raději třeba do Španělska či Itálie. 

Dokážete nám říct, kolik tam v přepočtu na české koruny jsou náklady na život? Kolik stojí bydlení, nebo běžné potraviny? 

Budu teď mluvit za místo, kde žiji a to je jižní ostrov a malé městečko Wanaka. Wanaka se stala turistickým rájem. Také spousta milionářů z celého světa si v okolí Wanaky a Queenstownu kupují obrovské nemovitosti nebo si v horách stavějí bunkry pro případ jakékoliv světové krize. 

A tak i proto jsou zde nájmy a ceny nemovitostí srovnatelné s Aucklandem. Takže pokoj se teď ve Wanace dá najít někde mezi $180-300 na týden. Řekla bych, že třípokojový dům možná za $600-900? Zaleží, jestli pronajímáte na sezónu (léto nebo zima), nebo dlouhodobě. Přes sezónu jsou nájmy samozřejmě vyšší, bohužel. S turisty přišla také lidská hamižnost a Wanaka už není stejná, jako byla třeba před 10 lety. 

Co se týká potravin, opět jsme tu asi jinde než na dalších místech Zélandu. Máme tu jen jeden řetězec a tím pádem nemají konkurenci. Třeba avokádo se během zimy vyšplhá až na $9 za kus! My s partnerem momentálně utratíme v průměru asi $550 - 700 za nákup týdně (jen tedy podotýkám, že nešetříme, určitě se to dá i levněji). 

Jaká místa by měl člověk, který přicestuje na Nový Zéland, rozhodně navštívit? 

Nemohu moc mluvit o severním ostrově, kde jsem byla všehovšudy třikrát. Na tom jižním to je krásné všude, to bych v podstatě jmenovala do nekonečna.

Co se vám na životě na Novém Zélandě nejvíce líbí? 

Opět chci podotknout, že budu mluvit jenom jako jeden člověk žijící v jednom městečku na Zélandě. Wanaka je velice specifická a liší se v mnohém od jiných míst. Žijeme ve velice poklidné bublině. Vzhledem k tomu, že jsme v horách a podél krásného jezera, tak se tu dá dělat nekonečno sportů přímo za naším barákem: lyžovat, běžkovat, kajakovat, lézt po skalách, jezdit na kole, paraglidingovat, plavat, plachtit, rybařit… prostě cokoliv. 

Další benefit je, že je zde stále ještě velice bezpečně a spousta lidí si tu nezamyká domy ani auta. Někdy ani nemají klíče. Cokoliv tady ztratíte, většinou někdo donese na policii, nebo vyvěsí na místní FB stránku. 

Další bonus je velice malá byrokracie. 

Co všechno je z pohledu legislativy potřeba, když tady chcete mít trvalý pobyt? 

Tato otázka je zde kladena velice často mnoha Čechy při prvním setkání.

Vzhledem k tomu, že já jsem ho získala asi před 12 lety, neumím Vám jasně popsat, jaké jsou aktuální podmínky, jelikož se o to už naštěstí nemusím zajímat. Ale zlehčeně dokážu říct, že je třeba si zjistit, jaké pozice jsou na “short listu” a jestli díky této pozici můžete dosáhnout na pracovní víza, nebo dokonce na trvalý pobyt. 

Potom si seženete zaměstnavatele, který vás bude sponzorovat a víza vám může pomoct dostat. 

Další možnost jsou partnerská víza. Pokud váš partner vízum dostal nebo má na Novém Zélandě trvalý pobyt, tak vy jako jeho partner/ka můžete zažádat na něj/ji. Proces partnerských víz je o dokládání důkazů o společném vztahu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ od fotografií, e-mailů, zpráv, doručené korespondence na obě jména, oddací list  –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zkrátka všeho, co dokážete dát dohromady. 

Další varianta je významná investice do ekonomiky, ale o tom já moc nevím.

Je něco, co vám z domova chybí? 

Dobré české pivo, uzeniny a rohlíky.

Kiwaci prostě neumí dělat dobré salámy ani sýry, ale to jsem jim odpustila. Také mi chybí kultura, možnost si zajít do divadla, na koncert, jít si sednout na Letnou, nebo do Riegrových sadů. Zajít si do kina na kultovní film, to mi moc chybí. Schází mi kamarádi, se kterými stále udržuji kontakt a samozřejmě rodina. Prosím, nedívejte se na posloupnost. (smích)

Z čeho mají Novozélanďané v současnosti největší obavy? 

Dost šetří, pořád se spousta firem potýká s nedostatkem příjmů po covidu. Paradoxně mám pocit, že tu tolik lidí neřeší Rusko a možnost 3. světové války. Ale mohu se mýlit. Zdá se mi, že to tady sledují jako film, který se jich netýká. 

Jaká je místní kuchyně? Jak se Novozélanďané běžně stravují? Jaké jsou jejich tamější speciality? 

Místní kuchyně je podle mého názoru hodně podobná té anglické. Jinak jako všude tu najdete asijské kuchyně, mexické, občas i českou. Běžně se tady jí toastový chléb, páje, sushi, sausage roll, jehněcí, spoustu avokáda.

Specialita je tzv. hangi, což je maorský pokrm, který se peče v zemi na horkých kamenech. 

Jak se na Novém Zélandu slaví Vánoce? Mají nějaké svoje specifické zvyky? 

Na Zélandu se slaví Vánoce 25.12. a většinou se sejdou rodiny a dělají BBQ. Často na pláži, nebo na zahradách svých domů. Na Vánoce nakupují velký kus šunky a upečou vánoční pudink. 

My doma teď slavíme Vánoce dvakrát. Jednou 24. s cukrovím, řízkem a salátem, popřípadě vinnou klobásou (když se sežene), litím olova a českými pohádkami. Podruhé 25. po anglicku (jelikož je můj přítel Angličan). Takže vám k pravým zélandským Vánocům už více neřeknu. 

A co jiné zvyky? Mají nějaké svoje svátky? 

Slaví se Waitangi day, což já osobně nepodporuji a nechápu. Oslavuje se tak den, kdy se podepsala dohoda mezi Maori a anglickou královnou, která byla mylně interpretovaná, a kvůli které maorské obyvatelstvo přišlo o obrovskou část své půdy. 

Další den je Matariki day. To je začátek nového roku v maorském lunárním kalendáři. Nebo Anzac day, kdy se vzpomíná na vojáky padlé ve všech bojích. 

Stejně jako my slaví také Velikonoce, Halloween, Vánoce atd. 

Víte něco o tamější současné politické situaci? Co tam třeba politici aktuální nejvíce řeší? Jaká témata? 

My se o politice doma moc raději nebavíme. Během covidové éry se naše názory natolik vyhrotily, že se k tomu raději nevracíme. Já jsem v podstatě konspirační teoretik a partner… není.
Od té doby se o politiku nezajímám, protože si chci zachovat klid a starám se o věci, které ovlivnit mohu. 

Samozřejmě jsem ale volila a doufám, že už nikdy nebudeme mít premiéra jako byla Jacinda Ardern. Českou politiku naopak sleduji a zajímám se o ni. Moc bych si přála, abychom mohli volit on-line. 

A čím se tam vůbec živíte? Jací jsou vaši kolegové? 

Vystřídala jsem hodně různých zaměstnání a momentálně pracuji jen na poloviční úvazek jako pečovatelka a zbytek dne podnikám. Založila jsem si tady firmu a dělám tak zvanou colon hydroterapii – čistění střev. Nepleťte si, prosím, s kolonoskopií. 

Vzhledem k tomu, že jako pečovatelka dojíždím za klienty přímo do jejich domu, tak své kolegy nepotkávám. Momentálně intenzivně pracuji na tom, abych se mohla věnovat své firmě na plny úvazek. 

Vyptávají se vás na ČR? Jak vás přijali, když jste tam začínala žít? 

Na to, odkud jsem, se vyptávají pořád, jelikož se svého přízvuku nezbavím. Čechy mají rádi a spoustu lidí Českou republiku navštívili.

Jak jsem zmínila, Zéland je velice multikulturní a já osobně jsem nikdy neměla problém s přijetím. 

Jak obecně podle vás Novozélanďané pohlíží na přistěhovalce? 

Nedokážu soudit severní ostrov, ale z mé zkušenosti s životem v Christchurch a ve Wanace, oboje na jižním ostrově, jsem se nesetkala se negativním přístupem, spíše naopak. Ale je také možné, že mi to jen nikdo neřekl přímo do očí.  

Co jste si na životě na Novém Zélandu nejvíce oblíbila? 

Oblíbila jsem si přírodu, která je rovnou za domem a která se mění každých 100 km, které odřídíte jakýmkoliv směrem. Život se mi zde žije velice jednoduše a většinou, když mám jakýkoliv problém, například s úřady, dá se lehce vše vyřídit osobně, nebo telefonicky. 

Líbí se mi, že tu můžete chodit bez bot a nikdo na vás nekouká jako na podivína. Že farmáři nechají gumáky před vchodem do obchodu jenom proto, aby tam po sobě nenechali zablácené stopy. Že v hospodě spolu sedí člověk v kravatě s člověkem, co právě slezl z lešení, nebo právě kácel stromy. 

Představte si člověka, který přemýšlí, že se stejně jako vy přestěhuje na Nový Zéland. Jaký by ten člověk měl být, aby se mu tady líbilo? Jinak řečeno, komu byste Nový Zéland jako místo pro život doporučila? 

Tak to je asi jednoduchá otázka. Pokud nepotřebujete moc kultury a nevadí vám žít daleko od Čech, tak se vám tu bude líbit.

Děkujeme za rozhovor.

 

 

Zdroj: vlastní dotazování

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5
Přemýšleli jste někdy o tom, že byste se přestěhovali do zahraničí?
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze