Po nepovedené televizní debatě Joe Bidena s Donaldem Trumpem se stále ozývají hlas z nitra demokratické strany, které navrhují Bidenovo nahrazení v prezidentské kampani. Jelikož už Biden zvítězil ve stranických primárkách, jde o poměrně bezprecedentní situaci. Kromě viceprezidentky Kamaly Harrisové se objevují další jména politiků, kteří by se teoreticky mohli postavit Trumpovi v podzimních volbách.
Nepovedená televizní debata mezi nominanty dvou dominantních amerických stran způsobila krizi uvnitř demokratické strany. Již řadu týdnů je diskuze nad kondicí Joe Bidena, vzhledem k jeho vysokému věku, hlavním tématem veřejné diskuze v USA.
Dalším mimořádným zásahem do průběhu volební kampaně před prezidentskými volbami, které proběhnou začátkem letošního listopadu, byl atentát na republikánského kandidáta a ex-prezidenta Donalda Trumpa. Po němž sám Biden vyzval k tlumení rozjitřených politických nálad. Nicméně, ani střelecký útok na prezidentského kandidáta neutnul úvahy o Bidenově předčasném konci ve volební kampani.
„Jsem starý. Ale jsem jen o tři roky starší než Trump, to zaprvé. A zadruhé, moje bystrost je zatraceně dobrá. Za tři a půl roku jsem toho stihl víc než kterýkoliv prezident za dlouhou dobu. Chci, aby mě soudili podle toho. Chápu, proč si lidé, říkají, ‚bože, je mu 81 let‘. Páni. Jaké to bude, až mu bude 83 nebo 84. Je to legitimní otázka,“
okomentoval aktuálně svou kondici sám Biden pro NBC.
O svou nominaci kandidát soutěží v tzv. primárkách, kdy republikánští stejně jako demokratičtí straníci volí své zástupce na volební sněm (convention), kde se zavázali zvolit konkrétního kandidáta. Ačkoliv tito volitelé zpravidla vždy poslechnou mandát, s kterým na sněm přijdou, k tomuto chování je bezpodmínečně nic nezavazuje a existují okolnosti, které by mohly sněm se sporným hlasováním vyvolat.
"Pro sporný sjezd, musíte mít více kandidátů, kteří se o sjezd skutečně ucházejí. Takže pokud by se například prezident Biden rozhodl nekandidovat a pokud by se dva nebo více lidí rozhodlo, že by chtěli být demokratickým kandidátem, zapojili by se do toho, co kongresman Clyburn nazval „miniprimárky“. Navštěvovali by státy a navštěvovali by státní delegace. Velkou pozornost by věnovali delegacím velkých států, jako je Kalifornie, New York a Texas. Pravděpodobně by se zapojili do debaty. Pokud by tam byla jen jedna osoba a Joe Biden by vystoupil a řekl: „Podporuji svou viceprezidentku Kamalu Harrisovou“ a nikdo by ji nezpochybnil - no, pak nemáme sporný sjezd,"
popsal pro server Politico expert na americké prezidentské primárky Walter Kamarck, jak by mohli demokraté postavit nového kandidáta.
Jako první náhradnice se logicky nabízí viceprezidentka Kamala Harrisová, jenže ta se netěší přehnané oblibě u Američanů a během svého mandátu rozhodně nepatřila k nejpopulárnějším politikům. Dalším precedentem je, že v USA žádná žena nebyla zvolena do nejvyšší ústavní funkce. Naposledy se o to pokoušela Hillary Clintonová, ale ta ve volbách prohrála právě s Trumpem.
Za porážkou kontroverzního prezidenta Trumpa do značné míry stála i autorita jeho populárního předchůdce Baracka Obamy, který v kampani svému bývalému viceprezidentovi Bidenovi hodně pomáhal. Se jménem předposledního demokratického prezidenta se pojí ještě jedna osobnost, Michelle Obamová.
Ačkoliv sama Obamová opakovaně odmítla politické angažmá na nejvyšší úrovni a podpořila Bidena, mezi demokraty se v jedné věci vymyká. Podle posledních průzkumů veřejného mínění je jediným s potenciálních demokratických kandidátů, který v prognózách překonává Trumpa.
Dalším nejčastěji skloňovaným jménem mezi náhradníky je kalifornský guvernér Gavin Newsom. O ambiciózním politikovi se mluví jako o možném nástupci Bidena pro volby v roce 2028. Newsom aktuálně cestuje s kampaní na podporu Bidena, za nímž stojí. Kdyby se však rozhodl odstoupit, přípravná kampaň se Newsomovi může hodit.
Zdroje: novinky.cz, apnews.com, x.com, forbes.com, NBC